Společnost Apple a Čína jsou nerozlučně spjaty už téměř dvě desetiletí. Nejlidnatější země světa se podílí nejen na výrobě drtivé většiny produktů Applu, ale také na značné části prodeje. Pro technologického giganta ale začíná být setrvání v Číně čím dál tím méně výhodné. Poškozují ho čínské covidové restrikce i eskalace situace okolo Tchaj-wanu, informuje web CNN.
Během letošního roku se ve vzájemně výhodném vztahu začala objevovat spousta trhlin. Velkou měrou se o to zasloužila zejména čínská strategie nulového covidu, která zastavila výrobu hned v několika továrnách Applu. Generální ředitel společnosti Tim Cook v dubnu varoval, že výpadky čínského dodavatelského řetězce mohou v následujícím čtvrtletí způsobit zásah do hospodaření ve výši až 8 miliard dolarů (192 miliard korun).
Na Ukrajině se bojuje i o klíčovou komoditu. Proč mají automobilky i Apple obavy o neon?
Ukrajina byla před vpádem ruských vojsk největším světovým producentem neonu. Tento vzácný plyn patři ke klíčovým surovinám při výrobě čipů. Ukrajina dodávala na trhy asi polovinu celosvětové spotřeby neonu, a tak nyní hrozí prodloužení nedostatku čipů ve všech odvětvích, kde je tato nenahraditelná součástka zapotřebí. Tedy v elektrotechnickém, ale i automobilovém průmyslu.
Působení současného generálního ředitele Applu Tima Cooka se časově shoduje s prohlubováním vztahů společnosti s Čínou. Cook nastoupil do Applu v roce 1998, tedy ještě několik let předtím, než byla do Asie přesunuta většina výroby. Jako provozní ředitel tam pomáhal budovat základy globálního dodavatelského řetězce. Ve své funkci Čínu navštívil hned několikrát, což dokládá, jaký význam tato země pro Apple má.
Přesun by nebyl vůbec jednoduchý
„Není pochyb o tom, že Apple má v úmyslu svou výrobu z Číny přesunout. Nemohou si dovolit další a další narušování dodávek,“ říká Lisa Andersen, generální ředitelka logistické společnosti LMA Consulting Group. „Nebude to ale vůbec jednoduché a bude si to žádat obrovské investice. Apple má v Číně byznys obrovského rozsahu,“ dodává.
I přes náročnost celé operace se Apple v poslední době snaží, alespoň částečně, přesunout těžiště své výroby i do dalších asijských zemí. Deník Wall Street Journal na začátku tohoto roku informoval o navyšování výrobních kapacit v zemích jako je Vietnam a Indie.
„Pokud byste vzali všechnu naši výrobu ve Spojených státech, pravděpodobně by se vám ji povedlo přesunout do jedné místnosti. V Číně byste na to potřebovali několik fotbalových hřišť,“ říká Cook. Celou situaci ještě komplikuje to, že Čína není pro Apple jen hlavním výrobním centrem, ale zároveň i největším trhem mimo domovské Spojené státy. Ročně se tam prodá téměř čtvrtina všech vyrobených iPhonů. Podle Amber Liu, šanghajské analytičky ve výzkumné společnosti Canalys, zaujímá Apple v současnosti zhruba 18 % čínského trhu s chytrými telefony.
Napětí na Tchaj-wanu roste: Země zahájila vojenské cvičení. Čína zuří a vyhrožuje invazí
Na Tchaj-wanu probíhá od pondělí každoroční vojenské cvičení, jehož cílem je připravit tamní armádu a obyvatele na obranu ostrova. Ve stejné době začaly médii kolovat zprávy o tom, že se americká předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová chystá navštívit Tchaj-pej. „Naše armáda tomu nebude nečinně přihlížet,“ zní z Číny.
Známkou obav kalifornské společnosti o prodej iPhonů v zemi je i velká slevová akce, kterou Apple tento týden nabídl čínským zákazníkům. Na nejnovější model iPhonu nabízí slevu ve výši až 600 jüanů (2 100 korun). Tento typ propagačních akcí dělá Apple jen zřídka.
Problémy kolem Tchaj-wanu
V posledních měsících jsme svědky narůstajícího napětí mezi Pekingem a Washingtonem ohledně Tchaj-wanu. Napětí kolem samosprávného a demokratického ostrova, který Čína dlouhodobě prohlašuje za součást svého území, v posledních týdnech eskaluje kvůli možné cestě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové do Tchaj-peje.
Tchaj-wan je současně sídlem mnoha klíčových dodavatelů Applu a zároveň globálním centrem pro polovodičové čipy používané ve většině elektronických zařízení.
„Ačkoliv covidové lockdowny donutí některé společnosti diverzifikovat svá výrobní místa, politika nulového covidu Čínu trvale nepoškodí,“ uvádí pro CNN Business Paul Triolo, viceprezident poradenské společnosti Dentons a dodává, že výrazná eskalace situace okolo Tchaj-wanu by mohla být daleko důležitějším faktorem v otázce, jak moc budou technologické společnosti výrobu v Číně využívat.
Prozatím se ale zdá, že Applu nezbyde nic jiného než držet stávající kurz. „Čína se společnostem prodražuje už několik let, v posledním roce se ale stala více (politicky) nestabilní. Pro Apple je ale v současnosti zatím nemožné přesunout svou výrobu, a to ať už z kapacitních nebo technologických důvodů,“ uzavírá Triolo.