Zvenčí budí vášně, zevnitř lidé odcházejí plní dojmů: Nová scéna Divadla J. K. Tyla v Plzni

Jedno z nejmodernějších a nejnovějších divadel v České republice. Jako jediné na světě se dokonce pyšní moderním systémem rozložení elektroakustického dozvuku. Jedinečné je také svým architektonickým provedením i technickým zázemím. Vítejte v nové scéně Divadla J. K. Tyla v Plzni. Provedeme vás vnitřkem budovy a nahlédneme také do zákulisí nebo na zkoušku baletu.

Budova plzeňského divadla vás upoutá na první pohled. Jednoduchým fasádám bez zdobení při vstupu do budovy dominuje čelní betonová stěna. Vzhledem k velkým otvorům jí místní přezdívají ementál. Otevřena byla před devíti lety jako Nová scéna Divadla J. K. Tyla, které v Plzni funguje přes sto let. „Já jsem nastoupil prvního září 2014, ten den jsem převzal klíče od nového divadla a večer už se zde hrála první Prodaná nevěsta,“ vzpomíná na začátky v novém prostředí ředitel Martin Otava.

Na představení do divadla v Plzni jezdí lidé z celého Česka i zahraničí. Kromě uměleckých výkonů je láká také výjimečný zážitek v podobě zvukových a scénických efektů. „Dekorace a kulisy se mění i v průběhu představení. Je to úžasné, je to jak sen. Vše, co chcete, se splní a nemusíte tahat za zástěnky, štokrlata, hokrlata. Zmáčknete gombík a šup za deset nebo dvacet vteřin se propadne jeviště do deseti metrů, zezadu přijede celá točna,“ vyjmenovává technické přednosti scény v pořadu Prima Česko ředitel.

Nová scéna Divadla J. K. Tyla je jedinečná v tom, že tady při představeních využívají tzv. elektroakustický dozvuk. I když to divák na první pohled nevidí, všude kolem něj jsou instalovány reproduktory a mikrofony, a právě ty vtáhnou diváky lépe do děje a do hudby.

Jak velká je nejmenší bible světa? Odpověď najdete v muzeu ve Starém Pelhřimově

Patří mezi bestsellery všech dob. Je nejčtenější, nejpřekládanější i nejdéle tištěnou knihou na světě. Ať jste věřící, nebo ne, jistě víte, že bibli se vznešeně říká také Kniha knih. Že jste z ní ještě neviděli ani řádku? Vypravte se do Starého Pelhřimova, tam totiž objevíte bible, o nichž jste netušili, že vůbec existují – zapečené v chlebu, odolné proti ohni i vodě nebo výtisk o rozměrech 5x5 milimetrů.

Technické zázemí od vrátnice až po jeviště má pod palcem vrchní mistr Igor Staškovič. „V systému rozložení elektroakustického dozvuku jsme aktuálně jediní na světě, kteří mají instalaci hotovou a můžeme tím systémem měnit akustiku prostoru od komorních síní až po Rudolfinum nebo i něco většího.“

ČTĚTE TAKÉ: Měří pět metrů a stále se rozrůstá. Jediný velikonoční betlém v Česku najdete v Bechyni

Štáb natáčející pořad Prima Česko měl šanci nahlédnout do zákulisí a podívat se, jak vypadá zkouška baletního souboru. „Pro baletní soubor pracuje celkem 30 lidí, až 75 procent z nich jsou cizinci. Podle šéfa souboru je to dáno tím, že tanečníci rádi cestují, aby byli konkurenceschopní, a také rádi poznávají nová divadla,“ říká Jiří Pokorný, šéf baletního souboru DJKT v Plzni.

Raritou Nové scény Divadla Josefa Kajetána Tyla je, že si lidé před nebo po představení mohou ve foyer prohlédnout výstavu obrazů. „My jsme regionální scéna a jsme na to hrdí a jsme hrdí na to, že vznikl tento projekt – prezentace regionálních výtvarníků,“ uvádí ředitel divadla Martin Otava.

Galerií je totiž výrazně méně než umělců a malíři často jednoduše nemají kde svá díla vystavovat. Díky nápadu vedení divadla tak jejich umění spatří světlo světa a diváci mají kromě zážitku z představení i pastvu pro oči.

Tak si to přijďte prohlédnout a poslechnout na vlastní oči a uši.

Tagy:
divadlo Plzeň představení Nová scéna Česko Josef Kajetán Tyl Divadlo J. K. Tyl Divadlo Josefa Kajetána Tyla Nové divadlo