Kdo by to byl řekl, že na nejvyšší hoře světa je takový nepořádek. Skupiny horolezců tam nechavájí vše od horolezeckého vybavení, až po prázdné kyslíkové lahve. Nepál se proti tomu rozhodl bojovat. Horolezci tak musí ze „střechy světa“ snést nejméně osm kilogramů odpadu, jinak jim hrozí nemalé pokuty.
Stany, horolezecká vybavení, prázdné kyslíkové lahve. To vše po sobě na nejvyšší hoře světa nechávají nezodpovědní horolezci. Šerpové, kteří na Mount Everest vystoupali za svůj život již několikrát, se nestačí divit, co všechno tu lidská bezohlednost k přírodě napáchala. „Je to nechutné, Na hoře je tuna odpadků,“ řekl šerpa Pemba Dordží, který na horu vystoupal již osmnáctkrát.
Himalájské pohoří je v posledních desetiletích velmi navštěvované, jen letos nahoru vystoupalo přibližně šest stovek lidí. A vysoká návštěvnost si vybírá svou daň. Odpadky je hora doslova poseta.
Nepál se však rozhodl proti bezohledným horolezcům bojovat. Posledních pět let se například rozhodly místní úřady vybírat od expedicí kauci ve výši 4 tisíc dolarů (88 tisíc korun), kterou vrátí jen tehdy, pokud každý ze skupiny snese dolů alespoň osm kilogramů odpadků. Na tibetské straně k tomu dokonce připočetli i v přepočtu 2200 korun pokuty za každý chybějící kilogram.
Díky tomuto nařízení, v loňském roce horolezci snesli dolů z hory 25 tun pevného odpadu a 15 tun lidského odpadu. I letos se očekává, že odpadků bude sneseno ještě mnohem víc.
Stále se to ale nevyrovná množství odpadků, které na „střeše světa“ stále ještě zůstává.
Podle šerpy Pemby Dordžího je problém v lhostejnosti návštěvníků, kteří si z velké většiny nechají kauci klidně propadnout. Konkurence různých operátoru vede k tomu, že se Everest stává přístupným pro stále více nezkušených horolezců, kteří tak zhoršují ekologickou stopu na hoře.