Berlínská nemocnice Charite zkoumá koronavirus Zdroj: foto AP
Média ve světě před několika dny přišla s bombastickou zprávou, že čínská vědecká pracovnice Si-nang-kuo Čchü pracující na výzkumu v kanadské Národní mikrobiologické laboratoři ve Winnipegu a zabývající se smrtelnými patogeny předávala po dva roky výsledky zdejšího zkoumání Národní laboratoři biologické bezpečnosti Čínské akademie věd ve Wu-chanu.
Měli jí v tom pomáhat čínští agenti, kteří se vydávali za studenty, a její manžel (rovněž vědec) Keding Čcheng. Pracovali v laboratořích označovaných P4, což jsou laboratoře zabývající se výzkumem biologické bezpečnosti, kde se zkoumají patogeny, proti kterým neexistuje zatím léčba.
S informací přichází britský server deníku Express, ale i další servery ve světě. Express dává tuto informaci, ke které se většina médií vyjadřuje rezervovaně, do spojitosti s další zprávou, která se nově objevila. V USA byl ve středu 29. ledna zatčen Charles Lieber, vedoucí katedry biochemie Harvardské univerzity. Ten byl obviněn z nepravdivého prohlášení a křivé přísahy.
To Express uvádí a dále, bez jakékoli souvislosti, píše o zatýkání dalších osob v USA, tentokrát Číňanů. U nich píše o tom, že byli zatčeni pro pašování biologického materiálu a jako agenti cizí mocnosti.
Souvislost teprve dostáváme až s odkazem na server deníku Washington Times, kde mluví bývalý příslušník izraelské vojenské tajné služby Dany Shoham, expert na biologickou válku, o tom, že biologický institut ve Wu-chanu je spojen s pekingským tajným programem pro biologické zbraně. „Existuje podezření na biologický institut ve Wu-chanu, že skupina čínských virologů pracujících v Kanadě nelegálně poslala do Číny vzorky, mezi kterými byly nejsmrtelnější viry, včetně viru eboly,“ cituje server Washington Times izraelského experta. Dany Shoham se dále domnívá, že „mohlo dojít k infiltraci viru směrem z institutu nebo nezjištěné infekci zde zaměstnané osoby.“ Dodává však, že „zatím neexistují důkazy, ani náznak vzniku takové situace.“
Washington Times k tomu uvádí prohlášení amerického ministerstva zahraničí o tom, že Čína pracovala na vývoji oboustranně – na výzkumu vakcíny proti SARS a také na využití viru jako biologické zbraně.
Proti těmto a podobným informacím se ohradil Facebook. Informace původního zdroje, odkud světové servery původně čerpaly, indického investigativního serveru GreatGameIndia nebo známého amerického ZeroHedge, označil za dezinformaci.
Server Politifact také považuje tyto informace za nepodložené a píše: „Příběh splétá nesouvisející fakta za účelem vytvoření konspirační teorie. Stát se stále snaží o určení přesné příčiny koronaviru a neexistuje důkaz, že by byl vir vytvořen k použití jako biologická zbraň.“ Dále uvádí, že „neexistují důkazy, které by podpořily tvrzení, že doktorka Čchü ukradla vzorky koronaviru a předala je laboratoři ve Wu-chanu k vytvoření biologických zbraní.“
Americká média v posledních hodinách upozorňují na sisyfovské úsilí Facebooku, Twitteru a dalších sociálních sítí, aby odhalily falešné zprávy týkající se koronaviru a jeho šíření. Server Axios o uvádí: „Existuje téměř 13 000 příspěvků na Twitteru, veřejných stránkách Facebooku a Redditu, které mezi 24. a 27. lednem šířily konspirační teorie, včetně toho, že virus může být biologickou zbraní nebo metodou depopulace.“ Podle Axiosu vydal Twitter výzvu: „Za poslední čtyři týdny jsme zjistili 15 milionů tweetů a zdá se, že trend (informace o koronaviru) bude nadále pokračovat.“