Málokdo si to možná uvědomuje, ale nejdelším současným vojenským konfliktem mezi dvěma státy je válka mezi Severní a Jižní Koreou. Boje sice skončily už v roce 1953, ale válečný stav nikoliv. Tomu by ale mohl být brzy konec. Lídři obou Korejí by se měli už příští týden osobně setkat a místní tisk hýří optimismem.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in mají naplánované osobní setkání na 27. dubna. Schůzka vrcholných představitelů se uskuteční symbolicky ve městečku Pchanmundžom, které leží na hranici obou států v demilitarizovaném pásmu. Půjde o teprve třetí schůzku nejvyšších představitelů obou zemí v historii.
Předchozí setkání v roce 2000 a 2007 se týkala politických a ekonomických témat. Toto jednání by ale mohlo být průlomové. Podle vládních zdrojů listu Munhwa by dokonce po jednání obou delegací mohlo po více jak půlstoletí dojít k ukončení válečného stavu mezi oběma státy.
Velkým krokem ke zlepšení vzájemných vztahů byly letošní zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu. Během úvodního ceremoniálu pochodovali sportovci obou Korejí pod společnou vlajkou, na hrách startoval smíšený ženský hokejový tým a do dějiště olympiády osobně zavítala sestra Kim Čong-una.
I přes značné oteplení vztahů nehodlá Severní Korea zastavit svůj jaderný program. Kim Čong-un v minulosti několikrát prohlásil, že tak neučiní, dokud USA neupustí od své „nepřátelské“ politiky vůči Pchjongjangu a nezastaví vojenská cvičení v okolí Severní Koreje.
Válka mezi Severní a Jižní Koreu vypukla v roce 1950 a boje skončily o tři roky později na základě smlouvy o příměří, nikoliv mírové dohody. Hraniční čára mezi oběma státy zůstala téměř na stejné linii jako před konfliktem. V oblasti hranice následně vzniklo demilitarizované pásmo. Má se za to, že právě korejská hranice je v dnešní době tou nejstřeženější na světě.