Premiér Babiš o pomoci po tornádu (zdroj: CNN Prima NEWS)
Vláda pracuje na několika programech, které mají pomoci tornádem zasaženým obcím na jižní Moravě. Hlavní finanční injekce ale přijde z Evropské unie, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS z poničené obce Lužice. Řádění přírodního živlu přirovnal ke katastrofálním potopám v Troubkách v roce 1997.
„Musíme pomoc okamžitě, teď jde o čas. Budeme nabízet až pět milionů lidem, kteří byli poškození touto katastrofou. Dva miliony dotace, tři miliony úvěr rozložený do třiceti let. To je návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR), může se to změnit. Uvidíme, jaký bude zájem,“ řekl Babiš ve vysílání CNN Prima NEWS. To, co se odehrálo v obcích na jižní Moravě, je podle premiéra katastrofální. Podle něj půjde v Lužicích asi 100 domů k zemi, dalších 2000 je poškozených.
„Nabízíme 50 kubíků kulatiny nebo 100 tisíc korun dotací pro poškozený dům. To nabízí Lesy ČR. A potom samozřejmě nabízíme obcím program MMR, tam je asi 450 milionů korun, Pozemkový fond ČR pak 100 milionů korun,“ nastínil premiér kroky kabinetu.
O největší finanční injekci by se ale podle Babiše měla postarat Evropská unie. Peníze z unijního fondu by měly jít především na obnovu obcí a infrastruktury. „Jsou tu poničené školy a školky, kostel, sokolovna. Budeme požadovat pomoc od Bruselu, který poskytuje v případě takových katastrof peněžní prostředky,“ pokračoval z Lužic.
Kalkulace škod do pondělí
S krajem je prý domluvený, že do pondělního rána bude k dispozici kalkulace škod. Odhaduje, že výše nárokovaného unijního příspěvku by se podle evropských tabulek mohla vyšplhat k částce 10 miliard korun.
„Samozřejmě to musíme obhájit a říct, kolik na to přispěje vláda. Je to nějaký proces, ale nemělo by to trvat nějak dlouze. Chceme to poslat co nejdřív do Bruselu, ten potom údajně bude mít několik týdnů na to, aby naší žádosti vyhověl, nebo nevyhověl,“ rozvedl Babiš s tím, že o věci rozhoduje Evropská rada i unijní parlament.
Premiér Andrej Babiš v Lužicích, kterou zasáhlo tornádo Zdroj: CNN Prima NEWS
Připomněl, že už během pátečního jednání vlády bylo rozhodnuto o několika formách pomoci. Kabinet například schválil bezplatné poskytnutí hmotných rezerv, především pohonných hmot pro složky Integrovaného záchranného systému zasahující v obcích zpustošených tornádem.
„Je to neuvěřitelný obraz. Připomíná mi to Troubky, povodně v roce 1997,“ dodal na závěr pro CNN Prima NEWS.
Snad náklady nepřekročí 10 miliard, doufá Hamáček
V současnosti podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) probíhá statická prohlídka staveb. U řady nezajištěných domů hrozí, že by někdo mohl přijít k úhoně, stabilitu nemovitostí nemůže nikdo zaručit. Armáda a hasiči mezitím pracují na zprůchodnění pozemních komunikací, které blokují trosky a popadané stromy.
„Také je třeba postupně řešit škody. Dohodl jsem se s jihomoravskou policií, že pustí do oblasti likvidátory, aby zástupci pojišťoven mohli začít procesovat vyplácení pojistek. Děláme vše, aby byla pomoc co nejrychlejší,“ konstatoval Hamáček v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.
Vláda se v pondělí bude zabývat konkrétní pomocí, půjde pravděpodobně o kombinaci dotací a bezúročných půjček. Prioritou by mělo být mimo jiné obnovování infrastruktury. „Náklady se vyšplhají do jednotek miliard, doufejme,že to nebude přes deset. Pokud si spočítáme, kolik je tam poškozených domů, tak to budou velice jednoduše jednotky miliard,“ dodal pro CNN Prima NEWS.