Sluníčko a tropické teploty vzduchu lákají Čechy na koupaliště. Jak zjistili reportéři CNN Prima NEWS, ceny vstupného a občerstvení na některých koupalištích oproti loňskému roku vzrostly. Svou průměrnou útratu nastínili i dotázaní návštěvníci.
Na zlínském koupališti letos ceny vstupného zdražily o 20 korun. Dospělý návštěvník si musí připravit 150 korun, děti 110 korun. „Ceny by mohly být nižší, ale teď se zdražuje všechno,“ konstatoval pro CNN Prima NEWS jeden z oslovených návštěvníků. „Mně zdražení nevadí. Já si raději připlatím, protože to je tady perfektní,“ uvedl další.
ČTĚTE DÁLE: Aktivisté se vykáleli do rybníka britského premiéra. Pochlubili se videem, policie je zatkla
Konkrétně na zlínském koupališti se lidé mohou těšit na nově zrekonstruovaný bufet s rozšířenou nabídkou jídla a pití. Podle prodejce jde nejvíce na odbyt osvědčená klasika jako hranolky, párky, zmrzlina a samozřejmě pivo. Pitelnost zlatavého moku ocenili i strávníci. „Pivo tady mají výborné. Voda je super. Ceny jsou o něco dražší než loni, ale vůbec nám to nevadí,“ ujistil reportéra jeden z respondentů.
Pumpaři si během prázdnin zvýší marže, varuje expert řidiče. Kam až mohou ceny klesat?
Čeští řidiči si budou muset se začátkem léta připlatit za pohonné hmoty. Čerpací stanice během léta upravují marže, čímž reagují na zvýšenou poptávku. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl analytik XTB Jiří Tyleček. Podle něj sice můžeme vidět zlevňování benzinu a nafty, přesto se podobný vývoj v dalších týdnech nedá očekávat.
Naopak na pražském koupališti Biotop Radotín vyjde celodenní vstupné pro čtyřčlennou rodinu na 480 korun. Dobrou zprávou je, že děti do šesti let mají vstup zdarma. V místním bistru jde nejvíce na odbyt kuřecí steak a krkovice s chlebem. Jedna porce vyjde na 109 korun. Za pivo, či nealkoholickou alternativu v podobě malinovky, hosté zaplatí 40 korun. „Za jídlo tady určitě necháme tři sta, možná čtyři sta,“ prozradil oslovený návštěvník.
Dlouhé období tropických teplot může mít negativní vliv na vodu zejména v přírodních koupalištích. Nepřítelem kvality vody číslo jedna jsou v přírodních nádržích sinice. Jejich množství se proto musí pravidelně hlídat. „Sinice se obecně vyskytují spíše v teplejší vodě, kde je samozřejmě více živin a vyšší pH,“ uvedl meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Filip Smola. Ve vodách, kde se objevují sinice, se nedoporučuje koupat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zdraží služby operátorů? Provozovatelé mobilních sítí brojí proti přísné novele zákona