Částka, kterou exekutoři nemohou zabavit, je v Česku velice nízká. Někteří lidé si za ni nemůžou dovolit zaplatit ani bydlení, což je pak nutí zadlužovat se a těžko se z této situace dostávají. Zvýšení nezabavitelné částky poslanci projednávají.
Umíte si představit uživit domácnost za pouhých 9,5 tisíc korun měsíčně? Pro mnoho lidí je tato představa absurdní, pro jiné je to realita. S problémem nezabavitelné částky se v Česku potýkají až 2 miliony lidí.
Problémem je, že nezabavitelná částka je už tak dost nízká a na její maximální výši dosáhne jen málokdo. Ten, kdo je tedy v exekuci, má na měsíc pouhých pár tisíc a většinou mu nepomůže ani chodit do práce. Jakmile pak člověk zjistí, že nemá ani na bydlení, začne si půjčovat, zadluží se a spadne do dluhové pasti.
„Současná výše nezabavitelné částky nemotivuje dlužníky ke hledání legálního dobře placeného zaměstnání a na tom tratí všechny strany – stát, zaměstnavatelé, věřitelé a samotní dlužníci,“ vysvětluje Lucie Trlifajová z Centra pro společenské otázky – SPOT.
Patnáct stovek na dítě
Paradoxem navíc je, že nezabavitelná částka se od roku 2012 zvýšila pouze minimálně. „Když se podíváme, jak vzrostly ceny zboží, služeb, potravin nebo bydlení, tak jsou na tom ti lidé vlastně čím dál tím hůře,“ popsal problematiku pro FTV Prima autor Mapy exekucí Radek Hábl. Dodává, že za takové peníze se prakticky nedá ani žít.
Šokující je i fakt, že výše této částky na jedno dítě je zhruba 1500 korun, což je asi 50 korun na den. „Nevím kdo může být schopný živit a ještě šatit dítě za pouhých 50 korun na den,“ uvádí odborník na dluhovou problematiku.
Podle Trlifajové valorizace nezabavitelné částky není to nejlepší řešení. „Předkládané návrhy ministerstev práce a sociálních věcí a financí k pravidelné valorizaci životního minima, ze kterého vychází výše nezabavitelné částky, vítáme, nicméně aby navýšení nezabavitelné částky mělo reálný efekt, je třeba zásadně změnit především její konstrukci,“ dodává Trlifajová z centra SPOT.