Koronavirus
V Česku začne ve čtvrtek studie, která má zjistit, jaký podíl obyvatel v různých místech republiky už má proti novému koronaviru protilátky a získal případně imunitu. Testovat by se mohlo až 27 000 lidí. Využijí se k tomu rychlotesty. Výsledky by mohly být na začátku května.
Měly by naznačit, jak by se nemoc COVID-19 mohla v zemi dál šířit. Posloužit by měly pak i jako podklad pro rozhodování o opatřeních ke zmírnění dopadů choroby. Ministerstvo zdravotnictví a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) uvádí podrobnosti na webu studie.
Lékaři v Česku zaznamenali dosud přes 7 000 nakažených. Zatím se uzdravilo 1 800 lidí, zemřely dvě stovky. Studie kolektivní imunity zkoumá, jaký podíl obyvatel už nákazu případně prodělal. Zjistit má, jaké procento osob se s infekcí vypořádává bez příznaků.
Experti budou sbírat vzorky od lidí z Prahy, Brna a okolí, Litoměřic, Olomouce a okolí, Litovle a Uničova. Vybrali místa s odlišnou situací. Zatímco v Brně na 100 000 obyvatel připadají asi čtyři desítky nakažených, v Praze 123, v Olomouci 161, v Litoměřicích 400 a v Uničově a Litovli 665. V Litoměřicích se choroba rozšířila v domově pro seniory, onemocněly desítky klientů a pracovníků. Města Uničov a Litovel byla kvůli vysokému počtu infikovaných uzavřena na dva týdny v karanténě.
Do studie se mohou zapojit zájemci od 18 do 89 let bez příznaků nemoci COVID-19. Týká se to i cizinců, kteří v Česku trvale či přechodně žijí. Účastnit se nemohou lidé, kteří už měli pozitivní test na koronavirus. Děti od 8 do 18 let budou experti testovat jen v Praze a Brně.
Prozatím hotovo. Dnes jsme postavili odběrová místa v Praze, Brně a Litoměřicích. A pokračujeme. Ještě nás čeká Olomouc, Litovel a Uničov. Jsme tu pro vás. Plošné testování začíná už zítra. 👉https://t.co/cZa0wKuNla#JsmeArmada #spolutozvladneme pic.twitter.com/gGwRze0Tgs
— Armáda ČR (@ArmadaCR) April 22, 2020
Očekává se, že by se na devíti odběrových místech po republice mohlo otestovat 19 500 lidí. V Praze a Brně by to mělo být po 5 000, v Litoměřicích 3 000, v Olomouci 4 000 a v Uničově a Litovli po 1 250. Český statistický úřad zve také vybrané osoby. Dnes uvedl, že by se takto studie mohlo účastnit 6 316 lidí. Ministerstvo už dřív uvedlo, že by se vyšetření mohlo v Česku týkat celkem až 27 000 lidí.
K odběru by si člověk měl přinést kartu zdravotního pojištění a případně i doklad totožnosti. Účastníkům studie zdravotníci změří teplotu a poskytnou jim informace o vyšetření. Poté je nutné podepsat informovaný souhlas a vyplnit krátký dotazník. Z prstu se pak odebere kapka krve, v Olomouci, Litovli a Uničově budou odběry ze žíly. Výsledky by měly být podle webu do 20 minut. Ti, kteří budou mít pozitivní test na protilátky, podstoupí ještě výtěr z nosohltanu. Do doby, než jim dorazí tyto výsledky, budou muset dodržovat doporučení expertů. Do dvou dnů by se měla ozvat laboratoř nebo hygienici s informacemi o dalším postupu.
Zítkovy sady na Palackého náměstí v Praze dnes obsadili vojáci 151. ženijního praporu Bechyně. Budovali zde jedno ze tří pražských odběrných míst pro plošné testování.
— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) April 22, 2020
Všechny informace k projektu naleznete na: https://t.co/4z8o0SS1km#spolutozvladneme pic.twitter.com/32YQSclLB8
V Praze se zájemci od 18 do 59 let mohou nechat testovat od 10:00 do 20:00 na náměstí Míru a v Zítkových sadech. Testování v Kateřinské zahradě je jen pro lidi nad 60 let a děti. Osoby nad 60 let mohou přijít od 10:00 do 15:00, děti pak od 15:00 do 20:00. Testy se budou provádět i v IKEM, ale jen pacientům s chronickými nemocemi.
V ostatních místech republiky bude testování od 8:00 do 10:00 pro lidi nad 60 let, od 10:00 do 18:00 pak pro ostatní zájemce. V Brně budou odběrové týmy od čtvrtka na Moravském náměstí a v Bohunicích před univerzitním kampusem a v Litoměřicích u výstaviště. Na Olomoucku začne sběr vzorků v pátek, a to v Olomouci před hypermarketem Globus, v Litovli před supermarketem Billa a v Uničově u náměstí Osvobození.
Pokud se plánujete účastnit studie kolektivní imunity, můžete se na testování na covid-19 v dalších dnech dostavit na testovací místa se studijními stany: https://t.co/ikwMVYL6OC. pic.twitter.com/nZmwTyA5Wc
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) April 22, 2020
Organizátoři předem upozornili na to, že se u některých odběrových míst mohou tvořit fronty. Na webu budou zveřejňovat to, kolik odběrů už provedli a jaké věkové skupiny účastníků ještě potřebují.
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v úterý řekl, že by protilátky mohlo mít několik procent lidí. Podle šéfa ÚZIS Ladislava Duška 15 procent představuje nízkou hranici, modely pro ČR počítají s deseti procenty. Podle dřívějších vyjádření expertů kolektivní imunita funguje až tehdy, pokud má protilátky zhruba 70 procent lidí.