Izraelští zdravotníci pravděpodobně našli souvislosti mezi vakcínami od společnosti Pfizer/BioNTech a téměř 300 případy zánětu myokardu u mladých mužů. Ti srdečním onemocněním trpěli po první, nebo i po druhé dávce vakcíny. O zjištění informovalo izraelské ministerstvo zdravotnictví.
Dosud byla v Izraeli vakcína podána více než pěti milionům lidí a výskyt onemocnění COVID-19 v zemi klesl. Z provedené studie následně vyšlo najevo, že se myokarditida, tedy zánětlivé onemocnění srdečního svalu, od začátku očkování objevila v 275 případech. Během jednoho měsíce po očkování se dokonce objevilo 148 případů myokarditidy. Z toho 27 osob jí trpělo po první dávce vakcíny a 121 osob po druhé, píše web Bloomberg.
Srdeční onemocnění způsobují virové infekce
V obou případech se však jednalo o pacienty, kteří již dříve trpěli zdravotními problémy. Podle společnosti však dosud nic nenasvědčuje tomu, že by tyto případy souvisely s jejich vakcínou. Myokarditida je totiž často způsobena virovými infekcemi, tento stav byl navíc nahlášen jako příčina, kterou způsobuje onemocnění COVID-19, uvedl americký výrobce léků.
Ze Srbska letí přes 100 tisíc dávek vakcíny Pfizer. Rekordně rychlá akce, říká Babiš
České vojenské letadlo v úterý v Bělehradě vyzvedlo 100 620 dávek vakcíny proti COVID-19 od společností Pfizer/BioNTech, které Srbsko Česku daruje. Na Twitteru to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). O chystaném daru předseda vlády informoval po nedávné návštěvě srbského prezidenta Aleksandara Vučiče v Praze.
Společnost Pfizer/BioNTech uvedla, že na celém světě bylo podáno více než 300 milionů dávek vakcíny proti koronavirovému onemocnění a „poměr přínosů a rizik“ vakcíny zůstává pozitivní. „Důkladné prověřování zpráv stále probíhá a nic nebylo uzavřeno,“ uvedla společnost. „Všechny případy, včetně myokarditidy a perikarditidy, jsou pravidelně a důkladně přezkoumávány jak společnostmi, tak regulačními orgány,“ dodala.
I přes možné riziko onemocnění však ministerstvo zdravotnictví v Izraeli uvedlo, že rozšíří očkování i pro lidi ve věku od 12 do 16 let. Přitom většina případů srdečního onemocnění se vyskytla u mladých mužů, a to hlavně ve věku od 16 do 19 let. Ministerstvo však uvedlo, že pacienti byli většinou hospitalizováni čtyři a méně dní a 95 procent z nich mělo lehkou formu onemocnění.
„Rizika spojená s koronavirem jsou vyšší než rizika spojená s očkováním,“ připomíná ministerstvo zdravotnictví. Počet osob, které trpěly myokarditidou, byl tak v porovnání s celkovým počtem očkovaných malý a ve většině případů se pacienti uzdravili bez komplikací. Izrael však koncem dubna uvedl, že se těmito případy zabývá, aby zjistil, zda existuje souvislost s vakcínou.