reklama

Babiš upřednostnil volby před životy lidí. Usvědčují ho vládní data, tvrdí Pirát Profant

Za současnou epidemiologickou situaci nese odpovědnost Andrej Babiš. Riziko nástupu druhé vlny prý znal, ale zlehčoval ho. „Když mu jeho ministr navrhne opatření a Babiš mu to zruší, tak to ale přece musí umět zdůvodnit,“ říká pirátský poslanec českého Parlamentu Ondřej Profant. Budou Piráti tlačit premiéra k odpovědnosti? Budou chtít potopit jeho vládu? A jaké řešení nastalé koronavirové krize nabízí?

reklama

Publikoval jste text „Vláda nás ohrozila vědomě“, kde mimo jiné tvrdíte, že vláda měla informace o riziku nástupu masivní druhé vlny epidemie koronaviru už v srpnu. Andrej Babiš ale podle vás situaci bagatelizoval kvůli krajským a senátním volbám. Nebylo by to ale od něho příliš krátkozraké? Jemu jde přece hlavně o sněmovní volby.
Já nemohu hodnotit, co se honí hlavou panu premiérovi. Nicméně v srpnu ta data měli, jak jsem ukázal, a šlo z nich vypočítat model pro dnešek vlastně podle návodu Světové zdravotnické organizace. Navíc v září všichni viděli, že se hroutí trasování, což nutně znamenalo, že nakažených bude mnohem víc, než kolik uvádíme. Kromě toho prezentace Ústavu zdravotnických informací a statistiky z 10. října ukazuje, že kdyby současná opatření byla zavedena už 1. října, tedy den před krajskými volbami, měli bychom dnes asi o polovinu přenosů méně, než máme. Takže tam jsou ty volby jako důvod dost explicitně popsané. To ale mimo jiné znamená, že ve státním aparátu jsou lidé, kteří to umějí spočítat. Jen se jich asi nikdo neptal nebo nekladl správné otázky, nevím. Co ale víme jistě, nikdo tomu nevěnoval dostatek pozornosti, a to je to největší selhání. Chápu, že se člověk ze dne na den nestane epidemiologem. Musí se ale zeptat odborníků, co se děje a kam to povede. A to se tady nedělo.

My si myslíme, že v tuto chvíli je vyslovení nedůvěry vládě jen plané mediální gesto

Čili tu současnou situaci dáváte za vinu Andreji Babišovi?
Jeho styl řízení k tomu jednoznačně vedl. Koneckonců, když mu jeho ministr navrhne opatření a Babiš mu to zruší, tak to ale přece musí umět zdůvodnit. Chápu, že se to panu premiérovi může nelíbit, že si svolá epidemiology a hodiny s nimi probírá, jak by ta opatření šla udělat jinak. Tak bych třeba postupoval já. Snažil bych se hledat opatření, která tolik nenaruší život lidí. Taková opatření jsou třeba v Dánsku. Ale tohle Andrej Babiš neudělal. On prostě rezolutně jen tak z fleku prohlásil: „Ne, tohle nebude.“

Budete tedy jako Piráti tlačit premiéra k odpovědnosti? Připojíte se třeba k ODS, která chce iniciovat hlasování o nedůvěře vládě?
My si myslíme, že v tuto chvíli je vyslovení nedůvěry vládě jen plané mediální gesto. Nebudeme samozřejmě hlasovat pro důvěru vládě, nikdy jsme pro ni nehlasovali, ale nemyslíme si, že zrovna teď je to to nejdůležitější. Teď je důležité vyřešit tu krizi, zabránit přeplnění zdravotnického systému a připravit se na další kroky.

Je ale současná vláda podle vás schopna toto všechno vyřešit?
Nám všem nezbývá než doufat. Pro výměnu vlády by se také muselo změnit rozložení sil v Poslanecké sněmovně. Pokud by vystoupila sociální demokracie a komunisté, že takhle to dál nejde a začali o tom jednat, tak my jsme samozřejmě připraveni převzít odpovědnost. Jestliže ale u vládní většiny není ochota přiznat chyby a požadovat změny, pak je to jen vyčerpávání sil všech v momentě, kdy máme řešit mnohem závažnější problémy.

Není ale chvíle spíše sociální demokraty nebo komunisty oslovit a zeptat se, jestli mají stále chuť se na té situaci podílet?
Zatím jsem si nevšiml změny v jejich chování. Pokud k tomu hlasování o nedůvěře dojde, tak se to ukáže. Ale jak jsem řekl, jsou podle mě důležitější věci na pořadu dne.

Ve svém textu jste také upozornil, že podíl nově zjištěných případů koronaviru na počtu otestovaných přesáhl třicet procent a že už při překročení pětiprocentní hranice je třeba bít na poplach. Není to ale proto, že na testy dnes v daleko větší míře chodí lidé s příznaky nemoci COVID-19, čímž je ta statistika zkreslená?
Ano, samozřejmě, že tam chodí především lidé s příznaky. Ale to je důsledek toho, že netrasujeme. Pokud bychom trasovali správně, zachytávali bychom velké množství lidí, protože nakažený člověk se potká s hodně lidmi. Takže při správném trasování by měla vycházet naprostá většina testů negativních. Čili těch třicet procent pozitivních na celkovém počtu testů nám říká, že špatně trasujeme, respektive netrasujeme vůbec.

To znamená, že argument, abychom netrasovali lidi bez příznaků, není podle vás relevantní?
Přesně tak. Nemůžeme mít přece v populaci lidi, u kterých existuje podezření, že jsou nakaženi, a potenciálně ten virus šíří dál. Uznávám, že třeba lidi, kteří žijí sami a pracují přes home office, není nutné testovat. Ale to neplatí u rodin, kde jeden člen byl virem exponován a my řekneme, že ho neotestujeme. To se pak nákaza šíří dál a zvláště u rodin s dětmi se to dostane do škol a odtamtud zase do jiných rodin.

Vy ale navrhujete, že jedno z řešení by bylo obnovit trasování a testování. Není na to v současné situaci už pozdě?
Pro tuto vlnu epidemie už pozdě je. Ale my jsme teď prakticky v lockdownu, což znamená, že se lidi mnohem méně potkávají. A to je dobrá příležitost pro to smést ze stolu staré případy, které už jsou „vyřešené“, a začít trasovat všechny nové případy. Protože až tohle skončí – vláda chce 2. listopadu otevřít školy –⁠ tak tady pořád bude hrozně moc nemocných. Ti pak začnou chodit do škol, obnoví se další kontakty a tím pádem nám hrozí další růst. A důležité je, že ta exponenciála bude mít mnohem vyšší základ, než měla v srpnu či září. Do Vánoc bychom tedy mohli klidně mít nějakou třetí vlnu.

Může podle vás tedy pomoci plošné testování, jak o tom hovořil ministr zdravotnictví Roman Prymula? On říkal, že má v plánu obstarat rychlotesty.
To nejsem schopen hodnotit, protože neznám kvalitu těch testů, jak rychle je obstará a podobně. Pokud ale skutečně včas zajistí plošné testování, které bude spolehlivé, tak to samozřejmě velmi pomůže. Při epidemii je klíčové oddělit nakažené, aby nešířili infekci dál.

Ondřej Profant (32)

Poslanec za Českou pirátskou stranu zvolený za Prahu. Je předsedou Podvýboru pro e-Goverment a místopředsedou Podvýboru pro elektronizaci ve zdravotnictví. Je jedním ze zakládajících členů Pirátů a v roce 2009 působil krátce jako jejich místopředseda. Absolvoval všeobecné gymnázium a poté studoval na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, kterou nedokončil. V letech 2014 až 2017 byl také zastupitelem na pražském magistrátu.

Tagy:
Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě
Ekonomika

Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě

Příčka, která Čechy nepotěší. Podle průzkumu nezávislého britského portálu, který sleduje ceny internetu v mobilu ve světě, mají Češi druhá nejdražší data v Evropě. Podle českých ekonomů v Tuzemsku chybí konkurenční prostředí a ceny nahoře drží velcí operátoři. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) naopak tvrdí, že operátoři zlevňují a že průzkumy nepočítají s neomezenými balíčky.

Sparta podlehla Monaku 0:2. Zápas byl přerušen kvůli rasistickým urážkám z publika
Fotbal

Sparta podlehla Monaku 0:2. Zápas byl přerušen kvůli rasistickým urážkám z publika

Historicky první pohárové utkání pražské Sparty proti AS Monako skončil porážkou. Knížecký klub v úvodním utkání 3. předkola Ligy vyhrál na hřišti Sparty 2:0. V prvním poločase skóroval Aurélien Tchouaméni (37). Domácí ultras si následně neodpustili rasistické urážky na účet záložníka tmavé pleti. Na hřiště létaly i kelímky s pivem a zápas byl na několik minut přerušen. 14 minut po začátku druhého poločasu pak vedení Monaka navýšil Kevin Volland. Odveta v Monaku je na programu příští úterý.

Sledujte ŽIVĚ 360° s Kalouskem a Jiráskem: Hrozí Česku kvůli pandemii hospodářská krize?
360°

Sledujte ŽIVĚ 360° s Kalouskem a Jiráskem: Hrozí Česku kvůli pandemii hospodářská krize?

Růst cen, snižování výroby, pokles životní úrovně, nezaměstnanost či sociální konflikty. Přesně to je charakteristika hospodářské krize. Čeká i Českou republiku. Nebo už je tady? A jak jí čelit? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na toto téma budou diskutovat bývalý ministr financí Miroslav Kalousek s historikem Zdeňkem Jiráskem. Debatu sledujte na CNN Prima NEWS či v tomto článku.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu

Celkem čtyři policisté, kteří zasahovali proti lednovému útoku na washingtonský Kapitol, už spáchali sebevraždu. Nejnovější obětí je důstojník Gunther Hashida, který zemřel na konci července. Zda sebevraždy přímo souvisí s nepokoji v americkém sídle zákonodárné moci, není zatím prokázáno. Úřady z ledna oficiálně evidují pět úmrtí – čtyř protestujících a jednoho policisty.

reklama

Domácí zpravodajství

Do Sněmovny kandiduje 22 stran a hnutí. Největší výběr bude v Praze a na jižní Moravě

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a pražského magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

reklama