Čínské testy dodané do škol jsou nekvalitní a nakažené děti neodhalí, tvrdí na základě dat z prvního týdne řada odborníků. I přesto je vláda stále finančně dotuje, zatímco kvalitní PCR testy ze slin i od českých výrobců proplácet odmítá. Začarovaný kruh a byznys, zlobí se čeští výrobci a hlavou kroutí i odborníci.
Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) je problém PCR testů v malé kapacitě laboratoří a vysoké ceně. Ta ale neklesne, dokud stát o testy neprojeví zájem, tvrdí výrobci.
„Základ je v tom, že vůbec nevíme, proč jsou PCR testy diskriminované vůči antigenním a nemají žádný příspěvek. Už dnes jsou PCR testy, které se dají pořídit pod 300 korun, a kdyby byly dotované jako antigenní, máte to i pod 100 korun. Přišlo by mi logické, kdyby se s nimi počítalo jako s rovnocennými,“ řekl CNN Prima NEWS právní expert Jakub Král ze vzdělávací a konzultační společnosti Porta Medica.
Právě jejich cena je hlavním z argumentů ministra zdravotnictví Petra Arenbergera. „Jednal jsem s významnými hráči na trhu. Standardní cena přesahuje 1 000 korun,“ uvedl na pondělní tiskové konferenci s tím, že o využití stále jedná. Proč to ale vláda už neudělala, není jasné.
Prymula: Testování u dětí do deseti let nemá význam. Problém jsou i nekvalitní testy
Děti do deseti let by se ve školách testovat neměly a stát by měl zajistit kvalitnější antigenní testy. To je řešení současné tristní situace ohledně prevence nákazy koronavirem ve školství podle epidemiologa, bývalého ministra zdravotnictví a poradce prezidenta Romana Prymuly.
Za užívání neinvazivních PCR testů ze slin bojuje především řada ředitelů škol i starostů obcí a městských částí. Vadí jim, že se děti zbytečně musí šťourat štětečkem v nose a stejně v rámci antigenních testů není výsledek průkazný. Je odhaleno jen velmi málo pozitivních případů.
Děti absolvovaly minulý týden celkem 610 tisíc testů, z toho bylo pozitivních 302. Procento pozitivních je tak 0,05, což je podle odborníků velmi málo.
Odborníci se shodují na tom, že pokud by se testy začaly používat ve velkém, cena by šla okamžitě dolu. Stát nyní na antigenní testy přispívá 350 korun. Pokud se podíváme na to, že právě antigenní testy do škol stojí 65 korun nebo i 32 korun a na internetu je seženete třeba za 150 korun, jedná se tak pro mnohé společnosti o velmi výdělečný byznys.
Začarovaný kruh
Podle českých výrobců testů mohla vláda už dávno rozhodnout a ve školách i ve firmách se mohlo testovat PCR testy za stejné peníze jako stojí antigenní, jen by to chtělo plán.
Antigenní testy jsou u dětí neprůkazné. Třídy se mohou stát ohnisky nákazy, tvrdí vědci
Testování ve školách je stále až na výjimky v drtivé většině případů negativní. Experti z Akademie věd od začátku upozorňují, že antigenní testy nejsou pro děti vhodné a zdaleka ne tak přesné jako PCR testy. Ty zavádí například škola v Sedlčanech nebo Praze 9.
„Je to začarovaný kruh, protože pokud PCR testy nejdou používat, kapacita neporoste. Kdybychom to začali řešit před půl rokem, dnes problém není. Ze dne na den to samozřejmě nedokážeme, ale v řádu týdnů by byly kapacity na jednom až dvou milionech kusů. Jde opravdu o plánování předem,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Václav Navrátil, vývojář firmy Diana Biotechnologies, která má testy schválené a používají je například děti v Praze 9.
Právě starosta Prahy 9 Tomáš Portlík z ODS za užívaní PCR testů dlouhodobě bojuje a je připraven na stát podat i žalobu. Děti podle něj není třeba držet týden doma.
„Zaslal panu ministrovi Petru Arenbergerovi výzvu k hrazení i neinvazivních PCR testů dětí ve školách. V tuto chvíli je zásadní, aby se změnila úhradová vyhláška a aby stát na PCR testy přispíval alespoň tolik, kolik dává na antigenní testy. PCR testy jsou totiž daleko přesnější, a návrat do škol tak bude daleko bezpečnější,“ uvedl už minulý týden ve výzvě Portlík.
Stát proti sobě postavil dvě metody
Postup vlády nechápe ani bývalý koordinátor testování Marián Hajdúch z Ústavu molekulární a translační medicíny.
„Pokud je stát ochoten hradit lidem každé tři dny antigenní testování za 350 korun, dost dobře nechápu, proč je takový problém uhradit jednou za deset dní PCR test, který by se do té ceny dostal zcela bez problému i při stávající úhradě od zdravotní pojišťovny. Stát postavil dvě metody proti sobě způsobem, kdy jedna je preferovaná, přestože neposkytuje tak přesné výsledky jako druhá,“ uvedl Hajdúch.
Žďárský: Byznys a šikana
Za šikanu a byznys to pak považuje i Emanuel Žďárský, který sám jeden typ PCR testu vyvinul, zatím ale nezískal potřebné oprávnění od Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Změna v testování žáků? Jihlavská primátorka bojuje za proplácení testů ze slin
Primátorka Jihlavy Karolína Koubová (za STAN) ve spolupráci se Svazem měst a obcí ČR (SMO ČR) požadují změnu v testování žáků. „Tento týden půjde apel na ministerstvo zdravotnictví, aby bylo možné proplácet slinné PCR testy,“ uvedla v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Podle ní jsou antigenní testy stejně nákladné jako PCR, příliš spolehlivé však nejsou.
„Problém vidím v tom, že naše testy jsou moc levné na to, aby to byl dobrý byznys. Žádáme o to, aby stejná částka, která je na antigenní testy, byla na PCR testy. Je to zhruba 300 korun, do toho se vejdeme,“ řekl CNN Prima NEWS Emanuel Žďárský. Testy by podle něj byl schopný cenově stlačit hluboko pod 100 korun, pokud by šlo o plošné využití, jako je například ve školách.
Právě Žďárský své testy vládě nabízel v minulosti už několikrát a navíc zdarma a snaží se o to stále. Od ministrů Jana Blatného, ale i Romana Prymuly v minulosti slyšel, že mu schází certifikace. Na tom trvá i SÚKL.
„Pan Žďárský nám dosud relevantní materiály nepředložil. Pokud chce pan Žďárský testy vyrábět a dodávat na trh, je předtím podle zákona povinen splnit tzv. ohlašovací povinnost a registrovat se v Registru zdravotnických prostředků,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.
Prymula: Není kapacita v laboratořích
S tím, že jsou antigenní testy pro školáky nekvalitní, Prymula souhlasí. Už když přicházely výsledky z Rakouska, před testy pro děti varoval, masivního využití PCR testů se ale obává.
„Dovedu si představit, že třeba pan Žďárský ve své laboratoři sjede za pár hodin utkání nebo koncert, kde bude 5 000 lidí. Už je ale totální nesmysl, že udělají milion vyšetření. To je podle mě hloupost. Limitující faktor je kapacita laborantů. Ti lidé už testují rok a nemohou dělat další věci navíc,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Prymula.
Pro antigenní testy není potřeba laboratoř, pro vyhodnocení PCR testů ano, ať už toho z nosu, nebo ze slin.
Zvládneme milion testů denně
Podle Žárského je kapacita jeho laboratoře aktuálně na 100 tisíc PCR testů denně a jsou schopní ji výrazně navýšit.
„Do tří týdnů jsme schopní kapacitu navýšit až na milion testů denně. A to navíc jen co se týká naší laboratoře,“ dodal Žďárský. Cena se podle něj navíc dá snížit i tzv. poolingem – tedy odběrem více vzorků na jeden test.
V pražských školách bylo pozitivních pouze 15 dětí. Jak spolehlivé jsou antigenní testy?
Pouze 15 dětí bylo po pondělním antigenním testování v Praze pozitivních na koronavirus. A to z více než 35 tisíc. Podle předběžných odhadů vědců se čísla nebudou lišit ani napříč republikou. Nabízí se tedy otázka, jak spolehlivé antigenní testy vůbec jsou. Podle Akademie věd by bylo lepší je nahradit přesnějšími PCR testy.
S PCR testem na koncert nebo sport, podporuje Flegr
A není zdaleka sám, kdo prosazuje PCR testy. Aby se rozjelo masivní testování ve spojení s kulturou a sportem veřejně podporuje například i biolog Jaroslav Flegr. Podle něj je testovaní pomocí PCR testů dokonce cestou, jak se dostat do normálu. A začal by okamžitě. Jako jednu z příležitostí vidí sérií koncertů v Lucerně.
„Toto je nejpřísnější forma, kterou jde udělat. Když jsou lidé přímo v den koncertu všichni otestovaní velmi kvalitními PCR testy a dostanou mezinárodní potvrzení, že jsou negativní, a ten samý den jdou na koncert, v té chvíli je to v podstatě nejbezpečnější místo v Česku,“ řekl CNN Prima NEWS evoluční biolog.