VIDEO: V Přerově sledují neobvyklou tmavou sýkorku

Vzácná tmavá sýkorka (Zdroj: Jarmila Kačírková)

Ornitologové hledají unikátně zbarvenou sýkorku. Od ostatních ji odlišuje velmi vzácná vada pigmentu. Šedočerného ptáka viděli v posledních dnech odborníci nedaleko centra Přerova a teď se snaží zmapovat její výskyt. Prosí proto o pomoc veřejnost.

Jako o obrovské vzácnosti mluví experti o sýkorce, která vypadá, že proletěla sazemi. Unikátní zbarvení má kvůli pigmentové vadě zvané melanismus, což je jakýsi opak albinismu. Sýkorku sledují přerovští ornitologové u krmítek v lokalitě zvané Laguna.

U zrodu veřejné ptačí jídelny, kam denně nosí krmení desítky Přerovanů, stál před lety místní ochránce přírody, který tu podivně zbarveného ptáka také jako první vyfotografoval. Přerovský ornitolog říká: ‚‚Já, jako důchodce, se tady objevuju každý den několikrát. A najednou jsem tady zjistil nějaký divný druh barvy na sýkorce modřince. Objevuje se tady nepravidelně a vždycky třeba ráno se objeví na několik okamžiků, něco si tady zobne a zase zmizí do křovin.“

Podle ornitologů se u nás stejně zbarvený pták objevil jen jednou - před více než dvěma lety v Českém Švýcarsku. Odborníci se teď snaží zjistit, jestli jde o stejnou sýkorku. K tomu ale potřebují pomoc veřejnosti.

Pokud jste tuto tmavou, černohlavou sýkorku někde viděli nebo ji vyfotili, kontaktujte přerovské ornitology.