Ti dva pro lyžařský svět znamenali totéž, co Michael Schumacher a Mika Häkkinen pro formuli 1. Rivalové, kteří se vzájemně respektovali. Ale hlavně sjezdaři, kteří bavili sebe i fanoušky. Pirmin Zurbriggen a Marc Girardelli byli jednoznačně nejlepšími závodníky v mužské části světového poháru ve druhé polovině 80. let.
Tak jako se fotbaloví fanoušci dělí na sparťany a slávisty, museli jste v 80. letech patřit buď k příznivcům švýcarského lyžaře Pirmina Zurbriggena, nebo Rakušana s lucemburským pasem Marca Girardelliho. Jiná varianta mezi milovníky alpského lyžování prakticky neexistovala. A to i přesto, že začala vycházet hvězda italského bonvivána Alberta Tomby.
Zurbriggen a Girardelli, Girardelli a Zurbriggen. Titáni, kteří před 35 lety neměli na svazích konkurenci. Pokud jste si chtěli vsadit na vítěze, jeden z nich byl vždycky jistota. Pirmin Zurbriggen neskončil v celkovém pořadí světového poháru v letech 1984 až 1990 hůře než druhý. Přesněji, velký křišťálový glóbus si odnesl čtyřikrát, třikrát bral pomyslné stříbro. Čtyřikrát po sobě zvítězil v hodnocení superobřího slalomu (1987 až 1990).
Králové všestrannosti
A pokud světový pohár neovládl Zurbriggen, mohli jste si být téměř jistí, že mu vítězství přebral právě Marc Girardelli. Mimochodem, ten má velkých glóbů celkem pět. Je přetěžké hodnotit, kdo z nich byl lepší. Podle čeho vlastně? Podle počtu vyhraných závodů, medailí z olympiády, mistrovství světa? Jisté je, že oba patřili k poslední silné generaci všestranných lyžařů, kteří dokázali skvěle zajet sjezd, super-G i slalom. Tyto kvality je předem pasovaly na zlato v kombinaci, závodě, kdy se dohromady hodnotí výkon ve sjezdu a slalomu.
Oba přišli na svět ve stejném roce, dělí je od sebe necelých šest měsíců. Marc Girardelli ve světovém poháru debutoval v únoru roku 1980 coby šestnáctiletý v závodě obřího slalomu v americkém Waterville Valley. Skončil třináctý, síly ještě stihl poměřit s legendárními bratry Philem a Stevem Mahreovými.
Girardelli se sice narodil v Rakousku, ale v roce 1976 ho rodiče odmítli umístit do lyžařské školy vzdálené 50 kilometrů od tehdejšího bydliště jeho rodiny. Tím se mu dveře do rakouské reprezentace zavřely. Do sjezdařského kolotoče tedy Marc Girardelli vstoupil jako Lucemburčan a mnohokrát dokázal, o jaký poklad rakouské lyžování přišlo.
Mladíček, který zkrotil Streif
To Pirmin Zurbriggen naskočil do světového poháru o rok později, ale už v roce 1984 poprvé zvítězil v celkovém hodnocení. Girardelli byl třetí, před něho se ještě vklínil famózní švédský slalomář Ingemar Stenmark. Zurbriggena nešlo zejména ve sjezdu a superobřím slalomu přehlédnout. Jeho typická černá helma s „náhubkem“ (který byl v té době charakterističtější pro ženské helmy) dávala jasně najevo, kdo se řítí z kopce dolů. Zurbriggen si získal respekt, když v lednu 1985 v pouhých 21 letech triumfoval v Kitzbühelu na obávané sjezdovce Streif legendárního Hahnenkammu. To se Girardellimu povedlo až o čtyři roky později.
Soupeření mezi oběma rytíři se však neomezovalo jen na světový pohár, týkalo se také olympijských her a světových šampionátů. V medailových ziscích z olympijských her má navrch Švýcar, který opanoval sjezd v Calgary (1988) a odvezl si odsud rovněž bronz z obřího slalomu. Rakušan v lucemburském dresu naopak zlatou olympijskou medaili ve své sbírce nemá. Získal „pouze“ dvě stříbra, a to v roce 1992 v Albertville v obřím a superobřím slalomu.
Příliš brzký konec
Budeme-li počítat medaile z mistrovství světa, vítězí těsně Girardelli. Jak on, tak Zurbriggen mají čtyři zlata a čtyři stříbra. Pouze bronzů má Girardelli o dva více (celkem tři) než jeho švýcarský souputník. Jako v pohádce si ale musel Pirmin Zurbriggen připadat v roce 1987, kdy světový šampionát hostilo švýcarské středisko Crans Montana. Zurbriggen domácí půdu náležitě zužitkoval a získal dvě zlaté v obřím a superobřím slalomu a dvě stříbrné ve sjezdu a kombinaci. Hádejte, kdo Zurbriggenovi vyfoukl kombinační zlato. Správně, Marc Girardelli.
Pirmin Zurbriggen ukončil svou kariéru v roce 1990, z dnešního pohledu nepochopitelně brzy, v pouhých 27 letech. Začal podnikat, patří mu například jeden z hotelů ve věhlasném švýcarském středisku Zermatt. Marc Girardelli závodil ještě dalších šest sezon. Než nastoupil na scénu norský fenomén Kjetil André Aamodt, mohl se Girardelli chlubit nejpočetnější sbírkou medailí z olympiád a mistrovství světa dohromady. Dnes je spolumajitelem skiareálu v bulharském středisku Bansko, má bulharské čestné občanství a nějakou dobu působil také jako poradce bulharské ministryně turismu Nikoliny Angelkové.