Adam Vojtěch: Koronavirový semafor bude zveřejňován každé pondělí

Adam Vojtěch

Takzvaný semafor nebo rozdílné platy odborníků v hygienických stanicích. O tom jednali krajští hygienici s premiérem a ministrem zdravotnictví

Nad takzvaným semaforem se sejdou hygienici každý pátek a v pondělí budou zveřejněna opatření pro jednotlivé okresy. Po jednání krajských hygieniků s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) to ve středu uvedl posledně jmenovaný. Vojtěch také oznámil, že epidemiologové při hygienických stanicích dostanou v budoucnu více peněz.

Ministr zdravotnictví pro CNN Prima NEWS uvedl, že se takzvaný semafor, tedy označení jednotlivých okresů z hlediska míry komunitního šíření nemoci COVID-19, bude zveřejněn každé pondělí ve 12 hodin. „Data sbíráme už celou řadu týdnu, možná i měsíců, to není nic nového. Nové je vyhodnocení rizika a informování veřejnosti o tomto riziku,“ řekl Vojtěch.

Virus jsme podcenili. Zdá se nakažlivější, než jsme si mysleli, řekl Smejkal

Nárůst počtu případů nákazy koronavirem opět zrychlil, po mírnějším víkendu se v pondělí čísla pozitivně testovaných znovu přiblížila ke dvěma stovkám. Podle hlavního epidemiologa Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petra Smejkala by se měla čísla v souvislosti s koronavirem lidem srozumitelně vysvětlovat. Řekl to v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS.

Data pro zařazení okresů do jednotlivých rizikových skupin budou hygienici vyhodnocovat vždy předchozí pátek, kdy se také dohodnou na případném přijetí příslušných restriktivních opatření. O tom, jaký okres bude kam patřit, rozhodne hlavní hygienička ve spolupráci s příslušnou krajskou hygienickou stanicí.

Semafor začne ministerstvo zdravotnictví zveřejňovat 3. srpna, aktualizovat ho bude v týdenních intervalech. Riziko nákazy bude rozlišeno do čtyř barevných stupňů – bílé, zelené, žluté a červené, na základě kterých budou přijímána příslušná opatření proti šíření koronaviru.

Více peněz pro epidemiology

Vojtěch také oznámil, že podpoří přijímání epidemiologů do hygienických stanic. Problém ale je, že se na tato místa zájemci nehrnou. Rozdíl mezi základním platem pracovníka hygienické stanice a hygienika v nemocnici totiž činí deset tisíc ve prospěch toho nemocničního. „Lékař v hygienické službě by měl mít podobně jako například v nemocnici,“ prohlásil Vojtěch.

Na hygienických stanicích se nyní podle něj vytipují klíčová místa určená pro epidemiology, to znamená lékaře s lékařským vzděláním, která pak budou cíleně finančně podpořena tak, aby byla „konkurence schopná“. Platy lékařů v hygienických stanicích začínají nyní na 22 980 Kč, zatímco v nemocnici na 33 420 Kč.

V úterý přibylo v Česku 275 potvrzených případů nemoci COVID-19. Jednalo se tak o druhý nejvyšší denní nárůst od konce června. Podle Vojtěcha se nejedná o žádnou druhou vlnu: „Myslím, že stále pokračujeme ve vlně první, bohužel jsem nenaznamenal, že by skončila. Čísla jsou samozřejmě vyšší a musíme je velmi aktivně řešit. Děláme vše pro to, abychom situaci v jednotlivých krajích a okresech zvládli,“ dodal na závěr Vojtěch.

Tagy: