Ztracený: Místo mejdanu jsem řešil, že podporuji znásilnění. Na píseň už jsem zapomněl

Triumf v Českém slavíkovi má pro zpěváka Marka Ztraceného lehce hořký nádech. Ačkoliv si z obnovené soutěže odnesl tři ceny, oslav si příliš neužil. V sobotu ráno byl nařčen z podporování znásilnění za svůj sedm let starý text písně Stává se to i v lepších rodinách. „Hází to stín na můj velký večer. Když jsem se probudil, měl jsem sociální sítě zahlcené tím, že Český slavík podporuje násilí na ženách a znásilnění,“ přiblížil Ztracený v pořadu Nový den. Obvinění aktivistky Johany Nejedlé odmítá.

Z obnovené soutěže si Ztracený odnesl tři ocenění – nejlepší píseň, nejlepší zpěvák a absolutní vítěz celého ročníku. „Chtěl jsem dělat třídenní mejdan, byl ale jen tříhodinový. Jsem ale šťastný, je to pro mě velký impulz k tomu, abych se dál snažil,“ řekl.

Někteří lidé zpěváka označují za nástupce Karla Gotta. Legendární Český slavík si ze soutěže za svou kariéru odnesl celkem 42 cen. Jednu z cen Ztracenému dokonce předávala Ivana Gottová. „Lichotí mi to, ale jsem názoru, že Gott byl jen jeden a byl tak výjimečný, že není třeba hledat druhého. Dál budu Ztracený,“ odpověděl zpěvák.

„Velmi mi pomohlo, že mě objala. Uklidnilo mě to, byl jsem nervózní, což normálně nebývám, a dojatý,“ dodal. Oslavy svého triumfu si však příliš neužil. Hned ráno po ceremoniálu řešil nepříjemné téma. „Když jsem se probudil, měl jsem Instagram zahlcený tím, že Český slavík podporuje násilí na ženách a znásilnění podle sedm let starého textu. Hází to stín na můj velký večer,“ popisoval.

Aktivistka a spoluzakladatelka neziskové organizace Konsent Johana Nejedlá k tomutu nařčení došla na základě dvou slok ze skladby Stává se to i v lepších rodinách. „Vinili čtyři věty, které na papíře bez písně vypadaly divně a nevhodně. Bylo to tak silné, že jsem musel reagovat. Namísto oslav jsem musel vysvětlovat sedm let starý text,“ připustil.

Zarážející načasování

S Nejedlou se spojit a vysvětlil jí, o čem písně je. „Zesměšňoval jsem muže, který se vracel z hospody a snažil se být milý. Nyní mi už text nepřijde vtipný,“ podotkl. Kvůli reakcím a možnému nepochopení slov vytržených z kontextu se rozhodl píseň ze všech platforem stáhnout.

„Spousta lidí mi vyčítá, že ji stahuji. Mám ale jediný argument – u někoho, kdo mohl takové trauma zažít, to může budit nepříjemné pocity. Osobně jsem zapomněl, že tu píseň mám. Hráli jsme jí asi jen čtyřikrát,“ dodal s tím, že nechce situaci nijak zlehčovat. S Nejedlou se domluvil, že se potkají a vymyslí něco, co bude pro všechny prospěšné.

Osobně chápe, že někomu může text vadit, když nezná kontext, ale podivoval se nad načasováním. „Je divné, že se neohradili před sedmi lety, nějak bych se k tomu postavil. Jsem milující partner, otec a syn. Kdo mě zná, tak musí vědět, že se mě nic takového netýká,“ uzavřel téma nařčení z podpory násilí na ženách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:57

Záporožská jaderná elektrárna pracuje v normálním režimu, řekl proruský činitel

12:33

Turecký výrobce dronů Bayraktar plánuje produkovat své stroje i na Ukrajině

12:15

Finsko přijalo v důsledku války na Ukrajině rekordní počet uprchlíků

11:50

Expert popsal explozi v ukrajinské jaderné elektrárně

Kontroverzní chvíle v případu Archieho odpojeného od přístrojů. Proč rodiče neměli šanci?

Britský novinář Dominic Lawson upozornil na kontroverzní chvíle v případu Archieho Battersbeeho, dvanáctiletého chlapce, kterého lékaři odpojili od přístrojů i přes dlouhé soudní spory s rodiči. Pozastavuje se například nad tvrzením nemocnice, že by v případě převozu chlapce, který se nacházel ve stádiu mozkové smrti, hrozila další újma. Volá proto po změně systému a žádá, aby v podobných případech mělo slovo rodičů větší váhu.

Nové ruské tanky explodují jasněji. Ukrajinci vyhodnotili záběry ohnivé zkázy na bojišti

Obávaná 93. mechanizovaná brigáda ukrajinské armády, která opakovaně zásobovala on-line prostor záběry devastace těžké techniky okupantů, vyhodnotila válečné nasazení nových tanků ruského prezidenta Vladimira Putina. Její specialisté došli k závěru, že nejnovější obrněnce známé pod zkratkou T-90 explodují mnohem jasněji než jejich starší předchůdci. Své tvrzení přitom podpořili také názornou ukázkou ohnivé zkázy zachycené na bojišti.

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Odhady inflace? Děsivé, zadlužujeme naše děti. Horská řekla, kdo pomoc státu zřejmě nedostane

Mnozí experti kritizují vládu, že lidem v současné ekonomické krizi dostatečně nepomáhá. S tím částečně souhlasí i ekonomka Helena Horská. „Současná situace je velmi tíživá pro všechny domácnosti, zejména pro ty nízkopříjmové. Pomoc státu musí být cílená,“ vyjádřila v pořadu Nový den a některé rodiny varovala, že se jim pomoci státu nedostane.

Živě
ON-LINE: Rusko rozmisťuje protipěchotní miny na Donbase, tvrdí Londýn a zmiňuje i oběti

Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Londýn však varoval, že Rusko pravědpodobně rozmisťuje protipěchotní miny podél obranné linie na Donbase. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že se Moskva nedočká rozhovorů s Kyjevem, pokud na okupovaných územích Ukrajiny uspořádá referenda o připojení k Rusku.

Nepřetržitě se starají o své blízké se zdravotním postižením. Podporu od státu necítí

V Česku jsou statisíce lidí, kteří se doma starají o své blízké s nějakým zdravotním postižením. Pro spoustu takových neformálních pečovatelů jde de facto o práci na plný úvazek. Někteří z nich pak často zažívají pocity vyčerpání, sociálního odloučení či izolace. Stát jim podle nich i neziskových organizací nezajišťuje dostatečnou podporu. Usnadnit život by jim mohla připravovaná novela zákona o sociálních službách.

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?

Tým politického opozičního aktivisty Alexeje Navalného měl objevit tajný blog exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina. Z něj vyplývá, že Ljudmila Očeretná mohla být ve vztahu nešťastná. V příspěvcích se měla ptát na rady, jak zvládnout partnerské hádky, či dokonce rozchod. Putin z ní údajně „vysál veškerou energii“. V některých příspěvcích se vyjadřovala také k ruské politice.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.