ZPRÁVY PLUS, Maria Fuchs, Petr Robejšek, Zuzana Lizcova - 17.7. v 10:30
Bitky na německých koupalištích a útoky na jejich zaměstnance jsou pouze jedním z ukazatelů selhání Německa v jeho přístupu k migrační politice, domnívá se politolog Petr Robejšek. Analytička Zuzana Lizcová, specializující se na Německo, je přesvědčená, že jsou to ojedinělé problémy a naprosté většiny koupališť se netýkají. Mezi útočníky jsou podle ní jak přistěhovalci, tak Němci.
„Německo to nezvládlo,“ prohlásil Petr Robejšek v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS. Odkazoval tím na snad nejznámější výrok bývalé kancléřky Angely Merkelové (CDU/CSU) „Zvládneme to!“, který se v průběhu migrační krize stal hlavním heslem německé politiky otevřené přistěhovalcům. Bývalá nejvlivnější žena Evropy podle něj „zavlekla občany do neřešitelného problému“. Současné potíže některých německých koupališť má prý na svědomí právě nezvládnutá migrační politika, neboť pachatelé útoků mají být podle Robejška „orientálního původu“.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Toalety pomazané výkaly a močí. Němečtí plavčíci nadále svádí zoufalé boje s výtržníky
Zuzana Lizcová z Institutu mezinárodních studií a katedry německých a rakouských studií FSV UK tvrdí, že skupinu viníků nelze jednoznačně vymezit. „Útočníci jsou jak přistěhovalci nebo lidé s migračním pozadím, tak samotní Němci,“ uvedla. Připomněla, že tuto informaci potvrzuje i šéf německé opozice Friedrich Merz (CDU), který „určitě nemá zájem situaci zlehčovat“. Zároveň se prý nejedná o rozšířený problém. „Na více než 95 procentech koupališť žádný problém neexistuje. Jedná se o ojedinělé případy, i když závažné, ke kterým dochází zejména v centrech velkých měst,“ upřesnila.
Za incidenty na koupalištích spatřuje i jejich specifické prostředí. „Horké počasí nepřispívá k psychické pohodě. Jedná se o místa, kde se shromažďuje velký počet lidí najednou, což může být problematické, známe to třeba z fotbalových zápasů nebo rockových koncertů,“ uvedla. Své podle ní sehrávají také lokální specifika.
„Čtvrti, ve kterých se potíže vyskytovaly, jsou oblíbené nejenom přistěhovalci z mimoevropských zemí, ale přestěhovává se tam velký počet nových lidí. Do toho se přidávají sociální problémy. Lidé, kteří tráví čas v létě na koupališti si kvůli současné ekonomické situaci nemohou dovolit dovolenou někde jinde. Je to celý balík okolností, které přispívají k tomu, že situace se chvílemi vyhrocuje,“ dodala.
Poslední měsíc se některých německých koupalištích množí konflikty s přistěhovalci. Zaměstnanci plováren se bouří. Některá zařízení proto zavírají, mění pravidla nebo žádají o stálou policejní ochranu.
Pokles vražd, nárůst sexuálních útoků
Pro vyhodnocení úspěšnosti německé migrační politiky je podle Lizcové podstatný zejména konkrétní úhel pohledu: „Velká otázka samozřejmě je, co znamená ‚to‘ ve ‚zvládneme to‘. Musíme si ji klást v souvislosti s tím, jestli v Německu zásadním způsobem vzrostla kriminalita nebo jestli zde máme vyloučené lokality, ve kterých je těžké pro Němce existovat,“ uvedla.
Argumentuje policejními statistikami posledních deseti let. Tvrdí, že počet registrovaných trestných činů v zemi od roku 2000 nestoupá. „Počet těch nejzávažnějších, jako jsou třeba vraždy, naopak poklesl, a to výrazným způsobem,“ řekla. Odbornice přiznává, že v Německu problémy existují, avšak „nic zas tak dramatického“ se prý neděje.
Publicistka Marie Fuchs má opačný názor a připomíná, že od uprchlické vlny z roku 2015 v Německu stoupl počet sexuálních útoků. „Podle mluvčí města Stuttgart se od té doby počet sexuálních útoků na koupalištích zdvojnásobil. Faktem je, že jsou to skupinky mladých Arabů či Čečenců, ať jsou to konflikty mezi nimi, nebo vůči ženám. Podobně silvestrovská noc v Kolíně nad Rýnem nebo poslední silvestr v Berlíně, to jsou všechno příklady kriminality ze strany uprchlíků,“ uvedla ve Zprávách PLUS.
Více o rozdílech v integraci tureckých přistěhovalců z minulých desetiletí a migrantů ze severní Afriky a Blízkého východu či proměnách politické mapy Německa v důsledku migrace se dozvíte ve videu v úvodu článku.