V praxi už třetím rokem slouží jako digitální občanka a měl by ji mít každý, kdo používá internetové bankovnictví. Přesto některé lidi její existence dodnes překvapuje. Řeč je o bankovní identitě, jejímž prostřednictvím se mohou nejen občané ČR přihlašovat do aplikací státní správy nebo od 1. února nově podávat přihlášky na přijímací zkoušky. Kolik lidí ji používá, k čemu dalšímu slouží a jak ji vytvořit? Na to vše odpovíme v přehledu redakce CNN Prima NEWS.
Co je to bankovní identita?
Ve zkratce je bankovní identita metoda ověření vaší totožnosti, jako když předkládáte občanský průkaz. Jedná se též o způsob přihlášení do portálů státní správy i různých firem, a to prostřednictvím stejných údajů, jakými se přihlašujete do svého internetového bankovnictví.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vše o přihlašování na přijímací zkoušky 2024. Na co si dát pozor a kdy čekat výsledky?
Jak si vytvořit bankovní identitu?
V případě, že máte český bankovní účet, který jste si vytvořili na pobočce nebo pomocí agenta, který k vám přijel a provedl ověření totožnosti, a používáte internetové bankovnictví své banky, už nejspíše bankovní identitu máte. Jedná se o stejné přístupové údaje.
Pokud se do nějaké služby přihlašujete poprvé (například do portálu MojeDaně.cz či systému podávání přihlášek na střední školy), většinou už jen stačí potvrzení prostřednictvím mobilní aplikace vaší banky.
Které banky poskytují Bank iD?
V České republice poskytuje bankovní identitu deset bank, včetně těch nejfrekventovanějších jako Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka či Air Bank. Celý seznam najdete na stránkách služby.
V čem spočívají výhody Bank iD?
Myšlenka bankovní identity je jednoduchá. Jelikož si bankovní účet nejde založit jinak než řádným ověřením totožnosti, nelze ji jen tak zfalšovat. V praxi funguje stejně jako digitální občanský průkaz, který je dostupný kdykoliv a odkudkoliv, pokud máte připojení k internetu. Není třeba žádný další speciální účet, heslo či přístroj. Navíc jde o zcela bezplatnou službu.
Co všechno můžete dělat s bankovní identitou?
Při komunikaci se státem je bankovní identita jednou z možností, jak se přihlásit k různým účtům. Díky ní lze vstoupit do Portálu občana, kde si můžete zkontrolovat platnost svých dokladů, obnovit řidičský průkaz, založit živnost či získat výpis z Trestního rejstříku. Dále bankovní identita funguje pro následující seznam úkonů:
- založení a přihlášení do datové schránky
- podání žádosti o rodičovský příspěvek na Úřadu práce ČR
- přihlášení do České správy sociálního zabezpečení a zjištění podrobnosti o výši důchodů
- vyplnění a podání daňového přiznání skrze portál MojeDaně
- stažení certifikátu o očkování, prodělané nemoci či provedeném testu na covid
- podání přihlášky na přijímací zkoušky na střední školy (od 1. února 2024)
- nahlédnutí do seznamu vydaných i nevydaných léků v aplikaci eRecept
- zobrazení přestupků řidiče nebo podání žádosti kvůli zrušenému letu na Portálu dopravy
A to je jen zlomek služeb, do které se může kdokoliv s bankovní identitou přihlásit. Celý seznam úřadů a firem najdete zde.
VIDEO: Jak probíhá elektronické přijímací řízení na střední školy?
Jak funguje ověřování?
Je to snadné, stačí pár kliknutí. Na portálu firmy nebo úřadu, který využívá Bank iD, zvolíte příslušné přihlášení. Následně vyberete ověření prostřednictvím své banky a budete přesměrováni na její stránky, kde odsouhlasíte předání údajů. Poté budete přesměrováni zpět na portál, kde již budete bankovní identitou ověřeni. Přihlašovací údaje vidíte jen vy a vaše banka.
Jak bezpečná je bankovní identita?
Využívání Bank iD je velmi bezpečné, protože ji poskytují samy banky. Úřady ani firmy nikdy neuvidí vaše heslo či jiné přihlašovací údaje. Samotné ověření se uskutečňuje v prostředí banky. Kromě zadání uživatelského jména a hesla úkon potvrzujete mobilním klíčem či kódem z SMS zprávy. Sami se rozhodujete, která data chcete sdílet a ke kterým přístup neposkytnete.
Kde byla použita má Bank iD?
Po přihlášení do on-line bankovnictví máte k ruce přehled, kde najdete, u kterých firem či úřadů jste kterou službu využili a komu jste poskytli své údaje.
Kolik lidí v Česku ji využívá?
Bankovní identitu podle nejnovějších statistik použily loni čtyři miliony uživatelů, což je meziročně o sto procent více. Dostupnou ji má šest milionů občanů u deseti bank. Bank iD je nejpoužívanějším způsobem digitálního ověření totožnosti lidí v Česku.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) chce vytvořit národní srovnávač cen potravin, od něhož si slibuje, že pomůže snížit ceny potravin. V čem je podle expertů háček?