Značku ČSSD letos v komunálních volbách schovávám, není přítěží, ale komplikací, přiznal v rozhovoru pro CNN Prima NEWS starosta Náchoda a někdejší poslanec Jan Birke. V září jde k volbám se svým uskupením Jan Birke pro Náchod. Dlouholetý sociální demokrat se rozpovídal i o tom, jak na tom více než devět měsíců po prohraných sněmovních volbách partaj je, o vedení strany i o tom, jak by se ČSSD mohla postavit znovu na nohy.
Jak jste došel k tomu, že v září do voleb nepůjdete pod značkou ČSSD, ale že vytvoříte vlastní uskupení?
Měl jsem několik možností, ale nakonec jsem se rozhodl, že není potřeba riskovat, ale jít na jistotu. V místě, kde kandidujete poněkolikáté, několikrát jste vyhrál a všichni vědí, že jste sociální demokrat, nemůžete jít s nějakým uskupením, které se jmenuje třeba pro lepší Náchod a podobně. Tak jsem se rozhodl, že do toho vložím nejvíc, co mám, a to své jméno. To je velmi neobvyklé v komunálních volbách. Postavil jsem to jako Jan Birke pro Náchod – všichni vědí, kdo je Jan Birke i to, že je sociální demokrat.
Vybral jsem si 10 nebo 11 nejlepších sociálních demokratů, kteří se mnou spolupracují dlouhodobě, a zbytek míst jsem nabídl lidem, kteří by nikdy nekandidovali za žádnou politickou stranu, ani za levicovou, ani za pravicovou. Šli do toho, věří mi. Vědí, že po 12 letech jsme tady něco předvedli a že to má smysl, budou aktivní. Jsou to známí lidé, kteří mají za sebou nějaký příběh, zkušenost, jsou to právníci, lékaři, učitelé, zdravotní sestry a mají předpoklad býti úspěšní. Takže za mě je 27členná kandidátka nabušená velmi kvalitními jmény. Dobře víme, že se tam všichni nedostaneme, ale uspět chci. Před čtyřmi lety jsme měli 32,5 procenta, kdy sociální demokracie byla už téměř na kolenou, a já jsem takhle neuvěřitelně ulétl. Dostali jsme 11 mandátů, tedy cokoliv dnes bude víc, budu strašně spokojený.
Když získáte méně mandátů, spokojený nebudete?
Když to bude méně, budu mít více starostí, protože to pak budu muset komplikovaně skládat. Komunální volby jsou v koalicích vždycky hodně o lidech, v Náchodě to není o politice. My si vždy při jednání sundáme stranická trička a jdeme se hlavně dohodnout, protože spolu budeme čtyři roky žít. A když říkám žít, tak opravdu, protože na radnici jste často víc než doma.
Ať chcete, nebo ne, vypadá to, že značku ČSSD letos schováváte. I když vy ji jako dlouholetý sociální demokrat asi úplně neschováte.
Máte pravdu, že to tak vypadá... Ono to tak je. V tuto chvíli se vedení sociální demokracie pustilo do strašně složité práce. Říkám jim kluci, protože všichni jsou mladší než já, takže kluci podle mého názoru velmi dobře zvládli oddlužení strany – jednu chvíli tam hrozil finanční kolaps. V tuto chvíli se jim to podařilo, což je úžasné, ale od listopadu neřešili nic jiného než stabilitu ekonomiky. Pokud chcete být lídrem politické strany a něco nabízet lidem, ale máte vlastní dluhy, nikdo vám nevěří. Takže to byl klíčový krok.
K tomu ale potřebujete dělat politiku. Musíte být vidět, reagovat na aktuální dění. To se moc nedaří. Vláda má celou řadu problémů a je potřeba být konstruktivní, věcnou, ne složitou, ale jednoduše mluvící opozicí, o které bude slyšet. Je nutné voličům říci, že sociální demokracie má své místo v politické mapě v ČR a že je škoda, že vypadla z nejvyšších pater. A že by se tam měla vrátit. Ale dokud o tom nezačnete mluvit – nemyslím bezhlavě kritizovat, ale věcně hovořit – tak se tam nikdy nedostanete.
Nemáme nic, strana není v dobré kondici.
Jste ve straně pořád rozdělení, když teď ve volbách nejdete za ČSSD? Protože to nepůsobí tak, že se dáváte dohromady, jak jste říkali.
Sociální demokracie v tuto chvíli není v dobré kondici. Já se za ni ale vůbec nestydím, proto na kandidátce budu jako člen ČSSD. Všichni, kteří jsou členové, to tam budou mít. Když kandidátka přijde domů, bude tam Jan Birke, člen ČSSD. Kdybych se za ni styděl, udělám to, co udělala řada mých bývalých kolegů – odejdu z politické strany. To já prostě neudělám, nikdy.
A přiznám se, že když řada mých kolegů kandidovala za jiná uskupení, byl jsem k tomu trošku kritický, například k Martinu Netolickému, když udělal své uskupení. Řekl jsem, že je to zbytečné. Ale v té době ještě byla ČSSD parlamentní stranou, měli jsme celou řadu senátorů, dokonce pár hejtmanů, ale dneska nemáme nic. Nemáme poslance, máme dva senátory, jednoho hejtmana, který je člen ČSSD, ale vlastně není náš. (Martin Netolický kandidoval jako lídr subjektu 3PK – Pro prosperující Pardubický kraj, tedy společné kandidátky ČSSD, hnutí Společně pro kraj a nestraníků v Pardubickém kraji, pozn. red.) To znamená, že strana není v dobré kondici, je potřeba ji spravit, dát ji do pořádku ekonomicky. A být realista.
Ve vysoké politice se celá politická strana dostávala do schizofrenní situace, lidé nám přestali rozumět. Každou chvíli jsme měnili své rozhodnutí, takže jsme začali být dokonce mnohdy směšní. Když s takovou značkou půjdu do komunálních voleb a cítím, že jsem jiný, tak abych mohl něco změnit, nejdřív ji musím postavit na vlastním jméně. Respektuji tu značku, dlužím jí to, strašně moc mi dala a já ji nikdy neopustím, a podle mého názoru pokud budu úspěšný v komunálních volbách a bude úspěšná i řada mých kolegů, tak pak je možnost, že se do dvou tří let ve volbách zase vrátíme ke značce ČSSD a začneme komunikovat s tou značkou. Musí být silnější než tři a půl procenta.
Chcete se tedy odrazit od komunálu, a pak se jako sociální demokraté vrátit do vyšší politiky?
Ano, vždycky říkám, že do vrcholové politiky by měl jít ten, kdo je úspěšný v komunální politice. To je základní předpoklad. Šel jsem tam, když jsem byl úspěšný, teď jsem se z ní stáhnul. Ne, že mě podrazila, ale jsem docela rád, že jsem odtud pryč, protože se nemusím scházet s některými lidmi, se kterými jsem se scházet nechtěl. Demokracie je někdy složitá, především vyjednávání. V tuto chvíli jsem se stáhnul, jednoznačně jsme prohráli volby, nikdo jiný za to nemůže než my sami, a teď je na nás, jestli se tam vrátíme. Podle mého názoru je jediná šance, jak se tam vrátit, přes komunální politiku.
Ale v současné době, tedy v komunálních volbách 2022, je pro vás značka ČSSD přítěž?
Ne přítěž, ale komplikace, protože v některých případech jsou na ni lidé historicky alergičtí, v některých městech ji nerespektují. A kdo si ji dá do popředí, tak velmi významně riskuje. To uvidíte, že se nedostane přes pět procent. Lidé mu nedají šanci, protože má nálepku sociálního demokrata.
Když se stanete zbytečným a směšným, je to konec. To by se politikovi nemělo stávat. Lepší je odejít.
Například i náměstek primátora za ČSSD v Pardubicích Jakub Rychetský jde v září do voleb se sdružením Žijeme Pardubice. Je tedy letos skrývání značky vaše taktika?
Ani ne taktika, je to reálná reakce na aktuální stav. Pokud kolegové chtějí všichni uspět, dělají podobné věci jako já. Jako taktika to svým způsobem může vypadat, ale jak říkám, všichni vědí, že jsme sociální demokrati. Jde zkrátka o to, že se chceme vrátit zpět přes úspěšnou komunální politiku. My už nemáme tolik pokusů jako nově vznikající strany nebo současné strany, které mají kolem 30 procent, protože ony nemají za sebou ty skandály, které jsme měli my.
Říkal jste, že jste si to loni v říjnu ve sněmovních volbách pokazili sami. Co jste měli udělat jinak?
Měli jsme být autentičtí. Z ničeho nic jsme začali dělat věci, které po nás nikdo nechtěl. Za prvé jsme měnili názory, během jednoho týdne jsme se otáčeli o 180 stupňů. Běžný občan, náš volič, to nemá rád. Za druhé jsme si posílali vzkazy přes média a kritizovali jsme jeden druhého, to přeci nejde. Pomlouvali jsme se, potom jsme si přestali věřit, a to proto, že jsme přestali vyhrávat volby. Neměli jsme lokální malé úspěchy. Potom byl velký exodus významných jmen, například Sláva Ludvík. Strašně mě mrzí, že takový člověk odešel. A měl k tomu sto a jeden důvod, čemuž rozumím. Mnoho lidí také odešlo proto, že cítilo, že to nebude tak ekonomický přínosné, jako to bylo, ale tak to je v každé politické straně. Ty mi nevadí, že odešli.
Ale důležité je, že nám lidé přestali rozumět a věřit, v některých případech jsme se stali zbytečnými na politickém spektru. Když se stanete zbytečným a směšným, je to konec. To by se politikovi nemělo stávat. Lepší je odejít. Takhle jsme dneska posuzováni. Lidé říkají, že by mě volili, ale že ČSSD nemohou. Já jsem jim nevykradl kurník, nic jsem jim neudělal. Ale v lidech je blok, když potřebovali, my jsme jim nepomohli, nezastali jsme se jich. Levicová strana na politické spektrum patří, dneska tu není a myslím, že chybí.
Říkáte, že strana není v dobré kondici, rozprodává majetek a snaží se postavit zpátky na nohy. Od prosince 2021 ji vede Michal Šmarda, dělá to podle vás dobře?
Pro mě obecně platí, že nekritizuji. Když mám nějaký problém, řeknu to dotyčnému do očí, protože jsem dospělý. Pravda je, že je musím pochválit, protože chlapi neřešili politiku, ale ekonomickou stabilizaci strany. To myslím zvládli, i když to nebylo vůbec jednoduché. Když předstoupili před straníky a oznámili, že budou prodávat Lannův palác, tak to je něco, na co je každý sociální demokrat velmi choulostivý. Ale oni se rozhodli, mají na to mandát, odpovědnost, a udělali to. Je to velmi dobře, protože jsme platili neuvěřitelnou částku měsíčně a propadali jsme se, protože příjmy od státu jsou strašně nízké.
Pokud řídíte politickou stranu a chcete se vrátit zpět do vysoké politiky, musíte mít vyčištěný dvorek, nemůžete tam jít s obrovskými dluhy. Mám poslední zprávy, že se dostáváme už do černých čísel, udělala se velká restrukturalizace, museli jsme jít na stažení lidí, tedy na nějaký krizový management, to všechno ti chlapi zvládli, klobouk dolů.
Teď by měli začít dělat reálnou politiku. V době, kdy se vládě nedaří, je celá řada choulostivých témat, lidé mají strach, co se bude dít v lednu nebo na podzim z hlediska energií, plynu, jestli vůbec plyn bude… Lidé jsou vyděšení a čekají, co bude. Sociální demokracie vždy věděla, co s tím má udělat. Neznamená to, že budeme bušit do opozice a řvát, ale musíme přijít s něčím, co je potřeba udělat. Ne, že bych jim to vyčítal, ale tohle by podle mého názoru měli začít dělat. Michal Šmarda mi řekl, že se na to vrhnou po komunálních volbách, já tomu věřím. Bude mít po boku ten tým z úspěšných komunálních politiků. Když tento mančaft začne fungovat, může se vytvořit stínová vláda, sice mimoparlamentní, ale můžeme začít řešit témata.
Dokážu si představit, že se postavím na popelnici a začnu vyřvávat.
Není to po komunálních volbách pozdě? Není teď „ideální“ doba pro sociální demokraty, kteří by právě v současné době měli být slyšet?
Ano, sice se říká, že léto je okurková sezóna, ale souhlasím s vámi, teď by měla být sociální demokracie slyšet, teď je ten zlomový okamžik. Dovolím si říci ne kritiku, ale poznámku. Ti chlapi to tam převzali, vyřešili jeden problém, a teď je potřeba, aby ostře komentovali kroky vlády, které výrazně zasahují do dění desetimilionového národa.
Proč pro to neuděláte něco vy?
Já nejsem členem žádného vysokého orgánu, jsem jen krajský předseda. Oznámil jsem jim, že s tím novým vedením ne že nemám nic společného, ale je to nové vedení… Byl jsem vždycky loajální vůči všem předsedům a jsem loajální i k Michalu Šmardovi. Ale teď je ve straně nastavená nějaká komunikace, kdy hovoří jen vedení. Já osobně jim říkám, že by měli přidat.
Lidé v Náchodě se mě ptají, kde je sociální demokracie, takže je na hoře upozorňuji a říkám jim, aby se do toho bušilo. Dokážu si představit, že se postavím na popelnici a začnu vyřvávat. Ale když jim to řeknu třikrát čtyřikrát a oni mi odpoví, že jsou nějaké postupy a že to vlastně dělají, ale já jsem si toho nevšiml, tak to utahá i vola. Takže to už potom dělat nebudu.
Trváte si tedy na tom, že stranu vedou správní lidé?
Pro daný okamžik a danou situaci to jsou správní lidé.