Nejméně tři venezuelské děti se každý den narodí v sousední Brazílii. Stovky těhotných venezuelských žen cestuje několik set kilometrů, aby svá miminka porodila za hranicemi země. „Nejsou tu lékaři, léky ani jídlo. Děti by tu nepřežily,“ stěžují si Venezuelanky.
Malá Fabiola se narodila minulé pondělí pozdě večer v nemocnici v hlavním městě brazilského spolkového státu Roraima Boa Vistě. „Malá by zemřela, kdybychom zůstaly ve Venezuele,“ říká matka holčičky Maria Teresa Lopezová (20). „Stav nemocnic je ve Venezuele kritický, nejsou tam lékaři, léky, a dokonce ani jídlo,“ pokračuje.
Dvacetiletá žena proto dobrovolně absolvovala 800 kilometrů, které ji dělily od Brazílie už před pěti měsíci. Řadí se tak k tisícům lidí, kteří uprchli z Venezuely kvůli politické a ekonomické krizi. Počet venezuelských dětí, které narodily právě v Boa Vistě, totiž vzrostl v loňském roce na 566 dětí a v první polovině letošnío roku to bylo dokonce 571. Což je nepřehlédnutelný rozdíl, když vezmeme v potaz, že v roce 2016, kdy byla migrace na samém počátku, byl počet venezuelských dětí narozených v Brazílii 288.
Daniela Souzaová, koordinátorka pro bezpečnost a zdraví ve státě Roraima uvedla, že stát má pouze jednu porodnici, která již doslova praská ve švech. Lidé spí na chodbách nemocnice, stříkačky, rukavice a další nemocniční vybavení je již téměř vyčerpáno.
Guvernér státu požádal o uzavření hranic
„Každý den přejde přes hranice 800 lidí, mnoho z nich jsou právě ženy a děti, které potřebují lékařskou péči,“ dodává Souzaová. Počet Venezuelanů, kteří za sebou mají ošetření v Brazílii, vzrostl ze 700 v roce 2014 na neuvěřitelných 50 tisíc v roce 2017 a za první polovinu letošního roku to už je 45 tisíc lidí.
Guvernér státu Roraima požádal nejvyšší soud v Brazílii o uzavření hranice, aby mohli nějakým způsobem čelit migrační krizi. Jenže brazilská federální vláda to vyloučila z humanitárních důvodů. Starostka města Boa Vista Teresa Surita vyzvala brazilskou vládu, aby urychlila transfer venezuelských přistěhovalců do jiných částí Brazílie a zahájila povinné očkování na hranicích.
I samotní Venezuelané jsou překvapeni, kolik krajanů se rozhodlo pro migraci. Carmen Jimenezová (33), která uprchla v osmém měsíci těhotenství a porodila v nemocnici Boa Vista, řekla, že byla ohromena, když viděla takové množství venezuelských matek.
Uprchlíci z Venezuely přinesli do Brazílie spalničky
„Nevrátím se do Venezuely, dokud tam nebude dostatek jídla a léků a dokud nebude v ulicích zase bezpečno,“ řekla držíc v náručí svou čtyřdenní dceru jménem Amalia.
obrovský příliv Venezuelanů k přetížení sociální služby a k nárůstu trestné činnosti, prostituce či nemocí. „Dosáhli jsme limitu. V našich nemocnicích jsou nekončící fronty lidí a my nemáme dostatek vybavení, abychom mohli přijmout tolik lidí,“ zavírá Surita.
Nemocní a neočkovaní uprchlíci z Venezuely navíc už do Boa Visty přinesli spalničky, které se v Brazílii již několik posledních let vůbec nevyskytovaly.