USA se rozloučily s exprezidentem Carterem. Na pohřeb přišli jeho nástupci, Biden pronesl řeč

Amerika se loučí s exprezidentem Jimmym Carterem.

Pohřeb Jimmyho Cartera

Ve washingtonské Národní katedrále se ve čtvrtek konal pohřeb bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera, který zemřel 29. prosince ve věku 100 let. Dosluhující prezident Joe Biden pronesl na smutečním obřadu řeč, v níž vyzdvihl Carterův charakter. Aktu se účastnili také všichni žijící bývalí prezidenti, Bill Clinton, George Bush mladší a Barack Obama, jakož i exprezident Donald Trump, který se po výhře v listopadových prezidentských volbách 20. ledna vrátí po čtyřleté pauze do Bílého domu.

Před pohřbem byla rakev šéfa Bílého domu z let 1977 až 1981 a 39. amerického prezidenta od úterý vystavena v rotundě Kapitolu, sídla amerického Kongresu. Tam byly exprezidentovy pozůstatky letecky přepraveny z jeho rodné Georgie, kam se vrátily po čtvrtečním obřadu a kde se uskuteční soukromý pohřeb.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Šikanátor Trump, hlásá favoritka na premiérku Kanady. Je toxická, vmetl jí zvolený prezident

Setkání Trumpa a bývalých prezidentů je mimořádně vzácné. Jak informovala CNN, jde o první kontakt tváří v tvář od pohřbu George H. W. Bushe v prosinci 2018. Poprvé za poslední čtyři roky se také v jedné místnosti sešli Donald Trump a jeho bývalý viceprezident Mike Pence. Pohřbu se za Českou republiku účastnil velvyslanec Miloslav Stašek.

Na pohřeb dorazila také viceprezidentka Kamala Harrisová. Trump seděl vedle Obamy, s nímž před zahájením obřadu dlouze hovořil. Harrisová, již Trump porazil v listopadových volbách, s Trumpem nepromluvila. S výjimkou Obamy doprovázely exprezidenty jejich manželky.

Promluvil Biden, vnuci i syn viceprezidenta

Program smutečního obřadu byl podle amerických médií deset stran dlouhý. Smuteční řeč pronesl prezident Joe Biden, který uvedl, že Carterovou nezlomnou vlastností byl silný charakter. Připomněl svou první podporu Carterovy kandidatury na prezidenta v době, kdy byl mladým senátorem a řekl, že tuto podporu založil na tom, „co považuje za trvalou vlastnost Jimmyho Cartera: charakter, charakter, charakter“. „Díky tomu věřím, že charakter je osudový. Přátelství a život Jimmyho Cartera mě naučily, že síla charakteru je víc než titul nebo moc, kterou máme,“ sdělil Biden.

Jako první promluvil exprezidentův vnuk Joshua Carter. Vzpomínal, jak se jeho dědeček po celý život věnoval vyučování v nedělní škole ve svém domě v Plains ve státě Georgia. „Vyučoval bibli každou neděli od druhé světové války až po pandemii koronaviru. Pokaždé, když jsem s ním šel do kostela, bylo tam plno,“ řekl Joshua Carter.

Jako další pronesl řeč Ted Mondale, který přečetl několik slov svého otce Waltera Mondalea, Carterova viceprezidenta. „Pracovali jsme na skutečných problémech, neztráceli jsme čas,“ četl Mondale a chválil Carterův postoj ke klimatickým změnám. Uvedl, že v 70. letech o tomto termínu slyšelo „jen velmi málo lidí“. „Carter vsadil své prezidentství na úsporu energie, deregulaci nových cen ropy a plynu a investice do čistých obnovitelných alternativ fosilních paliv. Někteří si mysleli, že se zbláznil, když bojoval za přijetí těchto zákonů, ale měl naprostou pravdu a my všichni to dnes víme,“ řekl Mondale.

Promluvil také další Carterův vnuk Jason, který ukázal hlavně lidskou tvář svého dědečka. Hovořil o zastaralých způsobech Jimmyho Cartera – o starém telefonu s pevnou linkou, který visel v jeho domě na zdi, o jeho problémech s používáním moderních technologií a o jeho šetrnosti z dob velké hospodářské krize, která ho vedla k opakovanému používání sáčků. Mluvil také o dědečkově lásce k manželce Rosalynn a o jeho oslavě přírody a lidských hodnot.

Biden vyhlásil státní smutek

Dosluhující americký prezident Joe Biden vyhlásil na den pohřbu státní smutek. Carter byl podle něj člověk zásad, víry a pokory. Trump prohlásil, že Carter byl v čele země v rozhodující době pro Spojené státy a dělal vše pro zlepšení životů Američanů. Jako obhájce míru či lidských práv Cartera vyzdvihli francouzský prezident Emmanuel Macron, britský král Karel III. či papež František. Podle českého prezidenta Petra Pavla odešel člověk s hlubokým odhodláním sloužit lidem a budovat lepší budoucnost.

Carter, který se dožil nejvyššího věku ze všech amerických prezidentů, bude pochován vedle své ženy a někdejší první dámy Rosalynn Carterové, která zemřela v listopadu 2023.

Demokrat Carter se v prezidentském úřadu musel potýkat s nedobrým stavem ekonomiky či krizí kolem rukojmích v Íránu na přelomu 70. a 80. let. Podílel se však kromě dojednání míru mezi Izraelem a Egyptem i na dohodě o odzbrojení SALT II nebo dohodě o navrácení Panamského průplavu Panamě. Přesto ve volbách v roce 1980 jasně podlehl republikánovi Ronaldu Reaganovi. Za své aktivity po skončení ve funkci obdržel Carter v roce 2002 Nobelovu cenu za mír.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hádka europoslanců: Lezete Trumpovi do určitých míst, obvinila pirátka Gregorová Knotka z ANO

Tagy: