reklama

Fašisto, křičeli na Orbána demonstranti. Spolu s Babišem dorazil na sever Čech

Premiér Andrej Babiš (ANO) se svým maďarským protějškem dorazili ve středu odpoledne do Ústí nad Labem. Orbánova pracovní návštěva se odehrává zhruba týden před českými sněmovními volbami, které budou 8. a 9. října. V Ústeckém kraji vede Babiš volební kandidátku svého hnutí ANO a po skončení pracovního programu se oba politici, kteří udržují dobré vztahy a kritizují migraci do EU, sejdou v ústeckém divadle s příznivci a členy hnutí. Večer přijme Orbána prezident Miloš Zeman v Lánech na Kladensku.

reklama

Babiš označuje Orbána, který v Evropské unii mnoho spojenců nemá, za svého přítele. Podobné názory mají v protiimigrační politice, která je jedním z témat volební kampaně v Česku. Minulý týden byl Babiš na dvoudenní návštěvě Maďarska, kde se zúčastnil demografického summitu. Premiéři tehdy společně kritizovali Evropskou unii, která podle nich dostatečně nebrání své hranice před ilegální migrací.

Slavnostní oběd premiérů byl připraven na zámečku Větruše, kde hnutí ANO na začátku září startovalo volební kampaň a kam tehdy nečekaně dorazil premiérův syn Andrej Babiš mladší. K zámečku se dopravili politici z města lanovkou.

Před Větruší na předsedy vlád čekalo několik lidí s transparenty. „Hanba,“ křičeli, když Orbán s Babišem vystoupili z lanovky. Skupinku přešli a vstoupili do restaurace. Na plánovanou společnou fotografii před zámečkem se nezastavili. „My oba pány, kteří apelují na ty nejnižší pudy, vyvolávají nenávist a strach, celý den provázíme,“ řekl jeden z organizátorů protestu Otakar van Gemund. „Vnímám návštěvu Orbána jako předvolební akci a přímo jako provokaci populisticky-nacionalistického hnutí, které tady v Evropě řádí,“ uvedl aktivista.

S transparenty a výkřiky „Hanba!“ či „Fašisto“ přivítali demonstranti Orbána i u Severočeského divadla opery a baletu, kde se koná tisková konference. Později se tamtéž uskuteční debata premiérů, kam ANO pozvalo své stoupence. Ti se jí budou moci zúčastnit po ukončení pracovního programu. Před divadlem v době tiskové konference stojí odhadem dvě desítky demonstrantů. V rukách mají transparenty, které hlásají například „Sraz diktátorů“ nebo „Budoucnost je Evropa a euro. Ne. Babiš!“. Podle Gemunda demonstranti před divadlem setrvají do chvíle, než vyjdou představitelé obou zemí ven, protože podle nich mají Orbán s Babišem v plánu hovořit s lidmi v ulicích. „Tam je chceme konfrontovat,“ dodal.

Předsedu maďarské vlády Babiš přijal ve středu ráno v Kramářově vile, u níž bylo zhruba 20 demonstrantů, mimo jiné ze spolku Pulse of Europe. „Vzkažme společně našemu premiérovi, že Orbánovy nenávistné praktiky v Česku odmítáme, že odsuzujeme jeho vnitřní nedemokratickou a vnější antievropskou politiku. Pojďme společně vyjádřit podporu maďarskému utlačovanému obyvatelstvu a tamní queer komunitě,“ uvedl spolek na facebookové události.

Večer v 19:00 Orbána přijme na zámku v Lánech prezident Zeman. Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka by spolu měli mluvit například o aktuální politické situaci. Zatímco Česko čekají volby již příští týden, v Maďarsku se budou konat za půl roku. Na asi hodinové schůzce, které se zúčastní i zástupci maďarské a české delegace, budou řešit i otázky migrace, situaci ve visegrádské skupině, kam kromě ČR a Maďarska patří také Polsko a Slovensko, nebo blížící se české předsednictví EU. Jednou z hlavních českých priorit bude otázka integrace západního Balkánu, tedy sousedů Maďarska, do evropských struktur. Zeman s Orbánem by se mohli bavit také o zdražování energií nebo o stavbě maďarské jaderné elektrárny, na které Maďarsko spolupracuje s Ruskem.

Orbánovo Maďarsko brojí proti LGBT

Maďarsko se stalo v červnu terčem kritiky kvůli zákonu zakazujícímu osvětu o LGBT. K dopisu lídrů 17 zemí EU na podporu sexuálních menšin, jehož podnětem zákon byl, se premiér Babiš nepřipojil. Podle něj se maďarský zákon netýká sexuálních praktik, ale má ochránit děti a rodiče.

Maďarský premiér je dlouhodobě ve sporu s mnoha unijními lídry, kterým vadí jeho styl vládnutí, jež sám Orbán označuje za neliberální demokracii. Řada jeho kolegů kritizuje, že maďarská vláda omezuje pluralitu médií, akademické svobody či činnost nevládních organizací.

Zhruba půl hodiny před Orbánovým příjezdem bylo před Kramářovou vilou zhruba 20 demonstrantů, mimo jiné ze spolku Pulse of Europe. „Vzkažme společně našemu premiérovi, že Orbánovy nenávistné praktiky v Česku odmítáme, že odsuzujeme jeho vnitřní nedemokratickou a vnější antievropskou politiku. Pojďme společně vyjádřit podporu maďarskému utlačovanému obyvatelstvu a tamní queer komunitě,“ uvedl spolek na facebookové události.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

reklama