Na výletní lodi v Jokohamě se koronavirem nakazilo už 175 lidí!

Kontaminované vězení: pasažéři na lodi s koronavirem nemohou opustit loď (ZDROJ: CNN)

Čína oznámila, že se nově nakazilo koronavirem nejméně lidí od konce ledna, epidemie by podle čínského experta mohla skončit v dubnu. Nákaza novým koronavirem 2019-nCoV se ale potvrdila u dalších 40 lidí na výletní lodi Diamond Princess, která kotví v přístavu v japonské Jokohamě.

Oznámil to japonský ministr zdravotnictví Kacunobu Kató. V Japonsku je nyní nejvíce infikovaných koronavirem mimo Čínu.

Dohromady se tak nákaza podle japonských médií objevila u 175 lidí na výletní lodi. Mezi nově nakaženými je podle ministerstva zdravotnictví i jeden člověk, který dohlížel na dodržení karantény. Japonci tvoří deset z nově nakažených, ostatní nakažení pochází podle japonského ministerstva zahraničí z 11 zemí, včetně Spojených států a Číny, čtyři jsou ve vážném stavu.

Činitel, který zodpovídal za dodržování karantény, pasažérům a posádce rozdával dotazníky týkající se jejich zdravotního stavu od 3. února. Podle nařízení nosil masku a rukavice, ale neměl ochrannou kombinézu.

Japonské úřady počátkem února rozhodly držet 14 dní v karanténě všech 1045 členů posádky a 2666 cestujících, kteří na lodi trávili luxusní dovolenou ve východní Asii. Podezření, že se nemoc na plavidle Diamond Princess šíří, pojaly úřady poté, co Hongkong potvrdil koronavirus u člověka, který na lodi pobýval.

Nový typ koronaviru, který způsobuje onemocnění označované ode dneška jako COVID-19, má na svědomí už nejméně 1018 mrtvých. Vyplývá to ze zatím posledních údajů, které dnes oznámil generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Uvedl, že vakcína proti viru by mohla být k dispozici za 18 měsíců. Šéf WHO vyzval svět, aby se probudil a považoval virus za svého nepřítele číslo jedna.

Ghebreyesus v zahajovacím projevu na schůzce WHO, jejímž cílem je uspíšit vývoj léků, diagnostiky a vakcín proti novému typu koronaviru, řekl, že nákaza zatím postihuje hlavně Čínu. Tam úřady zaznamenaly 42 708 potvrzených případů, což odpovídá 99 procentům všech nemocných. V nejlidnatější zemi světa zemřelo v důsledku nákazy 1017 lidí. Mimo Čínu je známo jen jedno úmrtí, novému koronaviru podlehl pacient na Filipínách.

Koronavirus vyvolává nemoc s příznaky chřipky, jen u některých pacientů ale vede k rozvoji virového zápalu plic, jenž může vyústit až v selhání dýchání. Podle dosavadních informací odborníků umírají na virovou nákazu převážně senioři a lidé s podlomeným zdravím.

Tagy: