V Plzni je čím dál více nebezpečno, stěžují si obyvatelé. Město hledá řešení

Bezpečnostní situace v Plzni se zhoršuje.

Bezpečnostní situace v Plzni se zhoršuje

Bezpečnostní situace v Plzni se zhoršuje. Tvrdí to tamní obyvatelé a za pravdu jim dávají i policejní statistiky. Primátor krajského města Roman Zarzycký (ANO) se v souvislosti s tím chce obrátit na vládu. Mezi lokality, které v místních, ale i v návštěvnících budí největší obavy, patří parky a hlavní nádraží.

Plzeňské hlavní nádraží je branou do západočeské metropole. Zároveň jde ale o místo, kde se často v hloučcích sdružují lidé bez domova nebo narkomani. Policejní zásahy jsou zde prakticky na denním pořádku. Situaci měla zklidnit služebna městské policie. V Plzni si od jejího vybudování slibují snížení kriminality a zvýšení pocitu bezpečí, a na tom se shodují i místní obyvatelé.

ČTĚTE TAKÉ: V Česku jsou tisíce krytů pro čtvrt milionu lidí. Podívejte se, kde vybudovali ten nejbližší

Jako úplně bezpečné ale lidé v Plzni nevnímají ani tamní parky a další místa. Jen za letošek už policisté v Plzni vyšetřují jedenáct vražd nebo pokusů o ně. Do konce roku přitom zbývá ještě více než měsíc. Loni přitom takových případů kriminalisté neřešili ani polovinu. „Já bych tam večer nešla, kdepak,“ popsala pro CNN Prima NEWS jedna z obyvatelek.

„Jedna věc je, že necítíme bezpečí pocitově. Druhá věc je také, že je tady nepochybně 40 tisíc cizinců, což souvisí nejen s výskytem montoven na našem území, ale i s dopady ukrajinské migrační krize,“ uvedl plzeňský primátor Roman Zarzycký. Vedení města se už v minulosti obrátilo na vládu s žádostí o změnu zákona tak, aby bylo znovu možné vykázat problémové lidi do místa jejich trvalého bydliště. Ministerstvo vnitra to ale odmítlo a doporučilo zaměřit se na prevenci.

Pokuty jsou k ničemu

„Odeslal jsem ministru Rakušanovi dopis se žádostí o znovu setkání. Potřebujeme nástroj pro to, abychom je dokázali vykazovat do místa trvalého bydliště, pokud u nás setrvávají a páchají přestupkovou nebo jinou trestnou činnost,“ doplnil Zarzycký.

Sankce, jako třeba pokuty, jsou podle vedení města naprosto neúčinné. Problémoví, kteří je dostanou, stejně neplatí.

MOHLO VÁM UNINOUT: Konec sokolovského ghetta. Místo něj chce radnice vybudovat policejní stanici

Tagy: