reklama

Adam Vojtěch: Koronavirový semafor bude zveřejňován každé pondělí

Nad takzvaným semaforem se sejdou hygienici každý pátek a v pondělí budou zveřejněna opatření pro jednotlivé okresy. Po jednání krajských hygieniků s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) to ve středu uvedl posledně jmenovaný. Vojtěch také oznámil, že epidemiologové při hygienických stanicích dostanou v budoucnu více peněz.

reklama

Ministr zdravotnictví pro CNN Prima NEWS uvedl, že se takzvaný semafor, tedy označení jednotlivých okresů z hlediska míry komunitního šíření nemoci COVID-19, bude zveřejněn každé pondělí ve 12 hodin. „Data sbíráme už celou řadu týdnu, možná i měsíců, to není nic nového. Nové je vyhodnocení rizika a informování veřejnosti o tomto riziku,“ řekl Vojtěch.

K tématu

Data pro zařazení okresů do jednotlivých rizikových skupin budou hygienici vyhodnocovat vždy předchozí pátek, kdy se také dohodnou na případném přijetí příslušných restriktivních opatření. O tom, jaký okres bude kam patřit, rozhodne hlavní hygienička ve spolupráci s příslušnou krajskou hygienickou stanicí.

Semafor začne ministerstvo zdravotnictví zveřejňovat 3. srpna, aktualizovat ho bude v týdenních intervalech. Riziko nákazy bude rozlišeno do čtyř barevných stupňů – bílé, zelené, žluté a červené, na základě kterých budou přijímána příslušná opatření proti šíření koronaviru.

Více peněz pro epidemiology

Vojtěch také oznámil, že podpoří přijímání epidemiologů do hygienických stanic. Problém ale je, že se na tato místa zájemci nehrnou. Rozdíl mezi základním platem pracovníka hygienické stanice a hygienika v nemocnici totiž činí deset tisíc ve prospěch toho nemocničního. „Lékař v hygienické službě by měl mít podobně jako například v nemocnici,“ prohlásil Vojtěch.

K tématu

Na hygienických stanicích se nyní podle něj vytipují klíčová místa určená pro epidemiology, to znamená lékaře s lékařským vzděláním, která pak budou cíleně finančně podpořena tak, aby byla „konkurence schopná“. Platy lékařů v hygienických stanicích začínají nyní na 22 980 Kč, zatímco v nemocnici na 33 420 Kč.

V úterý přibylo v Česku 275 potvrzených případů nemoci COVID-19. Jednalo se tak o druhý nejvyšší denní nárůst od konce června. Podle Vojtěcha se nejedná o žádnou druhou vlnu: „Myslím, že stále pokračujeme ve vlně první, bohužel jsem nenaznamenal, že by skončila. Čísla jsou samozřejmě vyšší a musíme je velmi aktivně řešit. Děláme vše pro to, abychom situaci v jednotlivých krajích a okresech zvládli,“ dodal na závěr Vojtěch.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Za pátek do 18:00 zatím v Česku přibylo 6770 případů koronaviru, v pátek před týdnem to bylo do večera o 1300 víc. Nakaženo je nyní téměř 183 000 lidí. Počet úmrtí s koronavirem přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za necelý týden. V nemocnici je 7281 lidí s covidem, z nich 998 ve vážném stavu. Ve čtvrtek laboratoře provedly 38 945 testů, zhruba stejně jako ve středu. Podíl pozitivních mezi testovanými se drží nad 33 procenty.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.

reklama
Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
Božský Diego Maradona slaví 60. narozeniny. Ampulka s jeho krví zamířila do kostela
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama