Útok na WTC 11. září nebyl první. Al-Káida to na Dvojčata zkusila už v únoru 1993

Dne 26. února 1993 chvíli po poledni zaparkovala v podzemních garážích severní věže Světového obchodního centra žlutá dodávka. Její řidič z vozu rychle vystoupil a svižným krokem opustil prostor. Ze záznamu bezpečnostních kamer bylo dokonce patrné, že auto ani nezamkl. Asi o dvanáct minut později se ozvala exploze.

Výbuch, k němuž došlo ve druhém podzemním podlaží, zabil šest lidí včetně těhotné ženy, dalších více než tisíc zranil a z budov Světového obchodního centra muselo být evakuováno kolem 50 tisíc osob. Detonace zdemolovala několik pater garáží a způsobila trhlinu o rozměrech asi 60 na 30 metrů. Dým se dostal do obou věží a vystoupal až do 93. patra.

Bomba na bázi nitrátu močoviny vážila přes 600 kilogramů a při explozi vytvořila tlak 150 tisíc liber na čtvereční palec (přes milion Pascalů na přibližně 7 centimetrů čtverečních). Statiku ani jedné ze dvou budov Dvojčat ale teroristé nenarušili. Ti později vypověděli, že jejich úkolem bylo docílit zhroucení severní věže na jižní a obě stavby tak poslat k zemi. Kdyby žlutý Ford Econoline zaparkovali blíže k nalitým betonovým základům, pravděpodobně by se jim WTC srovnat se zemí podařilo.

Pět hodin ve výtahu

Evakuace osob se značně zkomplikovala tím, že Dvojčata byla explozí okamžitě odstřižena od dodávky elektrického proudu. Mnoho lidí tak zůstalo po nějakou dobu uvězněno ve výtazích mrakodrapů. Včetně sedmnáctičlenné skupinky dětí z mateřské školky, která byla zaseknutá v eskalátoru mezi 35. a 36. patrem dlouhých pět hodin. Děti se vracely z výletu na pozorovací palubu jižní věže.

Za hlavního iniciátora byl označen Pákistánec Ramzi Yousef. Skupinu teroristů tvořili ještě Mahmud Abouhalima, Mohammad Salameh, Nidal Ayyad, Omar Abdel Rahman a Ahmed Ajaj. Yousef a Ajaj přistáli na americké půdě v roce 1992. Ajaj byl zatčen pro držení plánů a pomůcek pro sestrojení bomby, Yousefovi se však podařilo přes imigrační kontrolu projít, což mnozí označují za malý zázrak.

Přestaňte s podporou Izraele

Důvodem útoku byla podle Yousefových slov pomsta za americkou podporu Izraele proti Palestině. Teroristé si od výbuchu slibovali, že by mohli usmrtit až čtvrt milionůu lidí. Yousef měl těsně před únorovým útokem rozeslat do redakcí různých novin dopisy, v nichž požadoval, aby USA přestaly Izrael podporovat, aby s ním přerušily diplomatické styky a aby se zavázaly, že ukončí zasahování do vnitřních záležitostí zemí Středního východu. Pokud by Spojené státy podmínky nesplnily, měly přijít další teroristické činy.

Skupina islámských extrémistů, kteří za prvním pokusem poslat Dvojčata k zemi stáli, byla pozatýkána mezi lety 1994 a 1997. Samotný Yousef se v rukou spravedlnosti ocitl právě mezi posledními v roce 1997, když byl potrestán doživotním vězením. Tehdy si Amerika možná myslela, že nic horšího se jí už stát nemůže, vždyť bombová exploze v suterénu WTC byl do té doby největší teroristický čin na jejím území. Jenže jak už víme, únor 1993 byl jen předzvěstí září 2001. V obou útocích totiž byla zapletena teroristická skupina Al-Káida.

Tagy: