Gayové, lesby a další příslušníci LGBT komunity to na Slovensku nemají vůbec lehké. Další ránu jim může zasadit nejnovější nápad z dílny nacionalistické Slovenské národní strany (SNS), které šéfuje Andrej Danko. Místopředseda Národní rady a klíčový spojenec premiéra Roberta Fica hodlá totiž se svými poslanci zakázat propagaci sexuálních menšin na školách. V návrhu navíc jeho zákonodárci píší, že chtějí zamezit šíření myšlenek „netradičních sexuálních orientací a rodových identit“.
„Cílem návrhu zákona je zabezpečit, aby vzdělávací proces ve školách a školských zařízeních byl v souladu se zásadami a normami, které odráží kulturní a etické hodnoty slovenské společnosti, a podporoval jak výchovu k zodpovědnému občanství, respektování biologických a společenských daností, tak i ochranu integrity rodinných vztahů,“ stojí v návrhu zákona poslanců SNS, který cituje například slovenská tisková agentura SITA.
ČTĚTE TAKÉ: REPORTÁŽ: Milovaný i odmítaný. Na Slovensku o Ficovi s bachařem, penzistou či bezdomovcem
Jeho součástí je i plánované vymezení pojmu „netradiční sexuální orientace“. „Pod tímto pojmem se rozumí jakákoliv sexuální orientace, která se odchyluje od tradičního chápání vztahu mezi mužem a ženou,“ pokračují Dankovi poslanci s tím, že mezi tradiční hodnoty patří manželství pouze jako svazek mezi mužem a ženou.
Majitel baru Tepláreň: Většina slovenských politiků je homofobní, roli hraje ruská propaganda
Útok na gay bar Tepláreň byl teroristický čin, který ale slovenské politiky nijak nezměnil. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl majitel podniku a LGBTI aktivista Roman Samotný. Dodal, že většina slovenských politiků je otevřeně homofobní a postavení jeho komunity se od útoku ještě zhoršilo. Samotný rovněž zmínil, že vliv může hrát také ruská propaganda, která si podle něj vybrala za své téma ke štěpení slovenské společnosti právě LGBTI menšinu.
Podle zákonodárců SNS v čele s Dankem, díky nimž má vláda premiéra Roberta Fica většinu v Národní radě, je hlavním smyslem jejich návrhu „ochrana dětí a mládeže před vlivy, které by mohly být v rozporu s ústavními principy“.
„Zavedení zákazu propagace myšlenek týkajících se netradičních sexuálních orientací a rodových identit je též reakcí na obavy rodičů a širší veřejnosti, kteří se domnívají, že některé obsahy šířené na školách mohou být nevhodné vzhledem k věku a vyspělosti dětí,“ stojí dále v návrhu zákona poslanců SNS.
Danko a spol. se během prázdnin ve svém odporu k LGBT komunitě činili. Na svých sociálních sítích s železnou pravidelností sdílel různé odsudky na adresu gayů, leseb a dalších. Stejně tak politici SNS naznačovali své plány a rovněž se vyptávali příznivců, jaké jsou jejich názory na LGBT komunitu.
Součástí návrhu má být i mechanismus, díky kterému by ministerstvo školství mohlo ukládat pokuty těm školám, které takové ustanovení poruší. Pokud tedy návrh skutečně projde.
Slovenská národná strana sa zameria na obmedzenie propagácie LGBTI tém v školách SNS na septembrovú schôdzu Národnej...
Posted by Andrej Danko - predseda SNS on Thursday, August 8, 2024
Hrozí žaloba z EU
Je však otázka, zda má zákon šanci projít. Ministerstvo školství drží strana Hlas-SD a šéf resortu Tomáš Drucker již vzkázal poslancům z koaliční SNS, aby se „věnovali problémům na vlastních resortech“.
Mezi Hlasem a SNS to už delší dobu jiskří, aktuálně zejména kvůli pozici předsedy Národní rady. Tu do svého zvolení prezidentem zastával Peter Pellegrini a nyní ji dočasně vede Peter Žiga, rovněž zákonodárce Hlasu. Danko však po křeslu šéfa parlamentu, v němž v minulosti již seděl, mocně touží.
Podle slovenského Denníku N navíc v případě prosazení zákona hrozí reakce ze strany Evropské komise. Ta už kvůli obdobné legislativě žaluje u Soudního dvoru EU Maďarsko.
Stejně tak se dá očekávat odpor minimálně části současné slovenské opozice, především pak hnutí Progresivní Slovensko (PS). Na odpor se může postavit také liberální Svoboda a Solidarita (SaS), naopak otazník visí u konzervativních partají, jako jsou Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) či hnutí Slovensko (dříve OLaNO).
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Atentát na Fica: Mohla ochranka zasáhnout lépe? Test redakce s experty hovoří jasně