Piráti by měli mít stejný počet ministrů jako hnutí STAN, zdůraznil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf partaje Ivan Bartoš. Řekl také, že Piráti nezrazují své ideály, když se chystají na vládu s ODS, jejíž politiku v minulosti kritizovali. Podle Bartoše je ODS pod vedením Petra Fialy jiná a 90. léta už nehrozí.
Už jste se vyrovnal s volebním debaklem?
Nehodnotil bych to jako debakl z pohledu koalice Pirátů a STAN. Sice jsme mířili výš, ale holt se nám nepodařilo přesvědčit dostatečný počet lidí, že náš program a postup je ten vítězný. Velkou roli hrálo kroužkování, bylo poměrně dost kroužkovacích kampaní, které dělalo třeba sdružení Milion chvilek. Vidím to tak, že 840 tisíc lidí volilo koalici jako celek, naprostá většina byla spokojená s pořadím na kandidátkách, tedy například s pirátskými lídry v čele kandidátek v řadě krajů. Čehož si velice vážím.
Pro Piráty to ale debakl je.
Ztratili jsme 18 poslanců a musíme se s tím vyrovnat.
Vám osobně se to podařilo? Co jste po volbách cítil?
Tak samozřejmě jsem byl smutný a rozčarovaný. Mrzí mě to i osobně, ve Sněmovně jsme měli dobře zaběhnutý klub a skvělé odborné týmy. Naši poslanci byli produktivní, dokázali navrhovat kvalitní zákony, nejen jednoduché novely. To know-how se ale naštěstí neztrácí. Od prvního dne po volbách mám práci, vyjednáváme o programových prioritách, debatujeme o uspořádání Sněmovny. Důležité je se otřepat z výsledku a pokračovat v práci.
V jednu dobu se o vás mluvilo a psalo jako o premiérovi, pak přišla studená sprcha. Naučilo vás to něčemu?
Nepřijímal jsem to mediální pasování do role, že Bartoš chce být premiér. Ke všemu přistupuji s pokorou. Důvody, proč se to stalo, analyzujeme. Byla jich zajisté celá řada a musíme s nimi do budoucna pracovat a z chyb se poučit. Kampaň čelila nebývalé kritice médií. Pochopil jsem, že v České republice jede masivní dezinformační kampaň, a to nejen v otázkách výstavby Dukovan nebo mezinárodních vztahů nebo covidu. Dezinformace jsou nástrojem politického boje. Ve chvíli, kdy jsme vyzvali premiéra Babiše na souboj, jsem se já osobně i Piráti stali cílem různých řetězových e-mailů. Byli jsme terčem nejmasivnější dezinformační kampaně, jaká tu kdy byla. A premiér mluvil stejným hlasem jako dezinformační scéna. To je fakt, nikoliv výmluva.
To je podle vás jediný důvod? Nebyly chyby i na vaší straně?
Chyby se určitě staly. Teď je předčasné dělat závěry, počkáme na tu analýzu. Řešíme i otázku, jestli bylo správné grafické zpracování kampaně atd. Měli jsme dobrý a realistický program. Důležité je, že se stalo to, co společnost chtěla. Andrej Babiš nebude pokračovat v roli premiéra České republiky.
Chápu, že vaším cílem bylo porazit dohromady Andreje Babiše. Na druhou stranu, Piráti vyrostli na kritice klasické politiky i na kritice šíbrů z ODS. Teď s nimi plánujete vládu. Za cenu vládních postů tedy slevíte ze svých zásad?
Podařilo se nám prosadit spousty protikorupčních zákonů. Politika se výrazně změnila. Věřím, že Petr Fiala vede ODS jinak a devadesátky se v České republice nebudou nikdy opakovat. Jako se už nebude opakovat to, že Česko řídí z pozice premiéra člověk bez morálních hodnot. Naším cílem je, abychom mohli plnit věci z programu.
Se čtyřmi poslanci si brousíte zuby na tři ministerstva. Není to trochu neadekvátní k tomu volebnímu výsledku?
Vycházím z koaliční smlouvy. Reflektujeme výsledek voleb, protože podle koaliční smlouvy mělo být zastoupení ve vládě 1 pro STAN ku 2,5 pro Piráty. To mělo reflektovat případný nepoměr mandátů. Ale se STAN je shoda, že zastoupení by mělo být férové. Zároveň je třeba vnímat, že podle odhadu bylo zhruba 600 tisíc voličů spokojeno s danou podobou kandidátky včetně pirátských lídrů či Piráty kroužkovalo. Tito lidé očekávají, že je budeme důstojně zastupovat ve vládě či Sněmovně, čemuž chceme dostát.
To znamená, že Piráti by měli mít stejný počet ministrů jako STAN?
Ano, předpokládám, že bychom v možné budoucí vládě měli mít stejné zastoupení. Uvidíme, jak bude ve finále rozdělená struktura vlády. Zatím řešíme, kolik bude ministerstev. Ale jdeme do vyjednávání jako koalice Pirátů a STAN se 37 poslanci.
Vít Rakušan s tím souhlasí?
Bavili jsme se o férovém zastoupení a s tím souhlasí.
My jednáme vždycky fér. Od Vítka Rakušana zaznělo, že podaná ruka Starosty platí.
Co vaše vztahy s Vítem Rakušanem? Budete přátelé jako před volbami?
Připravujeme se na jednání společně. Na koaliční spolupráci se nic nemění. Máme korektní vztahy, píšeme si, vidíme se obden. Teď se jen snažím být co nejvíc doma, protože během kampaně to nešlo. V současnosti to není o moc lepší. Takže to teď není tak, že bych se s Vítkem viděl na nealkoholickém pivu, snažím se vracet domů.
Nevyčítáte hnutí STAN finální výsledek voleb? Některé organizace Starostů a nezávislých před volbami vyzývali ke kroužkování, zatímco vy jste voličům říkali, aby hlasovali pro celou kandidátku. Bylo to od STAN fér?
To bude také výsledkem analýzy. My jednáme vždycky fér. Od Vítka Rakušana zaznělo, že podaná ruka Starosty platí. Dokud se neukáže, že to je jinak, na tuhle linku bych nenaskakoval. Teď bych to zkrátka neřešil.
Ostatní čtyři strany by měly většinu ve sněmovně i bez Pirátů. Je možné, že byste nakonec ve vládě nebyli? Zaznívají hlasy, že ODS je na vás moc konzervativní.
Jsme liberálně středová koalice, Spolu je spíš konzervativní a víc na pravici. Pro nás všechny je ale důležitý závazek voličům obou koalic a záměr dohodnout se. Naším cílem je vyjednat priority v programu, které budou dobré pro Česko.
Co v programovém prohlášení za vás určitě nesmí chybět?
Chtěli bychom definovat principy vládnutí. Vláda by měla jednat otevřeně a reflektovat názory odborníků. Zkrátka jiný styl, než že někdo zemi řídí autoritativně a pomocí SMS. Co se týče programových oblastí, ve spoustě věcí se s koalicí Spolu shodneme. Potřeby naší země jsou zřejmé – infrastrukturní stavby, dostupné bydlení, aby se hnulo s exekucemi, aby se řešily insolvence, platy pedagogů. Jsou nové otázky, jako rostoucí ceny energií a plynu.
Naši programoví experti spolupracují a uvidíme, jaký bude výsledek do programového prohlášení vlády. Chtěl bych, aby bylo konkrétní a aby bylo jasné, co chce vláda dělat. Aby tam byly měřitelné cíle. Obrovskou otázkou je i deficitní rozpočet Aleny Schillerové (za ANO). Podle něj nemůžeme postupovat. Musíme ho racionalizovat a zaříznout věci typu kanál Dunaj–Odra–Labe. Jsou tam peníze, které mají jít na nesmyslné projekty.
Co daně? Vy jste chtěli více zdanit například komerční nemovitosti, zatímco Spolu deklarovalo, že zvyšovat daně nechce. Jak moc na tom budete trvat?
Vyjednává o tom finanční tým s týmem pro průmysl a obchod. Také jsme si dali za cíl, aby zvýšení daní nebylo nutné. Ale třeba zdanění těžby nerostných surovin je na stole, to zdanění je velmi nízké. Nejdříve musíme vyřešit energetickou krizi, aby to neodnesli lidi a malé firmy. Pak už jít cestou koncepční skrze změnu energetického zákona a konkrétní projekty. To jsme teď v jednáních vypíchli.
Už máte jasno, jaká ministerstva chcete? Mluví se třeba o novém resortu pro digitalizaci.
Nešlo by o vznik nového úřadu a nárůst byrokracie. Úvaha jde směrem, že na Úřadě vlády by byl vicepremiér nebo ministr, který by zastřešoval jednotlivé agendy různých ministerstev a ty se tam postupně přesouvaly. Je to jedna z oblastí, kde máme s Piráty vysokou úroveň expertizy, je to jedna z našich hlavních domén. Stejně tak chceme řešit efektivitu státní správy. Debata o resortech je stále otevřená.
Heslem koalice Spolu bylo: Míříme na Západ. Tak věřím, že větší příklon k liberálním zemím bude převládat.
A nějaká konkrétní jména už máte? U koalice Spolu se rýsuje Vlastimil Válek na ministerstvo zdravotnictví.
Představili jsme vládní tým už dávno před volbami, kde je asi 40 potenciálních lidí na všechny resorty. Pana Válka označil za ministra pan premiér Babiš a začal si ho zvát do vlády. To je otázka spíš na koalici Spolu. Ale jak už jsem říkal, řešíme spíše počet ministerstev a strukturu vlády než konkrétní jména.
Předseda ODS Petr Fiala řekl, že si dokáže představit pozici ministra pro Evropské záležitosti. Dokážete se s ODS vůbec na něčem shodnout? Protože vaše názory na EU jsou dost rozdílné.
Evropská unie i naše předsednictví je zcela zásadní. Premiér Babiš to podcenil. Pokud tento resort vznikne, řešíme, zda to bude dočasná, nebo trvalá role. Nemůže to táhnout sám premiér s podporou ministerstva zahraničí. Co se týče priorit, jsou témata, která nebudou problematická. Ať už třeba otázky zdravotní spolupráce, vnější ochrany hranic, digitální trh. Pak mohou být věci, které budou obtížnější. Ale heslem koalice Spolu bylo: Míříme na Západ. Tak věřím, že větší příklon k liberálním zemím bude převládat.
Budete chtít pokračovat v čele Pirátů a obhajovat funkci předsedy na celostátním fóru v lednu?
Novináři se mě po volbách ptali na legitimitu pokračování v čele Pirátské strany. Řekl jsem, že přebírám zodpovědnost za výsledek. Na Pirátském fóru se objevil podnět k mému odvolání, ale 90 procent hlasujících straníků se vyslovilo proti. Zásadní bude společné hlasování o vládě, soustředím se teď na vyjednávání. V lednu se bude hodnotit celá situace, bude hotová analýza o kampani. Vodítkem pro mě budou i nominace. Zatím důvěru cítím. Pokud tam ta vůle bude, post předsedy se pokusím obhájit.