reklama

Obranu bude řídit Afroameričan, vnitro indiánka. Biden postavil rozmanitý kabinet

Nový americký prezident Joe Biden sestavil nejpestřejší kabinet v dějinách země. Poprvé v něm zasedne příslušník LGBT komunity, do vlivných pozic Biden dosadil také řadu žen. A například resort obrany poprvé v historii USA povede Afroameričan.

reklama

Bidenovu vládu definuje rozmanitost a rozdělení pozic mezi zástupce obou pohlaví. Je v ní také vícero ras a etnik. Zasedl v ní i příslušník LGBT komunity, kterým je bývalý starosta města South Bend ve státě Indiana Pete Buttigieg. Mladá vycházející hvězda demokratů se ujme ministerstva dopravy. Před oficiálním oznámením se spekulovalo o tom, že by mohl dostat na starost ministerstvo pro záležitosti veteránů, či dokonce resort obrany, neboť je zároveň válečným veteránem z Afghánistánu.

Buttigieg v roce 2015 učinil svůj coming out, veřejně přiznal, že je gay. Jeho jméno se dostalo do širokého povědomí Američanů zejména během demokratických primárek. Přestože mu bylo teprve 38 let, usiloval o nominaci na prezidenta. Jeho šance byly mizivé, ale i tak zanechal velmi dobrý dojem a držel se ve hře překvapivě dlouho. Proto bývá označován za budoucí demokratickou naději.

Vnitřní bezpečnost bude v rukou rodilého Kubánce

Americké ministerstvo obrany má poprvé v historii v rukou Afroameričan. Konkrétně jde o vysloužilého armádního generála Lloyda Austina, bývalého náčelníka Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku. Na stejné pozici působil i Jim Mattis, kterého si do čela obrany vybral Bidenův předchůdce Donald Trump, po sporech s ním ale Mattis po čase skončil.

Nastupující ministr obrany USA Lloyd Austin
Nastupující ministr obrany USA Lloyd Austin

V úřadu zasedl i rodilý Kubánec Alejandro Mayorkas. Muž, který se do USA dostal se svými rodiči poté, co na karibském ostrově propukla komunistická revoluce vedená bratry Fidelem a Raulem Castrem, dostal do své správy ministerstvo vnitřní bezpečnosti, které bylo zřízeno po teroristickém útoku 11. září 2001 na Světové obchodní centrum v New Yorku.

Hispánskou komunitu ve vládě zastupuje i Miguel Cardona, který se ujmul ministerstva školství. Ten se narodil v USA, jeho rodiče ale pocházejí z Portorika, které patří pod správu Spojených států. Mexické kořeny má Xavier Becerra, který se postavil do čela ministerstva zdravotnictví.

První indiánka v americké administrativě

V nové americké vládě dostalo příležitost hned několik zástupkyň ženského pohlaví. Například ministerstvo financí, které patří mezi nejstarší resorty v USA, vede vůbec poprvé žena – bývalá předsedkyně Rady guvernérů Federálního rezervního systému Jannet Yellenová. Dosud resort financí vedlo 77 mužských ministrů a řada dalších mužů stála v jeho čele na přechodné období.

Ministryní se stala i Deb Haalandová. Ta se navíc stala i první zástupkyní domorodých obyvatel Ameriky, neboť patří do indiánského kmene Kawajků v Novém Mexiku. Haalandová dostane do rukou ministerstvo vnitra. To americké se však na rozdíl od jiných resortů vnitra ve světě stará o správu přírodního bohatství federální země a také o programy vztahující se právě k původním obyvatelům Ameriky.

První indiánka v americké nejvyšší administrativě Deb Haalandová
První indiánka v americké nejvyšší administrativě Deb Haalandová

Ministerstvo energetiky nyní povede první dámská guvernérka Michiganu Jennifer Granholmová. Ministryní bytové výstavby se stane Afroameričanka Marcia Fudgeová. Černošskou komunitu v Bidenově administrativě zastupuje i Linda Thomasová-Greenfieldová, nová americká ambasadorka při OSN. Jak Fudgeová, tak Thomasová-Greenfieldová se tak staly prvními černošskými ženami v těchto funkcích.

Bývalí Obamovi muži

Biden oznámil první jména již 23. listopadu. Kromě Mayorkase šlo ještě o Antonyho Blinkena, který se ujme ministerstva zahraničních věcí.

K tématu

O záležitosti veteránů se postará Denis McDonough, který již má zkušenosti s prezidentskou administrativou. V letech 2013 až 2017 byl personálním šéfem Bílého domu za úřadování Baracka Obamy. Má tudíž se zasedáním kabinetu zkušenosti. Stejně je na tom i nový ministr zemědělství Tom Vilsack. Ten strávil v této pozici celých osm let za vlády prezidenta Baracka Obamy.

Ministrem spravedlnosti se stane právník Merrick Garland, který v minulosti usiloval i o křeslo v Nejvyšším soudu USA.

Všechna výše zmíněná jména v současnosti schvaluje americký Senát, většinu Bidenových kandidátů již politici svým hlasem posvětili.

K tématu

Další hlavní zprávy

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Byznys

ON-LINE: Restauratéři z Chcípl PES otevírají. Mají plán, jak odpálkovat policisty

Živě ON-LINE: Restauratéři z Chcípl PES otevírají. Mají plán, jak odpálkovat policisty

Politické hnutí Chcípl PES – Otevřeme Česko vyzvalo majitele restaurací a další živnostníky, aby v sobotu 23. ledna otevřeli své podniky. Označí je jako politické buňky s petičním místem, tím pádem budou moci mít podle výkladu organizátorů otevřeno. Politická jednání totiž mají výjimku z vládních nařízení. Hospody a další podniky nebudou otevřeny pro veřejnost, ale pro ty, kteří se s peticí budou chtít seznámit nebo ji podepsat. Živnostníci navíc dostali manuál, jak mluvit s policií, když je někdo nahlásí.

Česko zůstává ve 4. stupni PES. Za pátek přibylo 8423 pozitivně testovaných
Lyžaři, máte smůlu. Vleky stále nejezdí, policie je zastavila i v Telnici
Čekání na očkování je jako fronta na ledničku za socialismu, kritizuje poslanec za ANO
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama