V Rusku oslavují pilota, jehož stroj sestřelili v sobotu nad severní Sýrií radikálové napojeni na organizaci al-Kajda. Zraněný letec bojoval s mnohonásobnou přesilou do posledních sil. Dokazuje to video, které se objevilo na sociálních sítích. Když se voják dostal do bezvýchodné situace, místo zajetí zvolil smrt a v obklíčení početné skupiny pronásledovatelů odjistil granát.
Ruskou stíhačku typu SU-25 sestřelili ozbrojenci v neděli nad severosyrskou provincií Idlib. Pilot, podle zdrojů serveru RT identifikovaný jako major Roman Filipov, se sice snažil udržet stroj ve vzduchu, nakonec se ale musel katapultovat. Po dopadu na zem pak pilot sváděl marný boj s mnohem početnější skupinou radikálů z Fronty an Nusrá, která má tuto oblast Sýrie pod kontrolou.
Podle informací listu Daily Mail ještě Filipov stihl podat radiové hlášení na ruskou leteckou základnu Hmímím v Sýrii, že svoji ruční zbraní zneškodnil dva ozbrojence. Poslední chvíle ruského letce pak zachycuje video, které se objevilo na youtubovém kanále IDLIB+. Na něm je vidět, jak ozbrojenci pronásledují pilota na mýtinu, kde později na jiném zveřejněném videu slaví vedle mrtvého těla ruského vojáka. Změť výkřiků v arabštině pak protnou ruská slova „To je za naše chlapce“ a následně se ozve výbuch doprovázený kouřem.
Na záznamu je také vidět, jak si někteří z pronásledovatelů lehají na zem a kryjí se. Jestli ruský pilot odjištěním granátu zabil kromě sebe i někoho z radikálů, není jasné. Stejně tak není jasné, čím přesně džihádisté ruskou stíhačku dokázali sestřelit. Podle vyjádření ruského ministerstva obrany pro kanál Russia Today mělo jít o raketu země-vzduch. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov už uvedl, že je zatím příliš brzy na to říct, kde radikálové takovou zbraň vzali. Vyjádřil ale silné znepokojení nad tím, že se tyto velice účinné zbraně nachází „v rukou teroristů“.
Filipov, který po sobě zanechal ženu a čtyřletou dceru, je nyní díky svému jednání považován v Rusku za hrdinu. Muž z Vladivostoku už byl navržen na nejvyšší ocenění – Řád Hrdiny Ruska.
Rusko zahájilo vojenské angažmá v Sýrii v září 2015, kdy Moskvu požádal o pomoc syrský prezident Bašár Asad. Rusové se soustředí především na letecké údery, kterými podporují pozemní akce syrské armády. Podle říjnové zprávy ruského ministerstva obrany už v Sýrii zahynulo přibližně 40 ruských vojáků.