Mladí se konečně dočkali. V pátek 4. června se v Česku otevřela registrace k očkování proti koronaviru i pro lidi ve věku 16 až 29 let. V této věkové kategorii ale klesá zájem o očkování. Přední čeští odborníci CNN Prima NEWS vyjmenovali 15 důvodů, proč by se i mladí měli nechat vakcinovat.
Mladí lidé většinou měli lehký průběh nemoci COVID-19. Za celou dobu pandemie podle informací ministerstva zdravotnictví v Česku zemřelo 66 lidí mladších 34 let. Podle epidemiologa Romana Prymuly, imunologů Václava Hořejšího a Blanky Říhové i biochemika Zdeňka Hostomského by se ale i tato věková kategorie měla nechat očkovat. Odborníci vysvětlili proč.
- Očkováním člověk chrání sám sebe.
- Mladí mají malou pravděpodobnost těžkého průběhu nemoci. Když ho ale mají, relativně často jim hrozí dlouhodobé následky – například neurologické, kardiovaskulární nebo ledvinové komplikace.
Mutace z dovolených budou největší riziko. Problém nastane po létě, varuje Prymula
Zavlékání nepříznivých mutací ze zahraničí o dovolených bude znamenat největší riziko, upozornil v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj do konce dovolených nebude problém, ale pak může být situace odlišná. Vymstít se podle Prymuly může Čechům i to, že se po rozvolnění chovají, jako by koronavirus nebyl.
- I při lehkém průběhu nemoci může dojít k poškození jedince, protože mohou vznikat nepozorované trombózy v různých tkáních.
- Očkováním lidé chrání své blízké především z rizikových skupin, například rodiče nebo prarodiče. Pro ty je onemocnění nebezpečnější.
- U očkovaných lidí je velmi nízká pravděpodobnost, že se nakazí koronavirem.
- I když už člověk onemocnění prodělal, očkování mu výrazně zvýší a prodlouží imunitu.
- Vakcinace může sloužit jako pojistka pro případné nové varianty, které se do Česka v budoucnu mohou dostat a můžou způsobit komplikace i u mladších.
- Ukazuje se, že u britské, brazilské, jihoafrické i indické mutace vakcína zmírní průběh případné nemoci.
- Lidé nemají co ztratit. Riziko komplikací po očkování je malé.
- Vakcíny mají vysokou účinnost.
- Očkovaní lidé mají velké výhody. Mohou cestovat bez nutnosti neustálého testování. Stejně tak lidé mohou bez testů do restaurací, služeb i do práce či do školy. Také se mohou účastnit kulturních nebo sportovních akcí. Jako doklad o vakcinaci jim bude sloužit covid pas.
- Očkovaní přispějí k vytvoření kolektivní imunity, a tím omezení cirkulace viru ve společnosti.
Vakcíny proti covidu znamenají průlom. Podobné mohou pomoci v boji s rakovinou
Když vědci potřebovali loni rychle vyvinout účinnou vakcínu proti koronaviru, ve Pfizeru a Moderně vsadili na očkování na bázi mRNA. Teď se ukazuje, že tyto moderní vakcíny jsou nejenže efektivní při boji s covidem, ale experti si od nich slibují, že podobné v budoucnu pomohou v boji s HIV či rakovinou.
- Vakcinovaní se přiblíží k návratu do normálního života. Uvažuje se totiž o tom, že by pro ně v budoucnu nemusela platit různá omezení spojená s pandemií koronaviru, například že by nemuseli nosit roušky nebo dodržovat rozestupy. Taková pravidla platí například už v USA.
- Očkovaný člověk bude mít dobrý pocit, že je ohleduplný nejen k sobě, ale ke svým blízkým a celé společnosti.
- Očkovaný člověk bude klidnější než nevakcinovaný (imunologicky naivní). Naočkovat by se měli i lidé, kteří chtějí mít klid na duši a nebát se případné nákazy.
Proč o vakcínu mladí nemají zájem?
Nejčastějším argumentem proti očkování je u mladých to, že jsou k němu tlačení společností, že vakcínám nevěří, bojí se komplikací nebo se domnívají, že vakcínu nepotřebují. Podobně to vidí i epidemiolog Jiří Beran. „Očkovat se mají právě starší lidé, kteří i dnes pořád umírají na covid. Mladí, pokud jsou zdraví, to nepotřebují,“ napsal CNN Prima NEWS Beran.
Biochemik Hostomský uznává, že vakcinace by měla být svobodné rozhodnutí, zvážení výhod a případných rizik. „V souvislosti s koronavirou infekcí je zcela jasné, že u starších ročníků a rizikových kategorií výhody vakcinace zcela převažují nad hypotetickými riziky a je výborné, že velká část této populace už byla proočkována,“ okomentoval Hostomský s tím, že mezi mladými by se měli nechat očkovat především ti, kteří mají chronické onemocnění, jako je například obezita nebo kardiovaskulární problémy.
Jak najít ideální místo k očkování? Lépe než státní web poradí speciální aplikace
Registrace k očkování se v České republice rozšiřuje pro stále mladší věkové kategorie. S blížícím se obdobím letních dovolených však lidé musí stále více kalkulovat s termínem očkování například kvůli druhé dávce, s jejímž termínem se již nedá příliš pohnout. K efektivnímu výběru očkovacího místa může dopomoci přehledný web z dílny ČVUT, který naznačí přibližnou dobu čekání na první dávku vakcíny v jednotlivých očkovacích centrech.
Vakcínu by si podle něj měli nechat píchnout i lidé, kteří jsou v častém styku s doposud neočkovanými staršími lidmi. „Například pokladní v samoobsluze, nebo mládenci v Rohlíku,“ vyjmenoval biochemik.
Přijde řada i na děti?
Debata se v poslední době vede i nad očkováním dětí. Koncem května Evropská komise schválila nasazení vakcíny od firem Pfizer/BioNTech u dětí ve věku 12 až 15 let. Například epidemiolog Roman Prymula by vakcínu doporučil dětem straším 10 let. „Myslím, že očkování zhruba 10 plus je na místě. Je dobré očkovat i nejmladší populaci, abychom zamezili cirkulaci viru a mutací, které nás mohou ohrožovat všechny,“ řekl CNN Prima NEWS bývalý ministr zdravotnictví.
Podle Hostomského se ale dětem pod 12 let imunitní systém teprve vyvíjí a nastavuje se. „Já bych očkování těchto mladších dětí neuspěchal. Malým dětem skutečně nic moc nehrozí a nejsou ani považovány za účinné přenašeče nákazy,“ myslí si.
Zároveň připomněl, že čtyři vakcíny registrované v Evropskou unií jsou schválené podmíněně. „To znamená, že výrobci musí dodávat další klinická data po dobu dalších dvou let. A během této doby se dozvíme, zda se náhodou neobjeví nějaké nečekané komplikace. Také budeme vědět, jak dlouho je vakcinace účinná. Čili s těmi malými dětmi bych klidně dva roky počkal,“ podotkl biochemik.
Od pátku 4. června se lidé starší 16 let mohou registrovat k očkování na zde na webu ministerstva zdravotnictví.