„Alexo, proč mé dítě pláče?“ Vědci tvrdí, že vyvinuli nový nástroj umělé inteligence, který spolehlivě interpretuje pláč dítěte. Za použití obdobné technologie, jako je virtuální asistent Amazonu Alexa, dokáže rodičům říci, zda má jejich dítě hlad, potřebuje přebalit nebo ho něco bolí. Informovala o tom agentura DPA.
Plačící dítě vyžaduje pozornost svého rodiče. Nicméně pro ty je někdy těžké pochopit, jaký problém může jejich nemluvící ratolest mít. Nyní skupina amerických výzkumníků vyvinula umělou inteligenci (AI), která může rodičům pomoci. Vědecký tým tvrdí, že jejich systém dokáže rozlišit mezi běžným pláčem, způsobeným například hladem nebo touhou po tělesném kontaktu a neobvyklými typy pláče, vyplývajícími například z nemoci.
Důvod pláče má mít charakteristické rysy
Pláč dětí má mít na základě svého důvodu společné rysy. Identifikace vzorců vetknutých do nelibozvučného kvílení dětí nebyla pro vědce vůbec jednoduchá, museli si vypomoci nejnovějšími dovednostmi umělé inteligence.
Systém využívá algoritmus automatického rozpoznání řeči, stejnou technologii, kterou používají digitální asistenti třeba Googlu nebo Amazonu, k detekování a interpretaci různých vlastností dětského pláče.
Vědecký tým založil svou práci na procesu známém jako komprimované snímání, který rekonstruuje signály založené na nekompletních informacích (datech) a který je použit k rozpoznávání a klasifikaci vlastností v rámci obecného pravidla pro porozumění pláči dítěte.
Pomoc nejen rodičům, ale i zdravotníkům a pečovatelům
„Něco jako zvláštní jazyk, ve kterém existuje mnoho se zdravím spojených informací v nejrůznějších zvucích pláče,“ uvedla Lechuan Liu z Northern Illinois University. „Rozdíly ve zvukových signálech skutečně nesou informaci. A tyto rozdíly jsou reprezentovány různými vlastnostmi signálů pláče. Abychom informaci rozpoznali a využili, musíme vytáhnout ony vlastnosti a z nich informaci získat.“
Kromě toho, že může nový objev dodat klidu rodičům, tým doufá, že výsledky pomohou rovněž zdravotníkům. „Konečným cílem jsou zdravější děti a menší tlak na rodiče a pečovatele,“ dodává Liu.