Největší chybou ČSSD byl vstup s Andrejem Babišem do vlády, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS kandidát do vedení strany a dlouholetý starosta v Brně-Líšni Břetislav Štefan. Jan Hamáček podle něj nesplnil, co slíbil, navíc se obklopil lidmi jako Michal Hašek a měl by skončit. Zároveň podle něj strana ještě zdaleka nepadla na své úplné dno, ale teprve k němu směřuje. V rozhovoru dále mluví o spolupráci s Piráty nebo o tom, co dělat, když se strana nedostane do Sněmovny.
Pane starosto, byl jste jedním z hlavních kandidátů na předsedu strany a den před sjezdem jste kandidaturu na vedení stáhl. Proč?
Domluvili jsme se na tom. Aby se to zpřehlednilo, s Tomášem Petříčkem jsme se domluvili, že do toho půjdeme jako tandem. Nejde o předsedu, ale o tým. Kandidaturu jsem ohlásil do vedení. Objel jsem si velkou část republiky, a když jsem viděl aktivitu toho druhého týmu, tak… Budoucnost ČSSD není s Janem Hamáčkem a Michalem Haškem a to je pro mě důležitější než role předsedy.
Proč jste se vůbec rozhodl kandidovat do čela ČSSD v takovém stavu, v jakém se aktuálně strana nachází?
Myslím si, že je třeba postavit nový tým. Tato situace rozhodně nemůže ležet na bedrech jednoho člověka, ale bude to záležitost více lidí, kteří stranu můžou posunout dopředu. Druhá alternativa je, že zůstane zakonzervována v podobě, v jaké je. Myslím si, že právě tato podoba nám ukazuje, že jsme to tak dlouho táhli, až jsme to dotáhli sem. Trend je hrozně špatný a je třeba změnit kurz.
ČSSD rozjela kampaň: Jsme jediná levicová strana, která umí zemi vytáhnout z krize
Sociální demokracie pod heslem „Víme, co po covidu“ rozjela kampaň do voleb do Poslanecké sněmovny. Podle jejího šéfa Jana Hamáčka je ČSSD jedinou levicovou stranou, která umí vyvést Česko z krize. Země by se neměla spoléhat na mesiáše, kteří se před volbami náhle objeví.
Druhou věcí je, že jsem do ČSSD vstupoval před 16 lety, strana mi pomohla nastartovat politickou kariéru a dala řadu příležitostí. Je fajn se na projektu podílet, ale musí vám to dávat smysl. A mně už ten projekt poslední dobou smysl nedával.
Co konkrétně vám vadí?
Vadí mi to, že nejsme schopni naši práci, která ve své podstatě není úplně špatná, prezentovat. Je tam navíc ze strany veřejnosti velká ztráta důvěry, o kterou jsme přišli svým konáním ve vládě. Říkali jsme, že odejdeme, neodejdeme a tak dále. Už nejsme pro lidi důvěryhodnou stranou.
Proč nepočkáte na období po volbách? Pokud se dostanete do vedení teď, povedete stranu do voleb, ve kterých se možná ani nedostanete do Sněmovny, a budete mít hned první velký neúspěch, za který ale ani nebudete úplně moct...
Dřív jsem šanci nedostal a je to i kvůli té vnitřní poctivosti. Nemohu jen nadávat na poměry, ale musím se pokusit to změnit. Vnitřně jsem dozrál k tomu, že se kvůli sobě o změnu potřebuji pokusit, protože bych si nerad vyčítal, že jsem viděl, že se společenství vedlo špatně, ale jen jsem se dál vezl.
Je třeba si uvědomit, že skutečně může nastat krizové řízení a strana může opravdu vypadnout ze Sněmovny. Musíme se připravit na horší časy.
Nemůže vás to naopak ještě víc poškodit, když ve volbách neuspějete?
Nejdu do toho sám. Na jižní Moravě je nás dost. Je třeba si uvědomit, že skutečně může nastat krizové řízení a strana může opravdu po několika dekádách vypadnout ze Sněmovny. A bylo by pak hrozně důležité, aby ve straně zůstaly ideje. Pokud tam nebudou, může strana velmi rychle zaniknout. Pro mě je součástí řešení problému i varianta, že se do Sněmovny nedostaneme.
A věříte, že se do ní dostanete?
Věřím, že se nám tam podaří probojovat, ale je otázkou, zda to bude úspěch. Samozřejmě, že je důležité se dostat do Parlamentu, ale pohybujeme se na hraně. Udělám vše pro to, abychom tam byli, ale zároveň se připravíme i na případné horší časy.
Co „vše“ pro to konkrétně uděláte? Viděl jste třeba start kampaně pod vedením Jana Hamáčka. Z hlediska PR to bylo podle mě naprosto nezvládnuté. Co budete tedy dělat vy jinak?
To je přesně jedna z věcí, kterou považuji za stěžejní. Máme hrozně špatnou komunikaci, nejen PR, ale i dovnitř. Docela dobře sice vyhmátli problém témat, ale…
Vždyť jsou to témata, která jste mohli osm let ve vládě prosadit, a nic se nestalo. Je to trochu komické, nemyslíte?
Bohužel máte pravdu, je to smutné a nepochopitelné. Výstupy na tiskovkách nebo sociálních sítích, to je velká ostuda. Když dostaneme prostor, musíme se především soustředit na PR a komunikaci jako celek, tam jsme opravdu nejslabší. A představte si, že se na této kampani opět podílí Michal Hašek.
ODS je pro nás správným příkladem, kterým ale nikdo nechce jít. Ta strana prodělala vnitřní změny, obměnila se a šla nahoru.
Je Michal Hašek stále volebním manažerem?
Byla to právě jedna z věcí, kterou jsme řešili s panem předsedou, proč loni na jaře, poté co byl pověstný červený svetr, sám Honza Hamáček rozhodl, že bude volební manažer. Několikrát jsme za ním byli a ptali jsme se. Michal Hašek je tam stále, ta pozice už se tak sice nejmenuje, ale přesto tu práci dělá. Naše PR, ani vlastně nevím, kdo to je, jde stále stejnou cestou a prostě to nefunguje.
Proč se ČSSD stále obklopuje starými členy strany a stále je má na vysokých pozicích? Právě Michal Hašek nebo Zdeněk Škormach a další.
Souvisí to s tím, že strana je demokratická. A je to i určitá snaha Michala Haška se zviditelňovat.
Jaký je třeba konkrétně váš vztah s ním?
Respektujeme se. Z mého pohledu není nijak nepřátelský, ale Michal Hašek představuje nějakou etapu ČSSD, kdy byl úspěšným reprezentantem jižní Moravy, ale to už bylo. Teď se ukazuje, že už to netáhne, a myslím si, že straně už nemůže dát víc. Musí tady dojít k myšlenkové generační obměně.
A měli by součástí strany zůstat, nebo ji opustit? Třeba z ODS kolem roku 2013 odešla řada lidí a strana tvrdí, že tehdy nastartovala očistný proces. U vás přece jen stále osoby z minulosti zůstávají a jsou tam i vazby na bývalého předsedu Jiřího Paroubka a tak dále.
Mezi lidmi, které jste jmenovala, je podle mě velký rozdíl. Třeba Zdeněk Škromach je autentický sociální demokrat levicového smýšlení, on není pragmatik jako ti ostatní.
Ještě nejsme na dně. Pád nás teprve čeká. Jako ČSSD bojujeme o samu podstatu sociální demokracie.
A ODS je pro nás správným příkladem, kterým ale nikdo nechce jít. Ta strana prodělala vnitřní změny, obměnila se a šla nahoru, kdežto u nás přetrvává přesvědčení, že to období samo pomine, a právě v tom nám může být ODS příkladem. My se necháváme ukolíbat, že to jakoby přejde. Říká se, že ODS to taky vyšlo, ale zapomíná se na ty zněny, které musela udělat. U nás všichni zůstávají a čeká se, kdo to vytáhne, ale zároveň tam zůstává ten obrovský batůžek, který táhneme s sebou.
Petříček: Vím, do čeho jdu. ČSSD je neviditelná, Hamáček nás nechystá na volby
Proč chce ministr zahraničí Tomáš Petříček kandidovat na předsedu ČSSD? Vysvětluje to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Řekl také, kam chce stranu směřovat, odmítl další koalici s hnutím ANO a kritizoval předsedu sociálních demokratů Jana Hamáčka, že partaj nechystá na říjnové volby.
Jak byste chtěl vyvést ČSSD z politického dna?
To je výborná otázka… Měli jsme na to podle mě čtyři roky strávené ve vládě. Nás to navíc teprve čeká, ještě nejsme dole, ještě nejsme na dně. Pád nás teprve čeká. Čtyři roky jsme nevyužili k reformám, které jsou potřeba. Máme zablokované očistné mechanismy. Jako ČSSD nyní bojujeme o samu podstatu sociální demokracie – jestli má zůstat v duchu Paroubka, Haška, Běhounka a bohužel se k nim přidal i Honza Hamáček, který sliboval něco úplně jiného. Anebo jestli skutečně dokážeme stranu otevřít a využít i obrovský komunikační prostor řady našich mladších členů, který může vést k demokratizaci strany. Proč tady řešíme stále nějaké delegáty sjezdu, když může volit každý člen. Ani nevím, která agentura nám vlastně dělá PR. Musíme komunikovat moderním způsobem.
Znamená to třeba přetáhnout premiérovi Andreji Babišovi Marka Prchala?
Znám lepší. Ale ano, je to tak. Musíme získat zkušeného mladého člověka, dobře ho zaplatit a naslouchat mu.
Je podle vás dobře, že ČSSD strávila tolik času ve vládě s Andrejem Babišem? Několikrát hrozila odchodem, konalo se i referendum, ale nakonec vždy setrvala.
Vždyť už nás měla varovat první zkušenost. Potřetí bychom to už nedali. Myslím si, že po první zkušenosti už jsme podruhé do vlády jít neměli. Očekávání, která nám byla slibována, že budeme vidět a že prosadíme náš program, se nenaplnila. Byla to obrovská chyba a jsem proti případnému vstupu do vlády s Andrejem Babišem potřetí.
Jak obecně vnímáte pozici ČSSD ve vládě s hnutím ANO?
Jednoduše. Děláme jen to, co nám pan Babiš dovolí. A to, co on si potřebuje prosadit, udělá klidně bez nás.
Naší největší chybou byl vstup do vlády s Andrejem Babišem.
On vám toho ale ve výsledku moc nedovolí.
Přesně tak, a ještě když potřebuje, úspěchy si vezme a neúspěchy dá nám. Jako oslové říkáme ty nejhorší věci a Andrej Babiš si řeší své PR někde z pozadí.
Uměl byste to lépe než Jan Hamáček?
Myslím, že komunikace s Babišem vůbec není možná. Nezvládl to tehdy Sobotka a nezvládá to ani Hamáček. Proto si myslím, že do vlády s Babišem jsme jít vůbec neměli.
Jak vy osobně Andreje Babiše vnímáte?
Je velmi výrazný, velmi schopný a bohužel i nebezpečný. Pracuje pro lidi tehdy, pokud je to v souladu s jeho podnikatelskými zájmy. Jinak je mu to jedno. Právě kumulace moci a jeho vliv představuje obrovské nebezpečí pro demokracii.
Šmarda: Spojení s ANO byla chyba. Pro dohodu se Zelenými udělám cokoliv
Spojení s ANO byla chyba, ČSSD za ni tvrdě platí, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS Michal Šmarda, místopředseda sociální demokracie. Uvedl také, že je připraven udělat cokoliv pro to, aby se ČSSD dala dohromady se Stranou zelených. Podle bývalého šéfa Zelených Matěje Stropnického spolupráce možná je, ale v pořadu upozornil na problém takové cesty.
Může za propad ČSSD právě on, nebo vy sami?
Myslím si, že on neumí příliš efektivně spolupracovat. Vazby má hierarchické a ČSSD podle mě tohoto dominantního partnera podcenila. Neustále nás oslaboval a my jsem na to dojeli. Jsme postaveni na komunikaci a férovosti.
Jaká byla podle vás největší chyba ČSSD?
Vstup do vlády s Andrejem Babišem.
Ještě mi prosím vysvětlete, proč chcete tvořit tandem s Tomášem Petříčkem. Vždyť on v té vládě je také.
Všichni mi furt říkají, že jsem neznámý, no tak dobře, říkám. Jeho handicap tam samozřejmě vidím, ale problém je, že když máte dvě alternativy, musíte si vybrat tu, která je vám bližší. Jestli Honza Hamáček sliboval, že stranu změní, a naopak se obklopil lidmi jako Hašek nebo Paroubek, je něco špatně.
Věříte, že Tomáš Petříček má šanci stranu posunout? A co další kandidáti do vedení?
Doufám v to, protože snad nejhorší by bylo, kdyby se neudálo vůbec nic. Lidé jako Petříček, Netolický, Šmarda, Veselý, s těmi se shodneme, máme podobné myšlení. Kandidatuře Katky Valachové za sebe upřímně ne zcela rozumím.
Piráti jsou levicoví. Nejde o to, co říkají, ale co dělají. A oni dělají levicovou politiku.
Štěpí tím na jihu Moravy síly?
Ne, právě že ne. To je na tom vtipné. Já mám nominaci i podporu organizace. Myslím, že Katka to postavila trochu jako divokou kartu. Je to možná trochu unáhlený krok, který nepromyslela do konce.
Jací jsou pro vás tedy přijatelní partneři pro jednání? I v případě jednání o vládě, pokud to už tedy není hnutí ANO.
ČSSD si musí v první řadě znovu vybudovat voličskou základnu kolem 20 procent a musí se stát lídrem levice. Pokud se bavíme o spojencích, musí tam být především ideová shoda. Když budou pravicové strany dělat levicovou politiku, problém s tím nemám. Přirozeně tam vidím hodně průniků právě s Piráty a se Zelenými. To je levicový směr, tam ty body jsou.
Přestože Piráti neradi přiznávají, že jsou levicovou stranou?
Možná je to tím, že to u nás není úplně sexy, ale jak je to v Bibli: Podle plodu poznáte je. Nejde o to, co říkají, ale co dělají. A oni dělají levicovou politiku.