reklama

Asie i Austrálie na kolenou. Dočasně covid vymýtily, teď mají znovu plné nemocnice. Proč?

Prakticky celý minulý rok fungovala v řadě asijských zemích i v Austrálii koronavirová strategie, při které se státy snažily stlačovat denní přírůstky nakažených na nulu. A to za cenu tvrdých restrikcí, zavřených hranic a karantén. Jenže s příchodem mutace delta přestává tato taktika fungovat.

reklama

Zatímco se Evropa pomalu probouzí z koronavirového oparu, na východě Asie a v Austrálii se nákaza znovu šíří. Austrálie, Čína, Fidži, Malajsie, Indonésie, Thajsko – státy, které v druhé polovině minulého roku evidovaly jen pár nakažených denně, teď znovu počítají infikované po stovkách.

Strategie těchto států je přitom stále stejná. Úřady se snaží úzkostlivě trasovat, nařizují karantény, testují a snaží se v ideálním případě o denní přírůstky držet v jednotkách případů. Takového cíle lze ale dosáhnout jen za obětování ekonomiky, uzavření hranic a lockdownů. Teď už ale Austrálii, Číně a dalším tato taktika přestává stačit.

Co se změnilo?

Delta. Mutace koronaviru, která zamíchala kartami epidemiologů po celém světě. Vysoce nakažlivá varianta se šíří i přes zdánlivě neprodyšné hranice a infikovaní pacienti teď v Asii přetěžují nemocnice.

V lidech proto doutná obrovská skepse. I přes odpírání normálního života a dodržování opatření vidí, že se situace znovu zhoršuje. A začínají to chápat i vlády. „Státy nemohou být odříznuté od světa navěky,“ komentuje aktuální situace americká CNN.

„Strategie, kdy se vlády snaží o nula nakažených, byla v některých částech světa během minulých 18 měsíců úspěšná. Ale nemyslím si, že by kdokoli chtěl, aby tohle byla budoucnost,“ uvedla pro televizi docentka Karen Grépinová z Hongkongské univerzity.

Podle expertů zkrátka existují dva scénáře. Buď se stát snaží dokola snižovat čísla nakažených a cyklicky ekonomiku otevírá a zavírá, anebo se na základě dlouhodobějších opatření a vakcinace snaží ekonomiku držet v chodu, a to i za cenu větších přírůstků nakažených.

Volitelně přepínat mezi strategiemi ale není vždy možné. Například v Austrálii je plně naočkovaných 15 procent populace, a stát si tak nemůže dovolit zničehonic povolit opatření a nechat deltu, aby se volně šířila. Málo se očkuje také na Novém Zélandu či v Hongkongu.

Konkrétní vakcinační čísla z Číny nejsou k dispozici. V zemi ale využívají lokální očkování látkami Sinovac a Sinopharm, které patří podle vědeckých studií k nejméně efektivním používaným vakcínám. Řešením je tak podle expertů efektivnější vakcinace a změna přístupu – lidé se budou muset učit s koronavirem žít.

Situace ve Wu-chanu

Nákaza se v Číně objevila znovu také ve Wu-chanu – na místě, kde celá pandemie na přelomu let 2019 a 2020 začala. Od loňského května přitom úřady neevidovaly jediného nakaženého, jenže minulý týden tam zaznamenaly lokální přenos mutace delta.

A vláda kvapně reagovala. Rozhodla se totiž, že otestuje všech 12 milionů obyvatel města, aby zabránila dalšímu šíření nákazy. Tamní občané tak doufají, že si nepřipomenou loňskou noční můru, kdy Wu-chan, tehdy jako první město na světě, musel pod koronavirový zámek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert
Doprava

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

Výbuch v Litovli mohla způsobit výroba drog, připouští policie. Nešlo by o první případ

I přesto, že obyvatelé vybuchlého domu v Litovli odmítají, že by uvnitř byla varna drog, policisté se zabývají i touto vyšetřovací verzí. Scénář podobných případů je většinou stejný – výbuch, který se ozve zpravidla uprostřed noci, pak do bytu vstoupí policisté a odhalí varnu pervitinu. Práce s chemikáliemi je kromě toho, že je nelegální, velmi nebezpečná. A to i s ohledem na to, že drogy často připravují právě jejich uživatelé.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí

Všemi zapomenuté vesnice v severovýchodním pohraničí čekají spásu od populistů či extremistů. Ve Svatoňovicích v okrese Opava vyhrála poslední parlamentní volby v roce 2017 strana SPD, když získala 32 procent hlasů. V obci má volební právo 222 občanů, budou i druhý víkend v říjnu opět volit Okamuru? „Samozřejmě,“ říká 50letý Petr Valový. SPD, ANO a KSČM mají nadstandardní popularitu i v okolních obcích, které reportér CNN Prima NEWS také navštívil.

reklama

Domácí zpravodajství

Šubrtová: Přístup policie k sebevraždě mé sestry je skandální. Nenecháme to vyšumět

Přístup policie ve věci sebevraždy policistky Kristýny Litomerické je skandální, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS sestra zesnulé Markéta Šubrtová. Kdyby její kolegové konali, tak tu podle ní její sestra ještě mohla být. Rodina je připravena nenechat celou situaci být a plánuje dát podnět k prošetření toho, co se Litomerické ve Varšavě během mise na Frontexu skutečně stalo a zda byla obětí šikany ze strany kolegů.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová

Poprask na sociálních sítích způsobil pirátský poslanec František Kopřiva, když si rýpl do konzervativních příznivců Západu. Připomněl, že Berlíňané v referendu rozhodli o vyvlastnění čtvrt milionu bytů od místních developerů. Kopřiva sklidil kritiku a jeho tweet využila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pirátský poslanec začal svůj tweet vzápětí vysvětlovat.

reklama