Babiš chce sestřelit vládu. Blíží se mu soud, chce odvrátit pozornost, reaguje Rakušan

Zatímco vláda Petra Fialy (ODS) řeší energetickou krizi a předsedá v Radě Evropské unie, opozice chce vyvolat hlasování o nedůvěře. Plán nastínil předseda hnutí ANO a poslanec Andrej Babiš, který tak chce postupovat v případě, že premiér neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Ministr pro CNN Prima NEWS řekl, že Babiš chce jen zakrýt vlastní problémy, které se mu v poslední době nastřádaly. Předseda vlády navíc uvedl, že na vyslovení nedůvěry vládě nemá opozice sílu.

Opoziční poslanec a expremiér Andrej Babiš pro CNN Prima NEWS uvedl, že chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Důvodem je kauza Dozimetr v pražském dopravním podniku a kontakty obviněného Michala Redla se šéfem civilní rozvědky Petrem Mlejnkem. Zatímco před prázdninami Babiš tvrdil, že se o vyvolání nedůvěry vládě během českého předsednictví v Radě EU nepokusí, nyní změnil názor. „Teď, když se ukázalo, ze si Redlova mafie dosadila do funkce šéfa jedné z nejmocnějších tajných služeb a panu ministru vnitra to nevadí, je už situace po těch všech předchozích skandálech neudržitelná,“ řekl Babiš s tím, že opozici nic jiného nezbývá.

Podle Rakušana je však Babišova snaha pouze zakrytím vlastních problémů. „Opozice ještě nedávno tvrdila, že hlasování o nedůvěře vládě během evropského předsednictví nevyvolá. Názor zjevně změnila po posledních informacích, že francouzská prokuratura hodlá stíhat Andreje Babiše kvůli daňovým únikům. Navíc se blíží 12. září, den, kdy Andrej Babiš stane před soudem kvůli podvodům s evropskými dotacemi. Je to tedy zjevně snaha odvrátit pozornost od vlastních velmi vážných problémů,“ řekl pro CNN Prima NEWS ministr vnitra a šéf hnutí STAN.

Klamný manévr, má jasno Fiala

O jeho odvolání nepřemýšlí ani premiér Petr Fiala, podle kterého je Babišův krok pouze klamným manévrem. „Právo o vyvolání hlasování o nedůvěře má každý poslanec, ať už se své práce ve Sněmovně účastní, nebo ne. Podstatné je, že na to nemá dostatek hlasů. Což je jasné při rozložení sil po loňských sněmovních volbách. Spíše to na pana premiéra dělá dojem, že se Andrej Babiš snaží zakrýt své kauzy u nás a ve Francii,“ řekl pro CNN Prima NEWS mluvčí vlády Petr Smolka.

Rovněž ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš si myslí, že Babiš pouze kryje své kauzy. Tedy jak Čapí hnízdo, tak čerstvou aféru ve Francii. „Mezinárodní ostudu se nám podařilo napravit naší prací i přijetím řady protikorupčních opatření,“ řekl pro CNN Prima NEWS Bartoš.

Celá kauza Dozimetr s přesahem na šéfa civilní rozvědky ho ale zaskočila. „Je naprosto nezbytné znát povahu těchto pracovních setkání, i když samotný fakt, že se někdo setkává s údajně nesvéprávným bývalým spolupracovníkem Radovana Krejčíře, je na pováženou. To se musí vysvětlit, neboť důvěra ve zpravodajské služby naši země je zcela zásadní. To si celá vláda uvědomuje,“ dodal Bartoš s tím, že další informace získá vláda na své schůzi v příštím týdnu.

Vládní koalice má ve Sněmovně pohodlnou většinu

Ke svolání mimořádné schůze k hlasování o nedůvěře je potřeba nejméně 50 hlasů. Klub hnutí ANO disponuje nejpočetnější základnou poslanců ve Sněmovně, protože má 72 členů. K samotnému vyslovené nedůvěry je potřeba nejméně 101 hlasů z celkového počtu 200 zákonodárců. Vládní koalice ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů má v Poslanecké sněmovně pohodlnou většinu 108 hlasů.

Případná schůze o nedůvěře tak s největší pravděpodobností bude velmi dlouhá s tvrdou kritikou opozice. Hlasování navíc hrozí během českého předsednictví Radě EU. V historii je pouze jeden úspěšný pokus, kdy opozice vyslovila vládě nedůvěru. Paradoxně se to odehrálo v době, kdy Topolánkův kabinet v roce 2009 také předsedal Radě.

Bývalá Babišova vláda čelila celkem třem hlasováním o nedůvěře. První schůze byla spojená s cestou Babišova syna na Krym a do Moskvy, druhá se týkala střetu zájmů a občanských demonstrací a třetí byla reakcí po vypovězení podpory KSČM menšinové vládě ANO a ČSSD. Všechna hlasování však Babišův kabinet ustál.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí
Energetika

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí

Lidem se i přes studené počasí podařilo snížit meziročně spotřebu plynu až o 18 procent, na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Proto se podle něj daří nadále plnit zásobníky, které jsou plné skoro z 90 procent. Díky nižší spotřebě může také zkapalněný plyn teoreticky pokrýt až 40 procent spotřeby. Síkela chystá řešení s plynem i pro malé a střední firmy. Uvažuje se například o zastropování celkové spotřeby. U elektřiny pro ně platí strop 6 Kč.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie
Ukrajina

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
13:36

Ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany, aby opustili Rusko

13:11

Scholz: Putin útokem na Ukrajinu ohrožuje mírové uspořádání Evropy

12:43

Lipavský: O dalším balíku protiruských sankcí se v EU nyní debatuje

12:18

Polsko si předvolalo ruského velvyslance kvůli anexi ukrajinských oblastí

Živě
ON-LINE: Zničíme vše, co na Ukrajině i Krymu máte. USA hrozí Rusku kvůli jaderným zbraním

Ruský ústavní soud dal v neděli zelenou připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

Mužům v Rusku jsou doručovány povolávací rozkazy na frontu. Někteří občané se rozloučili s rodinami a zamířili bojovat na Ukrajinu. Jiní se naopak snaží ze země uprchnout a vyhnout se tak bojům. Osmadvacetiletému Kirillovi se podařilo utéct do Kazachstánu. Pětadvacetiletý Konstantin žije v Moskvě a domnívá se, že už se z Ruska nedostane. Klidně si zlomím ruku, abych se vyhnul mobilizaci, prohlásil Konstantin.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Covid v Česku sílí, za týden zemřelo 66 lidí, přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu

Testy v Česku v neděli potvrdily 353 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 102 proti 98 o týden dřív. Testovaných přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. Stejným tempem jako nakažených přibylo hospitalizovaných s covidem-19 na 1 310, ve vážném stavu je 41 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.