Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) včera rezignoval na funkci šéfa sněmovní komise pro GIBS. Ve svém projevu se opřel do protestujících, které nazval „křiklouny“ a pravicové strany zase „demokratickou žumpou“.
Odstoupení Ondráčka vítá nejen velká část poslanců, ale také protestující občané a organizátoři petiční akce. „Ohlášenou rezignaci pana Ondráčka vítáme jako splnění toho, oč usilovala naše petice i včerejší protestní shromáždění po celé zemi. A je skvělou zprávou, že ozvat se proti návratu komunistů k moci má smysl,“ uvedla členka petičního týmu Lucie Kohoutová.
Kohoutová si je jistá, že pondělní protesty napříč Českou republikou byly pro odstoupení Ondráčka klíčové. Veřejnost tak podle ní ukázala, že striktně odmítá návrat komunistů a nástup ostatních extremistických tendencí k moci.
Ve svém projevu poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček mimo jiné uvedl, že neodstupuje kvůli „pár křiklounům“ v ulicích, ale především kvůli bezpečnosti své rodiny. Pravici nazval „demokratickou žumpou“.
Svou rezignací na funkci předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů předešel hlasování o návrhu ODS, aby Sněmovna zařadila na nynější schůzi bod o jeho odvolání. Lidovci požadovali jeho úplné odvolání z komise.
To, že ve svém projevu neudržel Ondráček emoce na uzdě, tvrdě zkritizovali členové ostatních politických stran. „Demokrat není nadávka, Vy to slovo uplivujete,“ prohlásil na adresu Ondráčka předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. „Když mluvíte o lynči, vzpomeňte na to, co v roce 1989 probíhalo,“ vzkázal zase předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.
Kritika se ovšem valí i na premiéra v demisi Andreje Babiše. „Téhle šarády jsme ale mohli být všichni ušetřeni, kdyby ho hnutí ANO od začátku nepodporovalo,“ uvedl předseda ČSSD Jan Hamáček.
„Není to zásluha Babiše, ale vás, na náměstích po celé zemi. Děkuji,“ napsal na svém Twitteru první místopředseda STAN Vít Rakušan.