Šestiletý Jindra z Jičína bojuje s následky, které přináší dětská mozková obrna. Jeho rodiče chtějí pro svého syna co nejkvalitnější život, a tak mu na jednotce intenzivní péče dali slib. Potomkovi chtějí pořídit speciální ortézy, díky nimž by mohl zvládat samostatnou chůzi. S žádostí o pomoc se proto obracejí na veřejnost. Podporu nabídla i herečka a zpěvačka Nikol Leitgeb, za svobodna Štíbrová.
Usměvavý chlapec žije v Jičíně se svými rodiči a sestrou Kateřinkou. „Už od narození okolí dokazuje, že se umí svému osudu postavit čelem. Fakt, že přežil jednu z nejvzácnějších komplikací v porodnictví, kdy se mu jedna z pupečníkových cév ucpala krevní sraženinou, v nás vyvolává pocit, že zrovna on měl do našeho života přinést něco jiného,“ popisují na stránkách Donio.cz jeho rodiče.
Jejich život se změnil a příchod Jindříška jim přinesl uvědomění, změnu priorit, řád, trpělivost a odhodlání. Nejen své rodině, ale i okolí přináší možnost „být hezčím člověkem“. „Jsme si plně vědomi, že tento boj není a nikdy nebude fair play, ale vidina co nejkvalitnějšího života našeho syna nám nedovolí se vzdát,“ pokračují.
Kvůli dětské mozkové obrně chlapec vyžaduje komplexní přístup. „Jsme v péči neurologa, ortopeda, RHB lékaře, fyzioterapeutů. Vzhledem k tomu, že postižení je kombinované, nelze se věnovat jen tělesné stránce,“ vysvětlují rodiče s tím, že spolupracují i s psychologem, logopedem a díky speciální pedagogice se snaží rozvíjet i synovu mentální stránku.
Jindra se ve vývoji stále posouvá
Jindříškovi je popsána středně těžká mentální retardace, i když tímto dojmem vůbec nepůsobí. „V komunikaci a řečovém projevu se rovná zhruba ročnímu dítěti,“ uvádí rodiče. Díky intenzivní neurorehabilitaci několikrát ročně a pravidelnému dennímu cvičení doma se Jindříšek ve svém vývoji posouvá vpřed.
„Pomyslný strop, který bývá často zmiňován, ještě nebyl dosažen – naštěstí,“ konstatují. Z tělesné stránky chlapec využívá spíše lezení než chůzi. V té si je velmi nejistý a potřebuje dopomoc druhé osoby či chodítka. „Usměrnit tělo, které dostává z mozku špatné informace a nechce poslouchat, je pro Jindru velmi náročné,“ pokračují rodiče s tím, že chlapec umí sám ovládat vlastní invalidní vozík.
Ačkoliv život malého bojovníka provází komplikace, rodina se mu snaží dopřát v co největší míře činnosti jako zdravému dítěti. „Jindříšek navštěvuje školku, kde je velmi rád, a daří se ho začleňovat. V počátcích byl ve speciální třídě, nyní už zvládá běžnou třídu s asistentem pedagoga,“ podotýkají hrdí rodiče.
Pomoc nabídla i Nikol Leitgeb
Nyní žádají o pomoc veřejnost. Jindříškovi by chtěli pořídit speciální ortézy, na které je určena sbírka na stránkách Donio. Díky nim by si pomalými krůčky mohl vybojovat samostatnou chůzi. „Ortézy pomohou Jindrovi se stabilitou a protažením zkrácených svalů. Nabídnou mu častější a jistější vertikalizaci a tím i možnost zdokonalovat a trénovat špatně nastavené pohybové vzorce,“ vysvětlují.
Jenže se jedná o zahraniční výrobek a pojišťovny jej neproplácí a ani nepřispívají žádnou finanční částkou. Nastavený finanční limit činí 138 tisíc korun. Rodina požádala o sdílení příběhu zpěvačku a herečku Nikol Leitgeb, známou především pod dívčím příjmením Štíbrová. Na sociálních sítích sdílela příběh malého bojovníka a své sledující vyzvala k tomu, aby rodině pomohli.
„Jindříšku, posílám pár peněz a tuším, že nás bude víc, co tě nenechají ve štychu,“ připsala. Nyní se na stránkách pořádané sbírky návštěvníkům ukáže částka 208 tisíc korun. Vřelost a pomoc lidí nekončí. „Pokud se vybere více peněz, tak je použijeme k úhradě neurorehabilitačních programů v lázních Klimkovice,“ uvedli rodiče. Jindříšek i jeho rodina májí tak nyní větší naději, že se chlapec bude moci sám postavit a projít bez pomoci druhých.