Podle Golden Age Index poradenské společnosti PwC UK si nejlépe v zaměstnávání straších lidí vede Island. Česká republika se pak podle něj stále drží na dvacáté příčce například před Slovenskem, Rakouskem nebo Francií.
V tabulce Golden Age Indexu, který zjišťuje, jak si jednotlivé země vedou v zaměstnávání lidí nad 55 let, figurují v popředí severské státy. Vedoucí pozici zaujal Island s více než 80%. Čtvrté se umístilo Švédsko a osmou příčku obsadilo Norsko.
Dánsko si letos polepšilo o jedno místo a v žebříčku zaujímá jedenáctou pozici. Naopak minulý rok čtrnácté Finsko se posunulo o příčku níž. Spolu se svými sousedy se ale stále pohybuje v první polovině tabulky.
Nejvýraznější zlepšení od roku 2003 prokázaly Mexiko, Německo a Izrael, a to zvýšením míry zaměstnanosti starších pracovníků, zejména ve věkové kategorii 65–69 let. Naopak nejvíce klesly Řecko a Turecko, částečně i kvůli klesající míře zaměstnanosti starších pracovníků.
Česká republika je před Anglií i Francií
Česká republika si od roku 2003 polepšila a je před Anglií, Francií či Irskem. Je tak jedenáctou evropskou zemí OECD s nejvyšším indexem. Slovensko zaostává za Českem o osm míst, přestože si od roku 2003 polepšilo o pět příček.
„Míra nezaměstnanosti pracovníků ve skupině 50–64 let je v Česku zhruba 25 %. Standardní doba odchodu do důchodu je dnes 65 let. Ze situace na trhu práce, ale i demografického vývoje nejen v ČR je již jasné, že se věk odchodu do důchodu bude ještě dále posouvat,“ uvedla odbornice na řízení lidských zdrojů z PwC ČR Andrea Linhartová Palánová.
Podle ní je nutné změnit přístup firem i státu nejen k této skupině zaměstnanců, ale i k celé problematice stárnutí populace. „Firmy by se měly zaměřit na cílenou segmentaci svých pracovníků a jejich potřeb a tomu přizpůsobit systém vzdělávání a rozvoje, ale i odměňování a skladbu benefitů,“ upřesnila.
Nejvíce si polepšilo Německo
Dobré by bylo například nabídnout možnosti zkráceného úvazku s určitou jistotou pracovního místa, vzdělávání v oblasti práce s informačními technologiemi a umožnit starším generacím je aktivně využívat. „Dále poskytnout možnost ergonomické úpravy pracovního prostředí nebo specializované zdravotní programy. Dotčených oblastí je mnoho a z dlouhodobého pohledu se takové investice vyplatí,“ doplnila Linhartová Palánová.
Země G7 zaznamenaly od roku 2003 postupný nárůst absolutních indexů, přičemž Německo se v rámci skupiny zvýšilo nejvíce. Nejvýše se pak umístilo Japonsko, které tak porazilo doposud vévodící USA, přestože si letos Spojené státy polepšily o celých pět míst.