Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na Twitteru nepřímo potvrdil, že vláda plánuje zrušit navýšení plateb za státní pojištěnce, které minulý kabinet schválil s platností od letošního ledna. Kvalitu ani dostupnost zdravotní péče to podle něj neohrozí. Zdravotnické odbory i kvůli tomu od úterní půlnoci vstoupí do stávkové pohotovosti.
Zdravotnickým odborům vadí plány vlády na úspory ve zdravotnictví. Neoficiálně se už nějakou dobu mluvilo o tom, že by vláda mohla zmrazit platby za státní pojištěnce na loňské úrovni, i když se od ledna zvýšily.
Dosud to byly pouze spekulace, v úterý se však Válek na Twitteru vyjádřil následovně: „Vážím si nasazení všech zdravotníků. Během pandemie zvládli neuvěřitelnou pracovní zátěž. Chtěl bych je ujistit, že zrušením navýšení plateb na státní pojištěnce, které v létě populisticky schválila předchozí vláda, neohrozíme kvalitu ani dostupnost zdravotní péče.“
Vážím si nasazení všech zdravotníků. Během pandemie zvládli neuvěřitelnou pracovní zátěž.
— Vlastimil Válek (@vlvalek) February 8, 2022
Chtěl bych je ujistit, že zrušením navýšení plateb na státní pojištěnce, které v létě populisticky schválila předchozí vláda, neohrozíme kvalitu ani dostupnost zdravotní péče.
Zdravotnické odbory kritizovaly, že vláda chce od dubna platby za státní pojištěnce znovu snížit na loňskou úroveň. Umožnilo by jí to v rozpočtu pro letošní rok ušetřit zhruba 10,8 miliardy korun.
Od ledna stát platí do systému veřejného zdravotního pojištění za zhruba šest milionů lidí, například seniorů, dětí nebo nezaměstnaných, 1960 korun měsíčně. Oproti loňskému roku je to o 200 korun více.
„Jsme zásadně proti snížení plateb za státní pojištěnce. Náš odborový svaz se rozhodl, že od dnešního dne vstoupíme do stávkové pohotovosti. Je to skutečně pohotovost na protest proti záměru vlády snížit finanční prostředky na zajištění zdravotnictví a dalších veřejných služeb a veřejné správy,“ uvedla v úterý šéfka zdravotnických a sociálních odborů Dagmar Žitníková. Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčího Ondřeje Jakoba právo odborů vyhlásit stávkovou pohotovost respektuje.
Budou se propouštět hygienici?
S odkazem na zdroje z hygienických stanic Žitníková také řekla, že vláda plánuje uspořit v hygienické službě letos 95 milionů korun. Zrušit by se mělo 134 míst, přitom o tento počet se v době pandemie počty míst na stanicích zvyšovaly. Ministerstvo zdravotnictví v pátek tuto informaci popřelo, podle Žitníkové ji ale v pondělí na on-line poradě s řediteli krajských hygienických služeb nevyvrátilo.
V pátek podle Žitníkové ředitelé krajských hygienických stanic dostali e-mail s počtem pracovníků, které mají propustit. Do pondělí měli podle Žitníkové nahlásit, kolik pracovníků odejde podle služebního zákona a kolik podle zákoníku práce. Žitníková řekla, že částečně jsou tato místa neobsazená, některé stanice ale už pracovníky přijaly a uzavřely s nimi smlouvy na dobu neurčitou.
„To není za této epidemiologické situace normální, hygieny potřebujeme,“ řekla Žitníková. Hygienici podle ní pracují o víkendech, mají přesčasy, kvůli epidemii covidu jsou pod velkým stresem. Se škrty podle Žitníkové nesouhlasí ani ředitelé hygienických stanic.
Mluvčí Jakob ale v úterý řekl, že žádné zaměstnance hygien ministerstvo propouštět nebude. „Žádná z diskutovaných opatření se nedotknou poskytování zdravotní péče, zdravotníků ani pacientů,“ dodal.
Podle neoficiálních informací, které odbory mají, by se měla uspořit také asi miliarda korun, která měla být na investice do státních nemocnic. Snižování počtu pracovníků by se podle odborů mělo dotknout i dalších organizací, které ministerstvo zdravotnictví zřizuje. Odborům vadí rovněž to, že kabinet zvýšil platy pro letošní rok jen zdravotníkům a sociálním pracovníkům, ale ne všem pracovníkům ve zdravotnictví a sociální službách. Přidáno tak nedostali například kuchaři, účetní, uklízečky či pradleny.
Úhrady prý nebude možné zvýšit
Systém veřejného zdravotního pojištění plánuje letos výdaje více než 440 miliard korun a příjmy o téměř deset miliard nižší. Schodek mají pojišťovny dorovnávat z rezerv. Minulý týden začaly jednat se zástupci jednotlivých segmentů zdravotní péče o úhradách na rok 2023, podle části pojišťoven ale nebude možné úhrady proti letošnímu roku zvýšit.
Ministr Válek už před svým nástupem do funkce avizoval, že plánuje nastavit automatický systém valorizace plateb za státní pojištěnce navázaný na některý z ekonomických ukazatelů. Pokud by se státu ekonomicky dařilo, platba za státní pojištěnce by rostla, v opačném případě by zůstávala na stejné úrovni. Pojišťovny by podle něj měly plánovat úhrady v delším než jednoletém horizontu, jak je tomu v současném dohodovacím řízení. Období by mělo být nejméně dvouleté.