Vědci byli velmi překvapení, když zjistili, že hormon lásky působí na změnu chování i u ptáků. Nejen savci, ale i opeřenci jsou totiž mnohem sdílnější a přátelštější, když jsou „zamilovaní“. Informace přinesl server The Independent.
Oxytocin neboli hormon lásky. Tato poměrně stará látka se vyskytuje i v tělech zvířat, u kterých by to čekal jen málokdo. Hormon lásky totiž není výsadou jen savců. Vědci ho objevili i u ptáků. Nyní odborníky zajímá, jaké účinky má „láska“ na ptáky. Juan Duque, neurolog z Univerzity v Nebrasce teď s kolegy zkoumá, jak se chová taková zamilovaná sojka modrá, vysoce společenský ptáka příbuzný vráně.
Vědci navrhli experiment, při němž sojky měly možnost nakrmit sebe i další členy hejna v sousedních klecích „chutnými“ červy. Tento experiment dokázal, že sojky byly poměrně často ochotné podělit se s ostatními o potravu. Ovšem ne vždy. Když ale do potravy ptákům přidali roztok s „hormonem lásky“ zjistili, že se reakce sojek liší. Ptáci byli mnohem štědřejší a ochotnější dělit se než obvykle.
Vědci se ale zabývají i další otázkou: K čemu sojkám tato laskavost slouží? „Jedna možnost je, že sdílení potravy a další prosociální jednání je úzce propojené se společenskými vazbami, formováním nových vazeb i udržováním už existujících,“ řekl Duque pro The Independent. „Je tedy možné, že sojky prostě štědrost, sdílení a další prosociální chování používají cíleně jako způsob, jak zvýšit počet kvalitních sociálních vazeb ve svých životech,” dodal.