Nejmladším obětem znásilnění v Británii mělo být 11 let. Gangy dívkám vyhrožovaly smrtí

Policie ve městě Chelmsford, kde se vražda odehrála

Hromadné zneužívání dětí v Británii

Velkou Británii otřásá případ hromadného znásilňování. Gangy mužů pákistánského původu měly od osmdesátých let do roku 2013 sexuálně zneužít stovky dívek. Nejmladším poškozeným mělo být 11 let, výjimkou nebyly ani sexuálně motivované výhrůžky smrtí, uvedl web Telegraph. Britská vláda ale žádost severoanglického města Oldham na národní vyšetřování odmítla. Do incidentu se vložil i miliardář Elon Musk, který britského premiéra Keira Starmera označil za „komplice znásilnění Británie“. Ministerský předseda se ale kritice brání a mluví o „šíření lží“.

První důkazy o aktivitách organizovaných mužů začaly prosakovat na veřejnost v devadesátých letech minulého století. Pečovatelé v Rotherhamu zaznamenali řadu případů, kdy dívky utekly z domova a mizely v taxících s pákistánskými řidiči, připomíná web Telegraph.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jediný přešlap může skončit doživotním zákazem létání. Bývalá letuška varovala cestující

Některým obětem mělo být v době, kdy ke znásilnění došlo, teprve 11 let. Dívky mělo podle webu spojovat problematické domácí prostředí, ze kterého utíkaly k dospělým pákistánským mužům. Některé nezletilé je vnímaly jako partnery, pohlavním stykem jim měly platit za poskytnutý alkohol či cigarety.

Pokud některá z dívek vyjádřila nesouhlas s požadavky člena organizované sítě, přišly na řadu výhrůžky směřující nejen k ní, ale i k jejím blízkým. Muži je vydírali slovy o znásilnění či zabití.

Elon Musk již několik dní využívá svůj profil na sociální síti X k tomu, aby rozvířil skandál kolem sexuálního zneužívání dětí v některých částech Anglie. V jednom příspěvku vyzval krále Karla III., aby rozpustil parlament a nařídil v Británii nové volby. V jiném vyzval k uvěznění Starmerovy ministryně pro ochranu dětí Jess Philipsové a označil ji za „čiré zlo“. V pondělí také uvedl, že Starmer by měl být ve vězení.

„Kdokoli, kdo pochybuje o závažnosti a zkaženosti hromadného skupinového znásilňování malých dívek v Británii, ať si přečte soudní přepisy,“ napsal Elon Musk na sociální síti X a přiložil fotografii části spisu. Britský premiér Keir Starmer je podle něj „národní ostudou“.

Starmer se ale proti kritice ohradil. „Ti, kdo šíří lži a dezinformace, a to co nejdále a co nejšířeji –  se nezajímají o oběti, ale o sebe,“ řekl v pondělí novinářům. „Když krajní pravice vede k vážným výhrůžkám vůči Jess Phillipsové a dalším, pak byla podle mě překročena hranice,“ dodal podle CNN.

Musk zároveň Starmera obvinil, že se „podílel na znásilňování Británie“, protože v době, kdy byl šéfem státního zastupitelství, v tom nedokázal zabránit gangům. Premiér ale v pondělí důrazně obhajoval své výsledky v čele DPP a uvedl, že změnil „celý přístup“, který bránil obětem ve vyslechnutí, a že „za jeho vedení bylo stíháno nejvíce případů sexuálního zneužívání dětí v historii prokuratury“.

Vyšetřování mělo prověřit možné zakrývání zločinů

Web thefp.com označil kauzu za největší mírový zločin v dějinách moderní Evropy. „Britské vlády, konzervativní i labouristická, doufaly, že po několika symbolických trestních stíháních v roce 2010 tento příběh pohřbily. A vypadalo to, že se jim to podařilo – dokud si Elon Musk nepřečetl některé soudní dokumenty a na Twitteru/X na Nový rok nepopsal své znechucení a zmatení,“ napsal v článku na zmíněném webu Dominic Green, který je přispěvatelem do Wall Street Journal a sloupkařem Washington Examineru.

Green dodává, že většina zločinů byla spáchána ve městech s radou ovládanou labouristickou stranou a poslancem labouristické strany, který potřeboval muslimské hlasy. „To vedlo k institucionálnímu rasismu obráceného druhu, což umožnilo pachatelům dělat si, co chtěli,“ zdůraznil Green.

Debata se rozvířila poté, co vláda formálně zamítla opakované žádosti o prošetření historického zneužívání dětí v Oldhamu vedené ministerstvem vnitra poté, co o této záležitosti začátkem tohoto roku hlasovala městská rada. Navrhované vyšetřování mělo prověřit, zda došlo k úmyslnému zakrývání případu.

Ve zprávě z roku 2014 bylo odhaleno, že v letech 1997 až 2013 bylo v severoanglickém městě Rotherham gangy mužů zneužito přibližně 1 400 dětí. Některé případy popsal web thefp.com. Například v roce 2003 byla v Manchesteru Victoria Agoglia opakovaně zdrogována a znásilňována, než jí byla ve věku 15 let podána smrtelná dávka heroinu. Téhož roku v Blackpoolu zmizela 14letá Charlene Downes – její tělo nebylo nikdy nalezeno.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Podezřelý z vražd u Teplic mohl útočit v nepříčetnosti. Místo vazby by pak šel na psychiatrii

Tagy:
Velká Británie Anglie Elon Musk napadení skandál Karel III. vláda Spojeného království Keir Starmer trestná činnost, právo a spravedlnost sexuální trestné činy Dominic Green