Téma zvyšování daní se kvůli vysokém schodku státního rozpočtu přetřásá už několik měsíců. Otevřel ho i prezident Miloš Zeman ve svém vánočním poselství. Redakci CNN Prima NEWS proto zajímalo, jak se k případné tvrdší daňové zátěži staví ti, kteří by mohli Zemana vystřídat. Třetina z prezidentských kandidátů je pro. Někteří se ale přiklání k úplné změně daňového systému.
Vláda by měla především řešit příjmovou část rozpočtu. Na tom se shodla většina prezidentských kandidátů. Zvyšování daní se ale nebrání. „Zvyšování daní by se nemělo dotknout nízkopříjmových a středně příjmových domácností, to jsou skupiny lidí, které jsou velmi výrazně postižené energetickou krizí a rozhodně by se nemělo sahat na sociální dávky a pomoc postiženým,“ uvedla prezidentská kandidátka Danuše Nerudová.
Obecně proti zvyšování daní je kandidát na prezidenta Tomáš Zima, i on ale připouští, že jiné teď nevidí. „Bohužel v současné době, při energetické krizi a vysoké inflaci, nebude zbytí daně zvýšit. Mělo by to ale být selektivní zvýšení, které spíše zasáhne bohatší lidi,“ popsal Zima.
Evropské volby
Podle Karla Diviše není velký prostor pro zvyšování daní fyzických osob. „Ale chápu, že potřebujeme zvýšit příjmovou stránku rozpočtu, takže bych se zaměřil, pokud bych byl vláda, na různé nadnárodní korporace,“ řekl další z prezidentských kandidátů.
Podobně to vidí i senátor Marek Hilšer. „Zvýšení daní je jednou z možností, jak tento problém do budoucna řešit. Já jsem kritizoval např. rušení výpočtu daně ze superhrubé mzdy a pořád si myslím, že je možné se k němu vrátit. Progresivita daně z příjmu je už nastavena. Každopádně je třeba nejen šetřit, ale i hledat další příjmy do státního rozpočtu,“ řekl CNN Prima NEWS.
I podle něj by opatření vedoucí ke zvýšení příjmů do státního rozpočtu měla dopadnout na skupiny obyvatel s vyššími a vysokými příjmy. „Princip solidarity musí platit zejména v době krize,“ zdůraznil. Diskusí o případném zvýšení daní by se jako prezident chtěl účastnit.
Pavel chce změnu systému
Podle generála Petra Pavla by vláda měla v první řadě hledat úspory na výdajové straně rozpočtu a teprve pak hledat cesty, jak zvýšit příjmy. Systém daní se ale podle něj bude muset také nakonec upravit. „Nejdříve by mělo jít o zjednodušení daňového systému a zrušení různých daňových výjimek. Například uplatňování dvou sazeb DPH místo tří by podle odborníků přineslo až o 80 miliard korun ročně víc,“ míní Petr Pavel.
S úpravou daňového systému souhlasí i další kandidáti na Hrad. „To není o jedné, druhé nebo třetí dani, to je o tom, co se odehrálo špatně v minulém období a také současném, protože vláda Andreje Babiše a Petra Fialy udělala problémový systémový deficit,“ řekl Josef Středula. „Máme nedostatky, máme velký veřejný sektor, který už není efektivní, současné příjmy státního rozpočtu už nepokrývají všechny výdaje. Platit nízké daně bychom chtěli všichni, ale dnes platíme tak málo, že žijeme na dluh příštích generací a to není řešení,“ podotkl Pavel Fischer.
Daně by se určitě neměly zvyšovat podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. „Daně není potřeba zvyšovat. Jediné, které bych zvýšil, je u hazardu, tam je sazba nejnižší v Evropě,“ sdělil Babiš.
„Jsem zásadně proti. Domnívám se, že v této situaci je lepší snižovat výdaje,“ řekl Jaroslav Bašta. Zvýšit daně z příjmu je i návrh, který předložili experti vládě s cílem konsolidovat veřejné finance. Vláda se návrhem chce zabývat příští rok.