Státní zdravotní ústav (SZÚ) zveřejnil seznam osmi laboratoří, které mohou testovat podezřelé na nákazu koronavirem. Je mezi nimi pouze jedna soukromá. Prokázaných případů nemoci COVID-19 je v Česku zatím 12, na další výsledky se čeká. Nakažení jsou z Prahy a Ústeckého kraje, tři jsou cizinci.
Kromě Národní referenční laboratoře SZÚ pro chřipku a Zdravotního ústavu v Ostravě mohou vzorky testovat také laboratoře fakultních nemocnic v Hradci Králové, Praze-Motole a Brně, Nemocnice Na Bulovce a v Českých Budějovicích. Ze soukromých jsou na seznamu jen Laboratoře Agel v Ostravě.
„Laboratoře jako zdravotnická zařízení musí pro to, aby byl zajištěn dohled nad infekcí COVID-19, surveillance a hlášení výsledků vyšetření, stejně jako správné a bezpečné diagnostické postupy, mít zaveden systém kontroly kvality, který je kontinuálně kontrolován,“ uvedl SZÚ.
Musí se také zapojit do hlášení vyšetřených výsledků a případný pozitivní nález musí potvrdit Národní referenční laboratoř. Další laboratoře, které se chtějí do testování také zapojit, mají kontaktovat SZÚ.
Dva z případů pozitivní nákazy v Česku, jeden potvrzený ze středy a druhý, u nějž se na oficiální výsledek zatím čeká, odhalily testy v soukromé laboratoři. Podle médií šlo o Tilia Laboratories, které ale zatím na seznamu SZÚ nejsou.
VIDEO: Zdravotníci v Praze začali provádět testy na koronavirus u lidí doma
V Praze dnes začali zdravotníci odebírat vzorky pro potvrzení nákazy novým typem koronaviru v domovech lidí, které k testu určila krajská hygienická stanice. Vyjíždí k nim sestra či lékař z infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce v odběrové sanitce. V Česku je 12 potvrzených pozitivních případů nemoci COVID-19, čtyři nové ministerstvo zdravotnictví oznámilo dnes odpoledne.
O tom, kdo bude kvůli podezření na nákazu koronavirem testován, rozhoduje lékař a krajský hygienik. Není už rozhodující, z jakého severoitalského regionu se vrátil. V Praze a dalších krajích se už začalo s domácími odběry od pacientů, vyjíždí za nimi zdravotníci v ochranných oblecích. Od pátku se přidala Fakultní nemocnice Brno a postupně budou domácí odběry zavedeny v celé zemi.
Lidem zdravotníci z infekčního oddělení odebírají stěr z nosohltanu a vzorky krve. Testování se podle SZÚ opírá o přímý důkaz nukleové kyseliny nového typu koronaviru označovaného SARS-CoV-2. Testování trvá kvůli nutnosti namnožení těchto nukleových kyselin několik hodin. Rychlejší sérologické testy mají pouze podpůrnou roli, podle SZÚ jejich průkaznost komplikuje takzvané imunologické okno, tedy několikadenní interval od prvních příznaků do výskytu protilátek.
Inkubační doba je podle odborníků dva týdny. Lidem, kteří přišli s nákazou do kontaktu, proto hygienici nařizují dvoutýdenní karanténu. Podle zatím známých informací je třeba k nakažení nejméně patnáctiminutový kontakt na vzdálenost kratší než 1,6 metru.
ČTK