Jistými senátory po prvním kole jsou už tři kandidáti. Po jednom úspěchu mají TOP 09, ANO a lidovci. Probrali jsme zbývající obvody jeden po druhém, popsali situaci a zkusili odhadnout, jak druhé kolo senátních voleb skončí.
Za vítěze prvního kola je považováno ANO, pro které z těchto voleb může vzejít celkem 18 senátorů, tedy včetně jednoho zvoleného v prvním kole. Z jednotlivých stran je v tomto ohledu jednoznačně nejúspěšnější.
Na druhou stranu vládní strany nemají vůbec žádnou šanci senátora získat pouze ve čtyřech z celkem 27 obvodů. Konkrétně ve dvou okrscích mají už jistotu z prvního kola a v dalších jednadvaceti se o úspěch utkají v kole druhém.
Co ovlivní výsledek
Krom sympatií voličů bude záležet na volební účasti, která v druhém kole vždy dramaticky klesá. Mnohde o více než polovinu. Menší ochota volit podruhé je typická pro protestní voliče, v těchto volbách to bude problém především pro ANO. Nicméně ve prospěch ANO naopak hraje současná komplikovaná situace energetické krize a války na Ukrajině.
ANO se zřejmě více než v minulosti i díky těmto problémům podařilo zburcovat více voličů vyhrocenou kampaní. Ovšem vyhrocená kampaň, jak dobře víme z parlamentních voleb v roce 2006, mobilizuje i voliče druhé strany. To letos bude nejlépe vidět v Jihlavě.
A teď už jednotlivé volební obvody.
Senátní obvody
Karlovy Vary: Jasné ANO
Před šesti lety tu obě kola opanoval Jan Horník ze STAN, porazil Josefa Váňu z ANO. Letos ale Horník vypadl v prvním kole a Váňa kandidoval jinde. Ve druhém kole se tak utkají kandidátka ANO Věra Procházková (skoro 26 procent) s nominantkou SPD Evou Chromcovou (14 procent). Před šesti lety poklesla účast v druhém kole o více než polovinu, letos to vzhledem k postupujícím může být ještě větší propad. A nedá se čekat, že by SPD výrazně přetáhla voliče ostatních kandidátů a volby otočila. Druhé kolo by mělo jasně vyhrát ANO. Musí ale k volbám dostat aspoň část voličů z kola prvního.
Most: Senátor pro vládu po napínavém souboji
Obhajující senátorka Alena Dernerová (bezpartijní z klubu STAN) v minulých volbách deklasovala sociálního demokrata Jiřího Šlégra v prvním kole v poměru 36,66 procenta ku 16,42. Letos je situace jiná. Dernerová získala 31,36 procent hlasů, její konkurent v druhém kole, Jan Paparega kandidující za ProMOST, dostal 31,59 procenta. Jeho náskok 64 hlasů samozřejmě neznamená prakticky nic. Vzhledem k tomu, že Dernerovou (navrženou Spojenými demokraty – sdružením nezávislých) podporuje STAN a Paparegu TOP 09 (jejímž byl členem), se nečeká žádná velká mobilizace voličů ostatních kandidátů (třetí bylo SPD) a vlastně tady až tak o moc nejde. Most bude mít spíše provládního senátora, byť po napínavé bitvě.
Plzeň-město: Rozhodne účast
Právě tady se o křeslo senátora pokusil už zmiňovaný Josef Vána. Jenže těsně před koncem hlasování ho z druhého kola vytlačil jak Karel Naxera, tak Daniela Kovářová. Naxera je kandidátem TOP 09 s podporou lidovců i ODS. Daniela Kovářová kandiduje jako nezávislá, dobré je ale připomenout, že byla ministryní spravedlnosti v úřednické vládě Jana Fischera, kam ji nominovala ODS. Ani tady tedy nepůjde o souboj ANO versus vláda. Na druhou stranu voliči těsně vypadnuvšího Váni spíše podpoří Kovářovou, zatímco Naxeru dosavadní senátor Václav Chaloupek kandidující za STAN. Kovářové půjde o to, kolik voličů ANO, SPD a vlastních voličů z prvního kola dostane k druhému kolu. To rozhodne zatím nevypočitatelný souboj.
Český Krumlov: Přes problémy bod pro ODS
Obhajující senátor Tomáš Jirsa z ODS je jasným favoritem. Má větší náskok (na procenta 36,53 ku 17,46 před kandidátem ANO Miroslavem Lorencem) než před šesti lety i mnohem více hlasů. Neznamená to ale, že bude mít druhé kolo zadarmo. Téměř 30 procent hlasů získali dohromady kandidát SPD spolu s nezávislým s podporou Trikolory. To je pro Jirsu nebezpečí. A ačkoliv letos jsou opoziční voliči motivovanější, nedá se čekat, že by k druhému kolu přišli v dostatečném množství. Lepší karty drží Jirsa.
Tábor: Šance pro stranického cestovatele
První kolo s 30 procenty vyhrál sice kandidát lidovců, uskupení Tábor 2020, TOP 09 a ODS Marek Slabý, nicméně na druhém místě s necelými 23 procenty je dosavadní senátor Jaroslav Větrovský. Ten před šesti lety kandidoval za ANO a ještě dříve byl ve své obci zastupitelem za ČSSD. Letos se do volebního souboje vydal v dresu Jihočechů 2012. Porazil přitom kandidáty obou svých „bývalých“ stran. Zatímco v minulých volbách porazil sociálního demokrata Jana Mládka dost možná i s podporou pravicových voličů, letos bude muset zburcovat spíše levicové voliče, kteří jsou ale méně ochotní chodit k druhému kolu. Bude to tedy otevřený souboj, Větrovský má ale větší potenciál navýšit volební zisk.
Beroun: ODS mírným favoritem
Kandidát ODS s podporou celé koalice Spolu Jiří Oberfalzer vyhrál první kolo s příjemným ziskem 37,89 procenta před Janisem Sidovským (29,92 %). Třetí Michal Auředník (21,13 %) nemá vyloženě blízko ani k jednomu z nich. Co udělají voliči v druhém kole, je tedy otázka. Obhajující Oberfalzer v minulosti ukázal, že počet svých voličů v druhém kole dokáže navýšit. A přestože je situace i v možnosti přetáhnout další voliče odlišná, je dosavadní senátor mírným favoritem.
Praha 11: Jednoznačně ODS
Před šesti lety současný senátor Ladislav Kos porazil s nevelkým náskokem Helenu Válkovou z ANO. Velmi pravděpodobně i díky voličům, kteří šli volit proti ANO. Letos ale tahá za kratší provaz (v prvním kole necelých 17 procent). První klání vyhrála jasně Hana Kordová Marvanová s 39 procenty a Kos se nemůže spolehnout na protibabišovský efekt z minula. Třetí navíc zůstal Tomáš Hudeček, někdejší primátor za TOP 09. Marvanová kandidující za ODS s podporou lidovců a TOP 09 má vítězství prakticky v kapse.
Praha 10: Jistý bod pro vládu
Před šesti lety tady proti kandidátovi TOP 09 vyhrála bezpartijní Renata Chmelová navržená KDU-ČSL. V jejím klubu dosud sedí v Senátu. Letos se ale lidovci rozhodli spolu s ODS podpořit kandidáta TOP 09, známého kardiochirurga Jana Pirka. Ten také o parník vyhrál první kolo, když mu ke zvolení v prvním kole chybělo jen něco málo přes pět procent hlasů. Chmelová, která má tentokrát v zádech STAN, měla o 20 procentních bodů menší zisk. A na voliče ANO, ČSSD a SPD z prvního kola se spoléhat nemůže. Pirk je jasný favorit, v každém případě ale další křeslo pro vládní tábor.
Praha 6: Bod pro topku v prvním kole
Snad i díky Tomiu Okamurovi, který „omylem“ dal svůj hlas kandidátovi TOP 09 a volbu na Praze 6 tímto neobvyklým způsobem zpopularizoval, byl topkař a dosavadní senátor Jiří Růžička zvolen již v prvním kole.
Mělník: Favoritka z ODS
Dosavadní senátor Petr Holeček ze STAN letos skončil už v prvním kole. Tam se po těsném výsledku utkají Jarmila Smotlachová z ODS (25,02 %) a Andrea Brzobohatá z ANO (24,07 %). Vzhledem k tomu, že dohromady 30 procent dají kandidáti STAN a TOP 09 a Holeček už kandidátku ODS podpořil, dá se čekat dostatečná dodatečná podpora Smotlachové v druhém kole.
Ústí nad Labem: Vyrovnaný souboj bez vládní účasti
Jelikož se koalice Spolu nedomluvila na společném kandidátovi, druhé kolo bude bez vládních účastníků. O vítězství se utká Petr Nedvědický z ANO (24,39 %) a Martin Krsek kandidující za uskupení Senátor 21 (19,16 %). Krska by v druhém kole mohli podržet protibabišovští voliči TOP 09 a ODS, Nedvědický se bude opírat o stranu a klasické ústecké protestní hlasy. Účast v minulých volbách tady v druhém kole klesla skoro na jednu třetinu. Rozhodnout tedy může (ne)ochota voličů přijít k urnám znovu.
Liberec: Skoro jistý bod pro Starosty
Po šesti letech se v druhém kole potkají kandidáti stejných stran. Za Starosty pro Liberecký kraj spolupracující se STAN obhajuje post senátora Micheal Canov, za ANO tentokrát bojuje Radka Loučková Kotasová. Canov získal 43,51 procenta, Loučková 26,36. Zbylí dva kandidáti ODS a SPD měli v prvním kole zhruba stejně. Loučková už těžko výsledek zvrátí. Tohle bude bod pro Starosty.
Jičín: Favoritem je šlechtic
Tomáš Czernin tady první kolo vyhrál s podobně malým náskokem (28,99 ku 26,17 %) jako před šesti lety. Také letos se střetne s kandidátem ANO, tentokrát s Jaromírem Dědečkem. V minulých volbách na rozdíl od tehdejšího nominanta ANO dokázal Czernin ve druhém kole posbírat hlasy navíc i přes celkovou nižší účast. Také letos by se mu to mělo povést. Skoro 13 procent získala kandidátka STAN, přes 11 procent dostal kandidát Svobodných, jinak ale člen ODS René Franěk. Dědeček není úplně bez šance, do karet mu hraje sílící odpor proti vládě, ale favoritem zůstává Czernin.
Kutná Hora: Lidovecké překvapení
Jeden z nejzajímavějších soubojů se odehraje na Kutnohorsku. Dosavadní senátor za ČSSD Jaromír Strnad kandiduje i s podporou ANO, v prvním kole dostal 31,6 procenta hlasů a obecně je považovaný za favorita. Má více procent i hlasů než minule. Lidovec Bohuslav Procházka získal zhruba o třetinu hlasů méně. Jenže dohromady skoro 30 procent hlasů propadlo prostřednictvím kandidátů ODS a STAN. Tohle by Procházkovi mohlo stačit k otočení výsledku. Tyto volby rozhodne účast. Zdá se ale, že z druhého místa překvapivě drží lepší karty KDU-ČSL.
Pardubice: Těsný souboj pro lidovce?
Obhajující senátorka Miluše Horská za KDU-ČSL vyhrála první kolo se ziskem 39 procent hlasů. Jenže druhý postupující, Martin Charvát z ANO, dostal více než 34 procent. Když vezmeme v úvahu, že uchazeči za ČSSD a SPD měli dohromady přes 17 procent, mohl by Charvát výsledek otočit. Jenže jedna věc je potenciál nových voličů, druhá jejich disciplína. Účast ve druhém kole velmi výrazně klesne a rozhodne spíše to, jakou část vlastních voličů z prvního kola si kandidáti udrží. V tom by mohla být o fous lepší Horská, jak ukazují výsledky z minulých voleb, souboj je ale otevřený.
Ústí nad Orlicí: Bod pro KDU-ČSL v prvním kole
Jistého senátora v prvním kole měl obvod Ústní nad Orlicí. Kandidovali tu totiž jen dva uchazeči. Vyhrál Petr Fiala, kterého navrhla KDU-ČSL.
Blansko: Favoritem vládní kandidátka
Klasický souboj Spolu versus ANO se odehraje na Blanensku. Dosavadní senátorka za lidovce Jaromíra Vítková (30,8 %) má slušný náskok před Antonínem Žirovnickým z ANO (18 %). Potenciál získání dalších voličů je přibližně stejný, spíše hraje do karet Vítkové. Tady se obhajoba asi povede.
Jihlava: Vystrčil z ODS obhájí
Ostře sledovaný souboj na Jihlavsku mezi předsedou Senátu Milošem Vystrčilem z ODS a Janou Nagyovou z ANO by měl Vystrčil ustát. Nicméně druhé kolo nebude rozhodně zadarmo. Šéf ANO Babiš investuje hodně úsilí, aby Nagyovou, obžalovanou v kauze Čapí hnízdo, do Senátu dostal. Nejvyšší účast ze všech volebních obvodů a zisk (skoro 31 %) donedávna prakticky neznámé kandidátky svědčí o tom, že chování voličů se mu opravdu výrazně podařilo ovlivnit. Nicméně vyhrocená kampaň má pro něj tu nevýhodu, že burcuje i voliče protistrany. Vystrčilovi to (v prvním kole skoro 46 %) s nejvyšší pravděpodobností bude stačit. Nicméně i Nagyová má ještě kde brát další protestní hlasy.
Brno-město, obvod 55: Nejistý favorit za ODS
Známý herec Tomáš Töpfer byl do roku 2012 senátorem za Prahu 4. Letos to za ODS s podporou KDU-ČSL i TOP 09 zkouší v Brně. První kolo vyhrál s 30 procenty. O kousek za ním ale za ANO postoupil Bořek Semrád s 26 procenty. Potenciál u zbytku voličů mají oba zhruba stejný. Rozhodne patrně disciplína voličů obou kandidátů z prvního kola. Töpfer se zdá jako favorit, ale Semrád má pořád slušné šance.
Brno-město, obvod 58: Podivný souboj
Pozoruhodný souboj se koná v dalším brněnském obvodě. První kolo vyhrál Jiří Dušek kandidující za ODS s více než 29 procenty hlasů. Přitom Dušek se v tomto obvodě před šesti lety stal senátorem za ANO. A Dušek také dosud je členem senátorského klubu, který tvoří ANO a ČSSD. ČSSD ho ale podporuje i letos. Ano, v Brně mohou mít společného kandidáta ODS a ČSSD. Dušek se může pro druhé kolo jevit jako favorit, zvlášť když vezmeme v potaz, že kandidát TOP 09 skončil třetí s 18 procenty. Jenže proti němu stojí Petr Vokřál. Někdejší primátor získal v prvním kole 26,59 procenta hlasů. Vokřál je v Brně relativně populární a politické spektrum docela nepřehledné. Stát se může úplně cokoliv.
Olomouc: Stejná jména, stejné zisky
Druhé kolo stejně jako před šesti lety absolvují Milan Brázdil z ANO (zisk 32,5 %) a Lumír Kantor navržený lidovci (26,1 %). Výsledky v prvním kole mají skoro stejné jako v minulých volbách. V druhém kole tehdy Kantor přes pokles voličské účasti udržel své voliče, zatímco Brázdil o 2500 tisíce přišel. Letos poklesne ve srovnání s prvním kolem účast ještě více (tehdy totiž bylo první kolo souběžné s méně navštěvovanými krajskými volbami). To by znovu mělo hrát do karet dosavadnímu senátorovi. Nárůst protestních či levicových hlasů ve srovnání s minulým hlasováním nelze pozorovat ani u ostatních kandidátů. Kantor je favorit, ale tentokrát bude Brázdilovi hrát do karet větší ochota volit proti vládě. Také tady rozhodne disciplína voličů z prvního kola. Souboj je otevřený.
Bruntál: Bod pro ANO v prvním kole
Obhajující senátor za ANO Ladislav Václavec o parník zvítězil v prvním kole se slušným náskokem na padesátiprocentní hranici potřebnou pro přímé zvolení.
Nový Jičín: Naděje pro ANO
Dosavadní senátor za Zelené Petr Orel skončil v prvním kole. O post v horní komoře parlamentu se utkají Jaromír Radkovský z ANO (28,56 %) a Ivana Váňová z KDU-ČSL podporovaná koalicí Spolu (21,31 %). Velkou neznámou je, jak se zachovají voliči Petra Orla. Jinak má potenciál ke sbírání hlasů spíše Radkovský. Je mírným favoritem, ale bude čelit odlivu voličů při výrazně menší volební účasti.
Ostrava-město: Druhé kolo bez favorita
Mnohem více hlasů než minule má v Ostravě dosavadní senátor za ODS s podporou Spolu Zdeněk Nytra (25,4 %). Jenže jen o kousek za ním je Miroslav Antl. Někdejší známý státní zástupce a kdysi rychnovský senátor za ČSSD změnil nejen obvod ale i dres. Do druhého kola v tričku ANO prošel s 22,5 procenta. Minule vyhrál Nytra druhé kolo o 400 hlasů před Lianou Janáčkovou, letos to proti v Ostravě úspěšnému ANO bude mít ještě těžší. Bude to otevřený souboj, který může rozhodnout disciplína vlastních voličů.
Frýdek-Místek: Favoritem ANO
Slušný zisk z prvního kola (42,33 %) dělá favorita ze Zdeňka Matuška kandidujícího za ANO s podporou ČSSD. Stanislav Folwarczny z ODS má sice hezkých 31,83 procenta, nemá ale příliš kde brát další voliče. Do senátu by Folwarczného mohla poslat snad jen neochota voličů ANO přijít k druhému kolu voleb. Favoritem je Matušek.
Kroměříž: Vláda mimo hru
Až v závěru sčítání vyšachovala dosavadní senátorku Šárku Jelínkovou z KDU-ČSL nezávislá, někdejší poslankyně ČSSD a senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (18,87 %). Ta jen těsně zaostala za vítěznou Lucii Pluhařovou z ANO (20,95 %). Jak se přeskupí voliči ve druhém kole, se v tomto případě těžko odhaduje. Více než 60 procent jich propadlo. Pro Zwyrtek Hamplovou bude mluvit tvrdší voličské jádro, pro Pluhařovou stranické tričko v obvodě s velkým protestním nábojem. ANO půjde do druhého kola jako mírný favorit.
Hodonín: Šance pro lidovce
Těsný souboj se může odehrát i na Hodonínsku. Do druhého kola postoupila z prvního místa kandidátka KDU-ČSL s podporou Spolu Eva Rajchmanová (28,46 %) před kandidátkou ANO Ladislavou Brančíkovou (27,7 %). Před šesti lety se tu senátorkou za lidovce stala Anna Hubáčková, když ve druhém kole získala o polovinu voličů více než v kole prvním. Letošní kandidátka KDU-ČSL má v obvodě s nadprůměrným počtem věřících potenciál tento úspěch zopakovat. Brančíková z ANO bude mít shánění dalších voličů těžší, ale naději na úspěch rozhodně má. Favoritem je ovšem Rajchmanová.
Jaký bude výsledek?
Sečteno a podtrženo, souboj vláda versus ANO vypadá následovně. V prvním kole úspěšné ANO podle nás v těchto volbách získá pět senátorů, potenciál má ale na sedm, respektive osm, započítáme-li i podporovaného kandidáta z ČSSD. Pro ODS dobře dopadne šest senátních obvodů, možná až devět.
Lidovci mohou urvat pět senátorů a naději mají dokonce na šest. TOP 09 bude mít tři senátory, možná čtyři, pokud vezmeme v úvahu Jana Paparegu. A STAN má naději na dva, ale jistotu žádného.