Česko zasáhne silný vítr, varují meteorologové. Na horách bude vydatně sněžit
21. srpen 1968
Výpis příspěvků ke štítku „21. srpen 1968“
Koten z SPD přirovnal ukrajinské cvičení v ČR k srpnové okupaci. Nepřijatelné, míní Letocha
Zástupci vládní pětikoalice se s členy hnutí SPD dlouhodobě neshodnou v postoji k Ukrajině, která již déle než devět měsíců čelí útokům ruského agresora. Znovu se na toto téma pohádali ve vysílání CNN Prima NEWS poslanci Petr Letocha (STAN) a Radek Koten (SPD). Společnou řeč nenašli ani v případě cvičení ukrajinských vojáků na území ČR.
Je nutné zřídit tribunál ke stíhání ruské agrese. Lipavský v OSN připomněl rok 1968
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ve čtvrtečním projevu na zasedání Rady bezpečnosti OSN (RB OSN) vyzval ke zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu, který bude stíhat ruskou agresi na Ukrajině. Zároveň i s odkazem na invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 zdůraznil, že je zapotřebí jednou provždy odmítnout imperialistické touhy Ruska a jeho koloniální politiku. Jednalo se o první vystoupení zástupce České republiky v RB OSN téměř po 30 letech.
Sovětské tanky jim pod okny hřměly 23 let, přesto někteří fandí Putinovi
Řev motorů sovětských transportérů a tanků se nesl ulicemi východočeského Vysokého Mýta více než dvě desítky let. „Kolikrát se Rusáci záměrně vraceli ze cvičení i na Štědrý večer, aby nám prostě zkazili Vánoce,“ vzpomíná 63letý Josef Ferkl. Vysoké Mýto se za sovětské okupace Československa (21. srpna 1968 až 21. června 1991) změnilo v obrovská kasárna, ve kterých žilo asi 6 tisíc sovětských vojáků a rodinných příslušníků oficírů. Některé starousedlíky přesto okupace nepoučila a v rusko-ukrajinské válce se kloní spíše na stranu Kremlu.
Podpisy stovek sovětských okupantů zůstávají vyryté na českém nádraží
Stopy po sovětské okupaci Československa (21. srpna 1968 až 21. června 1991) jsou dosud viditelné na řadě míst v zemi. Téměř nikdo ale netuší, že na nádražním skladu ve Vysokém Mýtě se dodnes uchovaly nápisy od stovek sovětských vojáků. A to z celého někdejšího Sovětského svazu, například z ukrajinského Chersonu, Záporoží anebo Lvova, z ruské Tuly a Moskvy, z Turkmenistánu i zapadlých obcí Dálného východu. Dějiny jsou plné paradoxů, prohlédněte si galerii podpisů okupantů Československa.
Co kdyby v srpnu 68 nepřijely tanky? Dubček by přišel o moc, Slováci se mohli odtrhnout
Nebýt invaze ze srpna 1968, Dubčekovým komunistům by se situace brzy vymkla z rukou. Záhy by skončila vláda jediné strany, místo normalizačního bezčasí bychom volně cestovali po světě, svobodně bychom podnikali i mluvili, sametová revoluce by nebyla potřeba. Václav Havel by se nikdy nestal prezidentem, Gustáv Husák by byl za reformátora, Slovensko by se možná odtrhlo už v 70. letech. K výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy to pro CNN Prima NEWS popisuje historik Oldřich Tůma.
Pamětník: V srpnu 1968 jsem dostal rozkaz střílet na Rusy a málem spustil třetí světovou
Československá armáda dostala 21. srpna 1968 jasný rozkaz: Proti sovětským okupantům v žádném případě nepoužívat zbraně! Několik velitelů se kapitulaci alespoň pokusilo vzepřít. „Od našeho kapitána jsme dostali rozkaz, že když se u kasáren objeví ruské tanky, tak máme střílet. Vydali nám těžké zbraně a pak se tanky skutečně objevily,“ vypráví pro CNN Prima NEWS 72letý renomovaný fotograf František Zvardoň, který tehdy sloužil na západoněmeckých hranicích.
Slováček se vrátil z dovolené s Dádou. Na Kanárech se válka na Ukrajině neřeší, říká
Hudebník Felix Slováček se vrátil z dovolené se svou manželkou Dádou na Kanárských ostrovech a je jako v Jiříkově vidění. Až doma se totiž pořádně dozvídá, co se děje na Ukrajině. Zpráv bylo podle něj u moře poskrovnu.
Díky za neprůstřelné vesty, vzkazuje Čechům ukrajinský velitel. Kyjev je optimistický
Vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno se nachází v ukrajinském Kyjevě, kde navštívil jednu ze základen teritoriální obrany hlavního města. Tamní velitel poděkoval Čechům za dodání neprůstřelných vest.
Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn
Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.
Měla jsem nesporný talent, ale mluvila jako prase, říká Zagorová o své vadě řeči
Problém se sykavkami trápí oblíbenou zpěvačku Hanu Zagorovou už řadu let. Kvůli vadě řeči se málem nedostala na JAMU. Bojovala s ní a snažila se ji odstranit, dosud se jí to prý nepodařilo.
Hřib chyběl na vzpomínce k 21. srpnu. Kašle na významné piety, namíchla se Černochová
Česko si tradičně 21. srpna připomíná výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Letos je to 53 let. Na vzpomínkový ceremoniál na pražskou Vinohradskou třídu dorazili tradičně i významní čeští politici. Nezúčastnil se ho ale pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), což namíchlo poslankyni ODS Janu Černochovou. Hřib se hájil dovolenou a dětmi na táboře.
Udavači, neměl byste zmizet v kanále? Babiš to schytal za kampaň v den výročí invaze
Předvolební akci premiéra Andreje Babiše (ANO) ve Zlínském kraji překazili na chvíli jeho odpůrci. S transparenty vyrazili ke stánku, kde předseda vlády podepisoval svou předvolební knížku a točil zmrzlinu. Mnohým z nich vadilo, že si Babiš dělá kampaň na 53. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy na území Československa, někteří se ho proto ptali, „zda by raději neměl zmizet v kanále“, píše web iDnes.cz.