Z rodné hájovny se vydala sbírat zkušenosti do Japonska i do USA, kde také absolvovala svou Fulbright stáž na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Jak sama architektka Zuzana Ambrožová říká, bez času stráveného v zahraničí by nebyla taková, jaká je dnes. Stála u vzniku designového studia a především je spoluautorkou unikátního střešního systému NEBESYS i moderního designového hasicího přístroje Amplla, za který spolu s dalšími partnery jako jediní Češi získali prestižní ocenění iF Design Award. Oba projekty pak loni uspěly v programu Vodafone Nápad roku. O své zkušenosti se letos kromě studentů Zuzana Ambrožová podělí také s účastnicemi projektu Women in Tech, který pořádá technologický gigant Huawei a Výzkumný ústav pro inovace a podnikání.
Má za sebou příběh, o němž většina začínajících podnikatelek jenom sní. Zářnou kariéru, uznání odborníků po celém světě, z vlastního jména udělala brand, který nabírá na popularitě. Její práce těší ji samotnou i jiné a tím spíš je naplňující.
Sama Zuzana Ambrožová přiznává, že prožívá život, jaký by si zpočátku sotva odvážila představit. Nicméně její odpověď na úplně první otázku rozhovoru, jak se žije na výsluní, přináší docela obyčejné a přitom pokorné sdělení: „Měla jsem obrovské štěstí na lidi a příležitosti.“
Z hájovny na vrchol světové architektury
Zuzana Ambrožová
Česká architektka působící hned v několika společnostech, na jejichž založení se podílela: Amplla, Nebesys a KOKES'AMBRO.
Je držitelkou řady prestižních ocenění:
- iF DESIGN GOLD AWARD winner 2022
- RED DOT AWARD winner 2022
- BIG SEE GRAND PRIX winner 2022
- CZECH GRAND DESIGN
- THE GOOD DESIGN
Cílevědomá a ctižádostivá byla už jako malá, přiznává během vyprávění úspěšná architektka. S rodinou žila v hájovně a její život velmi výrazně ovlivňovala okolní příroda. Za vzděláním ale zamířila do Brna, ač měla původně v Praze studovat biologii. Na tu nakonec nedošlo. Absolutní obrat v životním směru přišel zprvu nenápadně, procházkami po městě. „Hodně mě zajímalo a naplňovalo fyzické prostředí. Na poslední chvíli jsem se přihlásila na krajinářskou architekturu. V jedné z knih jsem našla zajímavé designové zpracování veřejných prostor od symbolu urban designu, Marthy Schwartz. Připadalo mi neskutečné dostat umění na dosah klasickému uživateli a tím měnit kvalitu života,“ vzpomíná Zuzana Ambrožová s tím, že s Marthou Schwartz se později v Americe setkala. „Dělala jsem s ní interview a řekla jí, že ona byla důvodem, proč jsem si dala přihlášku na krajinářskou architekturu. Zjištění, že můžete dělat něco krásného ve veřejném prostoru, v městské scéně, bylo možná tím nejdůležitějším impulsem, proč jsem šla nakonec architekturu studovat.“
Dodnes to považuje za nejlepší rozhodnutí svého života.
„Hodně mi pomohlo, že jsem vždycky věděla, že chci něčeho dosáhnout. Už jako dítě jsem byla soutěživá. Chtěla jsem být třeba olympionik. Tenhle naturel vám v oboru, který je spjatý většinou s muži, hodně pomůže,“ říká Zuzana Ambrožová.
ČTĚTE TAKÉ: Women in Tech není ženský kruh, tvořme s muži velké věci, vyzývá Gabriela Löbel
Vodafone Nápad roku
- Loni se uskutečnil již 16. ročník soutěže podnikatelských nápadů, do něhož bylo přihlášeno 129 nápadů
- Hasicí přístroj Amplla zvítězil v kategorii Kooperativa Bezpečnost má zelenou a celkově získal 2. místo
- Střešní systém NEBESYS uspěl v kategorii Speciální ceny týdeníku Ekonom, celkově obsadil 3. místo
- Další úspěšně projekty oceněné v anketě Vodafone Nápad roku najdete zde
- Na startupové soutěži spolupracují společnosti Vodafone a Huawei
Nicméně právě muži je při své práci obklopená a jak sama uvádí, je za to ráda. Jsou jí partnery a společně se jim daří nevídané. Dva příklady za všechny: Nebesys, unikátní střešní systém, a Amplla, vůbec první zdařilý a víceméně revoluční upgrade hasicího přístroje po třech staletích. Právě za něj spolu s partnery získala prestižní ocenění iF Design Award. Prosadit se s ním mezi odborníky ovšem byla dřina, na rozdíl od jeho vzniku. „Mám naprosto fenomenálního kolegu, Přemysla Kokeše, on je opravdu novodobý vynálezce a s ním je kreativní proces jedno velké flow. Začátky s legislativní oprávněností byly strastiplné, ale nakonec jsme to všechno vybojovali.“
A mimo jiné s oběma projekty uspěli v soutěži Vodafone Nápad roku.
Udržitelný svět
Úspěch Zuzanu Ambrožovou s kolegy podněcuje k dalším cílům, které si kladou. Velkým snem architektky osobně je udržitelný svět, v němž bude hrát krása zásadní roli. „Skutečně promyšlený svět, aby vše dobře fungovalo, aby věci byly opravdu krásné a povznášely běžný život. To je důležité. Jak místo vypadá, tak se k němu často chováme, vše kolem nás vychovává. I když vychováte skvělou generaci architektů, je to ještě málo. Informace se musí dostat i k laické veřejnosti, aby dokázala docenit, že přizvat odborníka na architekturu má smysl,“ říká žena, která dále poukazuje na v Česku zažitý úhel pohledu, totiž že krása je zbytečná marnivost.
„Je to právě krása, která nás jako lidi odlišuje. Je povznášející a má smysl.“
A energii chce dál věnovat i své kariéře. „Chci proměnit získané zkušenosti, ať už byznysově, na univerzitě nebo jakýmkoliv jiným způsobem. Ráda bych, aby naše KOKES'AMBRO studio bylo srovnatelné s evropskou, ne-li světovou konkurencí,“ přiznává další ambice. A jsou to právě podnikatelské plány, které ji pojí se ženami, s nimiž se má letos potkat jako motivační řečník během třetího ročníku Women in Tech.
A je to opět příležitost, která přichází v pravou chvíli: „Ze začátku jsem měla především cíle typu objet svět, získat zkušenosti, co nejvíce se toho naučit. Teď chci spíš naopak předávat.“
Dělit se chce o své zkušenosti s poznáváním nových míst, získáváním vědomostí, navazováním kontaktů... To vše jsou pro budoucí účastnice informace k nezaplacení. Stejně jako podpora při realizování vlastních nápadů nebo dodání odvahy při nenadálé změně směru.
„I když se vám zdá, že váš nápad není byznysově vhodnou cestou, vždycky se to dá vymyslet. Je zásadní najít svoji niku, díky tomu bude ten nejlepší. Být v něčem průměrný, podle mě uspokojení do života nepřináší, je lepší občas trošku zariskovat. A snažit se najít své silné stránky, které můžu proměnit i v přínos společnosti.“
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ambasadorka Women in Tech, Linda Štucbartová: Prohra je součástí cesty k úspěchu
Jsou Češky připravené dobýt svět technologií?
Tím, že se sama s oblibou inspiruje příběhy jiných, se Zuzana Ambrožová netají. Totéž koneckonců doporučí i skupině budoucích podnikatelek, jež do projektu Women in Tech vyberou zástupci společnosti Huawei a Výzkumného ústavu pro inovace i podnikání. Těm mimo jiné může dodat odvahu při pronikání do prozatím převážně mužského prostředí, jímž technologické oblasti jsou, a opět z vlastní zkušenosti. „Když už se ženy v architektuře, designu a podobných oborech vyskytují, mají drive, musí mít. Je to opravdu těžké a hodně muži ovládané prostředí.“
Zásadní jsou podle Zuzany Ambrožové nejen dostatečně ostré lokty, ale především láska k práci, kterou si zvolíme. A rovněž hledání balancu mezi stresem, který kariéra přináší, a vlastní pohodou. Tu sama úspěšná architektka hledá v józe nebo v malování, kterému by jednou ráda věnovala více času.