Američané o víkendu zlikvidovali auto v afghánském Kábulu, které měl řídit terorista z Islámského státu. Mělo jít o odvetu za útoky u kábulského letiště. Zprvu se zdálo, že šlo o čistý úder bez civilních obětí. Americká televize CNN ale přišla s informací, že při útoku amerického dronu zemřelo hned několik civilistů včetně dětí.
„Nejsme Islámský stát a tohle byl rodinný domek, kde žili mí bratři se svými rodinami,“ sdělil na místě výbuchu příbuzný zemřelých pro CNN. Mělo podle něj jít o „běžnou rodinku“.
V Kábulu zabíjela odnož Islámského státu „K“. Co je zač a proč nesnáší Tálibán?
Čeho se západní rozvědky obávaly, se stalo. Islámský stát se znovu probudil a při sebevražedných útocích v Kábulu usmrtil desítky lidí. U afghánského letiště ve čtvrtek zřejmě řádila odnož této teroristické organizace s přídomkem Chorásán. Čím se liší od Tálibánu?
Svědci útoku a sousedé CNN řekli, že úder dronu na auto, které měl údajně řídit člen IS, nepřežilo několik lidí. Mezi nimi měly být i děti. Při výbuchu měl být totiž zcela zničen i přilehlý dům.
„Všichni sousedé se snažili pomoci. Nosili vodu, aby uhasili oheň, a viděl jsem, že tam bylo asi pět nebo šest mrtvých,“ sdělil jeden ze sousedů americké televizi. Zemřelí podle něj byli „na kusy“.
Vzhledem k těmto svědectvím není zcela jasné, kolik mrtvých si útok amerického dronu vyžádal. Jeden z místních americké televizi řekl, že viděl až 20 mrtvých, další hovořil o šesti tělech.
Má se za to, že při útoku zemřelo hned 9 členů jedné domácnosti, včetně šesti dětí. Američané zprvu žádné civilní oběti v souvislosti s útokem dronu nehlásili, později je však připustili.
Mohly za větší explozi výbušniny v autě?
„Víme, že následovaly značné a silné exploze, které vyplynuly ze zničení vozidla, značící velké množství výbušného materiálu uvnitř něj. To mohlo způsobit dodatečné ztráty na životech,“ stojí v prohlášení mluvčího amerického centrálního velitelství Billa Urbana. „Jsme přesvědčeni, že jsme úspěšně zasáhli cíl,“ dodal mluvčí.
Aktuálně je situace v afghánském Kábulu velmi napjatá. Útok dronu měl být odvetou za dvojici atentátů, při kterých zemřely podle místních médiích až dvě stovky lidí. Mezi nimi i 169 Afghánců a 13 amerických vojáků.
K útoku se přihlásila odnož teroristické organizace Islámský stát, konkrétně Chorásán. Organizace kromě USA za své nepřátele označuje i hnutí Tálibán, které se v Afghánistánu po převratu ujalo moci.