Zrada a zklamání, zní z jihomoravské ČSSD
Zrada a zklamání, alespoň tak popisují své pocity někteří starostové ČSSD, kteří se rozhodli odejít z jihomoravské kandidátky poté, co do ní zasáhlo stranické grémium. Místo toho, aby se vedení sociální demokracie soustředilo na boj o politické přežití, opět se potýká s vlnou nesouhlasu a hromadných odchodů. Předseda Jan Hamáček je navíc na dovolené a zřejmě doufá, že problémy tak nějak vyšumí.
„Přijde mi to jako zrada, a proto jsem řekl, že za takových podmínek do toho nepůjdu. Po poslaneckém mandátu neprahnu. Chtěl jsem podpořit našeho lídra Břetislava Štefana,“ popsal pro CNN Prima NEWS aktuální pocity části ČSSD na jižní Moravě starosta Slavkova u Brna Michal Boudný, který původně zastával na jihomoravské kandidátce post dvojky.
Jedničkou měl být právě starosta městské části Brno-Líšeň Břetislav Štefan. Společně s dalšími třinácti kolegy se ale rozhodl kandidatury vzdát ve chvíli, kdy vedení strany odmítlo respektovat její složení tak, jak si ho navolila krajská organizace.
Grémium, kde je včetně Hamáčka devět lidí, rozhodlo, že kandidátku povede poslanec a místopředseda ČSSD Roman Onderka a dvojkou bude poslankyně Kateřina Valachová, která původně na kandidátce figurovala jako trojka. Důvod je podle ČSSD jasný – jsou více známí.
Štefan: Je to jen jedna kapitola
Oslovení členové, kteří kandidátku opustili, sice mluví o zklamání a pocitech zmaru, ale ne o rezignaci na práci pro ČSSD. Většina věří, že jejich čas ještě přijde.
„Je to podle mě jen jedna epizoda v tomto dějství. Nechci to nijak hrotit. Mají dva měsíce na to ukázat, že jejich rozhodnutí je správné. Když jsem se dozvěděl, že plánují kandidátku změnit, tak jsem je na to upozorňoval. Oni téměř s nikým nemluvili a nepřišla žádná snaha o kompromis. Říkal jsem jim, aby to nebrali jako výhrůžku, ale že z té kandidátky zřejmě více lidí odstoupí, protože chtěli změnu. Neposlechli mě,“ vysvětluje Štefan.
I podle starosty Boudného má současné vedení čas do října. „Není to strana Jana Hamáčka ani Romana Onderky, ale za tohoto stavu do toho jít nemohu. Čas mají do října tohoto roku, kdy se nedostanou do Sněmovny. Když se tam dostaneme, tak jedině dobře, ale já tomu nevěřím,“ nešetřil kritikou slavkovský starosta.
Starosta Kunštátu: Jsme zbyteční
Po zásahu shora řada dlouholetých starostů ČSSD přemýšlela, co dál. „Velice pečlivě jsem zvažoval všechna pro i proti a rozhodl jsem se z kandidátky odejít. Určitě je tam z naší strany nespokojenost, protože máme pocit, že jsme naprosto zbyteční a že to, co říkáme, není vůbec vyslyšeno,“ uvedl dlouholetý starosta Kunštátu Zdeněk Wetter.
A ač si to nepřeje, stejně jako další kolegové by se prý nedivil, kdyby se ČSSD do Sněmovny neprobojovala. „Určitě by byla škoda, pokud by se nám nepodařilo získat nějaký post ve volbách, na druhou stranu si tím prošly i jiné strany, a i to zlé je k něčemu dobré. Respekt a úcta k tomu druhému je základem všeho dobrého a nemám pocit, že by to tak teď ve straně bylo,“ dodal Wetter.
I proto se v regionu volební kampaň sociální demokracie nechystá s žádným nadšením. Podle části členů ostatně chybí i jakékoliv instrukce, jak by vlastně měla ze strany ČSSD probíhat.
„Kampaň v ulicích rozhodně dělat nebudu. Nemáme ani volební manuál, takže nevím, na základě čeho by se to dělalo,“ reagoval Boudný s tím, že navíc není vůbec jasné, kým budou kandidáti nahrazeni. Vedení nicméně slibuje, že najde zkušené lidi.
Pokud jde o kampaň vedenou stranickými špičkami, starostové se podle svých slov podivují nad její formou. Zatímco obsah je prý správný, nelíbí se jim například razie Jany Maláčové a Matěje Stropnického ve firmách.
Hamáček naše čísla má, ale neozval se
„Nedokážu si představit, že teď s nadšením vezmeme plakáty a budeme běhat po obcích a lepit je. Nadšení prostě není. Neříkám, že budu straně škodit, budu ji podporovat a volit, ale elán jsem ztratil,“ doplnil starosta Kobeřic Roman Hanák, bývalý krajský zastupitel, náměstek a blízký spolupracovník expředsedy Bohuslava Sobotky.
Ze strany se podle něj vytratila slušnost, která v ní byla právě za Sobotkovy éry. „Postrádá to úplnou slušnost a lidskost. Ve straně si pořád říkáme přítel a přítelkyně, ale někdo tomu asi vůbec nerozumí,“ uvedl Hanák v reakci na oslovení, které historicky ČSSD používá a patrné je například při sjezdech strany.
Sobotka by to neudělal
Právě na květnovém sjezdu křídlo Břetislava Štefana společně s exministrem zahraničí Tomášem Petříčkem prohrálo a v politice se vesměs stáhli do ústraní.
„Doufal jsem, že sjezdem to skončí a jdeme společně do voleb. Nejsme ve straně první den. Jak mají členové ANO číslo na Andreje, tak i my ho máme na Honzu Hamáčka a on na nás. Kdysi dokázal zvednout telefon kvůli každé prkotině, ale kvůli tomuhle se vůbec neozval,“ dodal Hanák s tím, že ČSSD navíc bojuje i s odchodem straníků. Několik lidí mu osobně řeklo, že pod současným vedením členy být nechtějí.
S tím souhlasí i starosta Slavkova Michal Boudný a opět připomíná bývalého předsedu, který sám letos nezaplatil členské příspěvky a členem tak už není. „Sobotka by tohle v životě neudělal. I kdyby se mu kandidátka nelíbila sebevíc, tak by do toho nesáhl,“ doplnil.
Maláčová: Musíme lépe vysvětlovat, co jsme prosadili
Současné vedení se buď brání, že důvodem pro změnu byly průzkumy, které uvedly, že bývalý brněnský primátor Roman Onderka je známější, nebo mlčí a situaci na Moravě považuje za vyřešenou. Jan Hamáček na telefonáty ani na SMS redakce CNN Prima NEWS nereagoval a podle tiskového odboru strany je právě na dovolené.
Žezlo po něm přebrala místopředsedkyně a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která na dotaz CNN Prima NEWS řekla, že jihomoravští kandidáti dostatečně nevysvětlovali, co ČSSD prosadila.
„Na předsednictvu jsem hlasovala pro změnu kandidátky na jižní Moravě. Důvodů byla celá řada. Přála bych si, abychom se soustředili na to, abychom lidem vysvětlovali, co jsme prosadili. Máme velmi propracovaný volební program,“ řekla Jana Maláčová.