Čelíme nové vlně džihádu v Evropě. Terorismus může být dramaticky horší, varuje expert

Zaplaví Evropu nová vlna džihádistického terorismu? Po vypuknutí otevřeného konfliktu mezi Izraelem a Palestinou jde podle profesora Petera Neumanna z katedry válečných studií britské King’s College London o velmi reálnou hrozbu. Svá tvrzení a obavy opírá o srovnání současné situace s občanskou válkou v Sýrii z doby před více než deseti lety, po které následovala nebývalá mobilizace islamistických radikálů také v Evropě. Myšlenku rozvedl na sociální síti X.

Profesor Neumann upozorňuje, že střet v Pásmu Gazy, který začal zhruba před měsícem teroristickou akcí Hamásu, sice není se situací v Sýrii totožný, ale mnohé podobnosti tu jsou. Některé faktory aktuálního konfliktu podle jeho mínění vyvolávají dokonce obavy, že by nynější vlna teroru mohla být i horší, než ta v Německu po roce 2014, od kdy je možné pozorovat nárůst aktivity radikálů v zemi.

ČTĚTE TAKÉ: Hamás využil při útoku na Izrael i české paraglidy. Prodáváme je celosvětově, brání se majitel

Stejně jako před deseti lety hrají i nyní podle Neumanna zásadní roli sociální média. „V případě Sýrie měly dramatický dopad záběry s bombardováním a mrtvými dětmi. Dnes je podobných videí ještě více, komunikace je rychlejší a mnohonásobně vzrostl počet dezinformací,“ upozornil odborník.

Další podobností vyvolávající strach z nového šíření teroru do Evropy je geografická blízkost ohnisek obou konfliktů – stejně jako v roce 2014 je v centru dění Blízký východ. „Na rozdíl od Sýrie se ale nyní nemůžeme bavit o ‚jen tak nějaké‘ občanské válce nebo roztržce mezi muslimy. Pro islamisty jde nyní o konflikt s velkým K, válku mezi Židy a muslimy. Ve hře je Svatá země a Jeruzalém. Jasnější už to být nemůže,“ popisuje vědec.

Mnozí radikálové by přitom podle Neumanna sice raději bojovali přímo v pozemní válce, ale na rozdíl od Sýrie k tomu není příležitost. „Hamás nemá žádnou tradici zahraničních bojů a do Pásma Gazy se není snadné dostat. Islamisté si proto musejí hledat své cíle jinde, a to i v Evropě. Jako první na mušce jsou přitom zdejší izraelské a židovské komunity a jejich budovy,“ vysvětlil expert s tím, že ohrožení životů Židů je v současné době mimořádně vysoké i na starém kontinentu.

Nebezpečí osamělého teroristy

Zdánlivě dobrou zprávou má být vedle toho skutečnost, že Hamás v minulosti zájem o teroristické útoky mimo Blízký východ spíše neměl. „V současné době proto neexistuje možnost stát se bojovníkem Hamásu v Evropě,“ sdělil Neumann. Jedním dechem však dodává, že myšlenka osamělého teroristického atentátníka je nyní mezi džihádisty natolik rozšířená a mytologizovaná, že už teroristé nepotřebují žádné oficiální sítě, aby se stali „vojáky“, nebo dokonce „mučedníky“.

Gaza vydělává na EU víc než Česko. Pomoc pro Hamás je až desetinásobná, tvrdí ekonom

Navzdory barbarským činům teroristické organizace Hamás nadále proudí finanční podpora z Evropské unie do Gazy. Částka se dokonce zvyšuje a podle posledního oznámení předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové zamíří k Palestincům okolo 100 milionů eur. V posledních patnácti letech přitom na území Gazy přiteklo od unijních států 1,24 miliardy eur ročně. Při porovnání velikosti ekonomik dostala Česká republika desetkrát menší objem peněz.

„Stručně řečeno, obávám se, že v Evropě čelíme nové vlně džihádistického terorismu a že by mohla být ještě dramatičtější než ta, kterou jsme zažili v polovině roku 2010,“ konstatoval profesor. Za důležité považuje, aby se úřady nynějším znovu vznikajícím fenoménem velmi rychle a intenzivně zabývaly. Jinak by se totiž podle něj mohla opakovat nedávná minulost, kdy byla oficiální místa ve svých reakcích nejdříve příliš pomalá a pak náhle zahlcená.

„Jak jsem vždy říkal: Islamismus a pravicový extremismus jsou dvě největší hrozby pro liberální demokracii. Je třeba zaujmout takovou pozici, abychom mohli účinně bojovat s oběma,“ zakončil svoje úvahy Neumann.

Jeho tvrzení navíc podporují také nedávná vyjádření experta na islamismus Erana Lahava z instituce Defense and Security Forum, který upozornil, že pod rouškou podpory Pásma Gazy se islamisté mobilizují a chystají na válku proti Západu. Podle deníku Bild expert varuje před podceňováním současných propalestinských pochodů. Odstrašujícím příkladem může podle deníku být nejen pochod v německém Essenu, kde radikálové požadovali vyhlášení chalífátu a mávali vlajkami připomínajícími Islámský stát a Tálibán.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Řádění Hamásu? Sofistikovaná operace, příprava trvala roky, řekl generál. Popsal roli Íránu

Tagy: