Voličský průkaz
Podle nejnovějších předvolebních průzkumů chce v prvním kole volit prezidenta skoro 70 procent občanů. Jenže mnoho z nás nebude o volebním víkendu doma, tedy v místě trvalého bydliště, a tak si budeme muset vyřídit volební průkaz. Jak, kde a do kdy o něj zažádat?
Voličský průkaz umožňuje, abyste mohli volit i jinde než v místě vašeho trvalého bydliště, kde jste zaregistrováni. Možností, jak jej získat, je několik.
„Písemně o voličský průkaz mohou občané zažádat dopisem, popřípadě datovou schránkou. Pokud se rozhodnou pro dopis, jenom upozorním, že v takovém případě musí ta žádost být ověřena úředně ověřeným podpisem. V takovém případě ta žádost musí na obecní úřad v místě trvalého bydliště toho voliče dojít do 5. ledna. Bohužel už nelze využívat možnosti přes digitální podpis. Pokud se rozhodne volič zažádat o voličský průkaz osobně, tak má čas do 10. ledna do šestnácti hodin v místě trvalého bydliště na obecním úřadě,“ uvedla pro televizi Prima mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová.
Duplikát průkazu není možné vystavit
Poprvé můžete požádat o voličský průkaz i na Facebooku. Místo úředníka se o vás postará chatovací robot. Za tuto službu ale ministerstvo neodpovídá. „Tady se nejedná o aktivitu ministerstva vnitra, takže bohužel k tomu nemám žádné informace,“ vysvětlila Pěknicová.
A pozor, oproti nedávným parlamentním volbám je tady jeden velký rozdíl. Prezidentské volby jsou totiž dvoukolové. V případě, že prezident nebude zvolen v prvním kole nadpoloviční většinou, budete potřebovat průkazy dva. „Volič ve své žádosti specifikuje, jestli chce voličský průkaz pro obě kola prezidentských voleb. Pokud to v té žádosti neuvede, obecní úřad automaticky vydává dva voličské průkazy,“ upozornila Pěknicová.
Na svůj voličský průkaz si dávejte dobrý pozor. Při odcizení, anebo ztrátě totiž není možné vystavit duplikát.