Čeští horolezci zdolali devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat v pákistánském Kašmíru. Z devítičlenné expedice vystoupilo na vrchol ve výšce 8125 metrů šest z nich. Do Česka se už vrátili první dva horolezci.
Horolezci Pavel Kořínek a Radoslav Groh přiletěli na pražské Letiště Václava Havla v pátek lehce před druhou hodinou odpoledne. A jak nám pár minut poté řekli, tak domů se prý opravdu těšili. Čekala tu na ně jejich rodina a nechybělo ani pivo. „Byla to nádherná zkušenost. Vlastně Nanga Parbat je překrásná hora. Cejtím se výborně. Tady vlastně bohužel kamarád Pavel omrzl výrazně. Mě to postihlo jen tak jakoby marginárně,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima horolezec Radoslav Groh. Výstup na Nanga Parbat neboli Nahou horu patří do trojice nejrizikovějších osmitisícovek. Čeští horolezci na vrchol vylezli Kinshoferovou cestou. „Podařilo se nám vlastně po nějakých dvaceti dnech, již zdolat vlastně v šesti lidech vršek Nanga Parbat. Což si myslím, že opravdu je velký úspěch, protože v jeden den 6 lidí, dá se říct z jednoho národa, na vrcholku Nanga Parbat, si myslím, dovolím si tvrdit, že ještě nestalo,“ upřesnil druhý z horolezců Pavel Kořínek.
Horolezci si odvezli i pár zranění
Společně s Kořínkem a Grohem horu zdolali ještě Pavel Bém, Lukáš Dubský, Tomáš Kučera a Pavel Burda. Nejkrizovější situaci si prý horolezci užili hned druhý den po výstupu. „Když jsme sestupovali, tak opravdu napadlo hodně sněhu a padala jedna lavina za druhou. Čili dá se říct, že opravdu každý, každý z nás se minimálně v jedné až ve dvou lavinách svezl,“ doplnil Kořínek.
Několik zranění si tedy horolezci z Pákistánu odvezli. Nic fatálního je ale prý naštěstí nepotkalo. Takzvanou Nahou horu poprvé zdolal v roce 1953 rakouský horolezec Hermann Buhlov a o téměř 20 let později na ni úspěšně vystoupali i dva Slováci.